Poslední z Aporveru a Václavské náměstí
Profesionální filmová produkce s velkými štáby sice vyklízí pozice nadšeným partám experimentátorů s digitálními fotoaparáty, ale stále se točí i velké produkce. Dnes se podíváme na český fantasy film a špiony prolezlý Václavák.
Český Avatar se jmenuje Poslední z Aporveru
Pokud se v Čechách někdo rozhodne natočit ambiciózní film s vysokým rozpočtem, pak musí počítat s dlouhým čekáním. Režisér Tomáš Krejčí ostatně čekání velmi dobře zná, protože na svou prvotinu do kin musel čekat opravdu drahná léta. Mezitím se mu podařilo na televizní obrazovky protlačit seriály Redakce a Horákovi, popřípadě několik televizních dlouhometrážních projektů. Film Poslední z Aporveru slibuje navázání na tradici filmů Karla Zemana spojenou s dnešními možnostmi digitálních technologií.
Filmový projekt, který se po několikaměsíčním odkladu dostane do našich kin konečně v prosinci, by rád nabídl nevšední vizuální zážitek. A jak ho popisuje sám režisér? „Chlapec jménem Rybli se snaží vyrovnat se ztrátou svého otce, jehož zabily zlé příšery, kterým říkáme Tokrejové. Stahují lidi do mračen, která jsou dole pod houbami, kde lidé žijí, a tam z nich dělají další a další netvory. Hrdina musí projít cestu a zjistit, zda je ještě šance otce zachránit, případně zachránit ještě další jeho blízké. Cesta začíná v jeho vlastním srdci."
Scénář tvůrci pilovali dobré čtyři roky, než se odhodlali k jeho realizaci. Produkce snímku se odehrávala ve staré tovární hale v pražské Bubenči, kde byla angažována řada výtvarníků, jež připravovala neskutečný svět budoucí planety Aporver. Vznikly tak kromě desítky náčrtů a návrhů kostýmů a rekvizit také dřevěné dekorace, které se mohly použít pro přípravu filmových záběrů.
Poslední děti z Aporveru jsou dalším přírůstkem do skupiny populární vlny filmů s kombinovanou technikou natáčení, tedy propojení hrané akce a počítačové animace. Snímek vznikl podle tvůrců s rozpočtem 90 milionů korun a podíleli se na něm zástupci hned několika zemí.
Zajímavým tahem je také angažování české zpěvačky žijící v USA Markéty Irglové, která získala před čtyřmi lety s irským zpěvákem Glenem Hansardem Oscara za nejlepší píseň ,,Falling Slowly“ k filmu Once. Ta k filmu Poslední děti z Aporveru nazpívala jednu sólovou písničku a také duet s kladenskou kapelou Zrní. V hudebním doprovodu filmu uslyšíme ovšem i Lenku Dusilovou nebo Moniku Načevu.
Poslední děti z Aporveru se pokusí aspirovat na událost letošních Vánoc, takže uvidíme, zda se několikaletá snaha setká s úspěchem.
Špioni z obou stran železné opony se vrátí na Václavské náměstí!
V roce 2010 se v českých kinech objevil hollywoodský trhák Phillipa Noyce Salt a hlavní roli v něm ztvárnila Angelina Jolie. Po jeho enormním světovém úspěchu se vyrojily spekulace, že její příští projekt se bude jmenovat Václavské náměstí a vznikne pod vedením stejného režiséra. Nakonec se z celé záležitosti vyklubala jedna velká kachna, které ovšem trochu zbrousily hrany tisková prohlášení amerických producentů a objednávka natáčení v Česku. Film s pracovním názvem Václavské náměstí (originální název Wenceslas Square) totiž skutečně vznikne, byť pod jiným režisérem.
Hlavními hrdiny příběhu odehrávajícího se na pozadí sametové revoluce v bývalém Československu je agent CIA a agentka STB nasazená na amerického špiona s cílem kompromitovat jej. Scénář filmu vychází z adaptace stejnojmenné povídky Arthura Phillipse, která vyšla ve sborníku Wild East: Stories from the Last Frontier, věnovaném událostem před, během a po sametové revoluci v roce 1989.
A kdo bude ten odvážlivec, který film nakonec bude režírovat? Smlouvu podepsal herec Tim Robbins, kterého diváci znají z velkolepého vězeňského dramatu Vykoupení z věznice Shawshank a jedním dechem je nutno dodat, že Robbins se v minulosti etabloval i jako režisér filmem Mrtvý muž přichází, který byl shodou okolností také z vězeňského prostředí.
Celý film se bude natáčet v Praze a okolí v autentických lokacích, závěrečné scény pak přímo na Václavském náměstí. Obsazení hlavních rolí je prozatím v jednání, ale ta jsou v plném proudu. Každopádně Angelinu Jolie ve filmu rozhodně neuvidíme, protože ta se k naší škodě v současnosti upsala vysokorozpočtové pohádce o Šípkové Růžence, kde ztvární zákeřnou sudičku.
Věříme, že si pan Robbins nalezne adekvátní náhradu a projekt, který bude realizován díky investičním pobídkám, za podpory Ministerstva kultury ČR a jeho Programu podpory filmového průmyslu, opět rozdá práci spoustě českých filmařů.
FOTO: Bontonfilm, wikipedia.com