Po stopách módy
O masopustu trochu jinak
Z hlediska časového je masopust obdobím od Tří králů do Popeleční středy, která je podle římskokatolického liturgického kalendáře prvním dnem postní doby. Následuje čtyřicetidenní půst a Popeleční středa připadá vždy na 46. den před Velikonoční nedělí, v letošním roce 13. února. Podle staré tradice je to doba spojená se zabíjačkami, hodováním, maškarami a karnevalovými zábavami.
Oblečení a ruční práce na počátku minulého století
V roce 1900 se konala Světová výstava módy v Paříži. Novinoví kritici napsali po jejím skončení prorocký úsudek: „Pro všechny ty, kteří kladou nemalé oběti na oltář půvabu, lesku, přepychu a krásy, pro ty všechny Paříž byla, je a bude jediným oblažujícím poutním místem“. A opravdu, po celé 20. století byla Paříž považována za světové centrum módy.
Štědrý měsíc
Už jsou tu zase! Vánoce, svátky, které máme ze všech nejraději a na které se tolik těšíme i přesto, že nám pěkně vyhánějí peníze z kapes. V tu dobu i zatvrzelá srdce jihnou a lidé chvíli zapomínají na zášť a zlobu mezi sebou. Kouzlo klidu a pohody zazáří při vánočním stromku, kdy jsou většinou všichni členové rodiny pohromadě. Vyjádřením radosti a lásky jsou právě dárečky pod stromkem.
Zima ve filmu i na horách
Při vyslovení těchto tří pojmů se najde málokdo, koho by nenapadl Jaroslav Marvan ve filmu Anděl na horách, věčně ubručený revizor Dopravních podniků, který na zasněžených horách zažije tolik příhod, kolik se mu jich nepodařilo zažít za několik let. Méně známí už jsou Tři muži ve sněhu režiséra Slavínského či o rok starší film Důvod k rozvodu. I když na Oldřicha Nového, hledajícího v závěji svou první prací získanou bankovku, se také nezapomíná.
Poezie vánočních dárků
Tak jak jste zvládli náročnou přípravu na vánoce? Úklid, praní záclon, mytí oken, klepání koberců, voskování parket, nákup a balení dárků? Tahle otázka už nám zní jako dotaz z jiného světa. Naštěstí nemusíme voskovat parkety a na okna si můžeme pozvat zavedenou firmu. Ale dárky našim blízkým a přátelům bychom měli vybrat jenom sami. To snad je to jediné, co zůstává v předvánočním čase již po desítky let stále stejné. Moje teta říkala, že je to dobrovolná a milá povinnost.
Prvorepubliková plesová sezóna
Co o plese víme? To je otázka! Samozřejmě, že je to slavnostní společenská akce s tancem a hudbou. V minulosti byla výsadou jen vyšších společenských vrstev, šlechty. Bouřlivý rozvoj nastal v 19. století, kdy vznikaly nové tance. Ve Vídni valčík, ve Varšavě mazurka a v Čechách polka. Plesy se staly běžnou součástí zábav měšťanské společnosti, ty lidové se nazývaly bály.
Modelové salony první republiky
Uměleckoprůmyslové museum nabídlo v letošním roce výstavu nazvanou „Pražské módní salony“, která představila modely z první poloviny 20. století, vytvořené v módních salonech. Kromě jejich prezentace přispěla i k rozšíření vědomí, že v době první republiky u nás nebyly pouze salony Podolská či Rosenbaum, ale také řada jiných, pro naši generaci už neznámých tvůrců. Dokonce už před rokem 1918.
Krásná tvář Jarmily Novotné
Proč se dostala do hledáčku paní Módy právě pěvkyně Jarmila Novotná? Byla nejen světoznámou pěvkyní, ale i krásnou a inteligentní ženou, která byla vždy odborníky chválena za svůj půvab a smysl pro eleganci. Její tvář zářila nejen na světových operních jevištích či filmových plátnech, ale i na československé bankovce. 23. září by oslavila své 105. narozeniny.
Filmový Barrandov
Povídali jsme si se známými o zajímavostech první republiky, až jsme skončili u stavby, kterou všichni míjíme při pravidelném výjezdu z Prahy. Na můj dotaz, co je napadá při spatření současného Barrandova, se všichni shodli na slově „ostuda“. Potom už se rozvinula debata se samými superlativy na téma výstavba teras s koupalištěm, ateliéry a film, sláva filmových hvězd. Mě napadly hlavně černobílé filmy. A samozřejmě móda, kterou film vždy ovlivňoval.
K dokonalosti stačí muška
Jaká žena, která se chystá na ples či jinou velkou událost, by nechtěla být krásnou a svůdnou? Aby tomu tak bylo, nesměla dámě chybět na toaletním stolku maličkost v podobě mušky.