Kradou nám jídlo a sdílejí s námi lože
1Havěti kolem nás se skutečně nachází mnoho. Dokládá to i stejnojmenný dokumentární seriál, který jsem nedávno viděla. Samotnou mě překvapilo, kolik nechtěných spolubydlících s námi v našich domovech i mimo ně žije. Kradou nám jídlo, sdílejí s námi lože a cupují nám oblečení. A někteří nás žerou zaživa! Stačí si vzít elektronový mikroskop a můžeme se podívat na safari v našem obývacím pokoji.
Někteří tito tvorové nám dokonce pomáhají, jiní umí jen škodit. Například veš šatní přenáší smrtelné choroby jako tyfus. Uchyluje se do záhybů špinavých šatů a klade dvakrát tolik vajíček co veš dětská. Pokud se napije infikované krve, může tuto infekci přenášet svými exkrementy dál. Hrůza!
Ti, kdo nám pomáhají, jsou roztoči a kožojedi. Roztoči se živí našimi odumřelými kožními buňkami. Bez jejich pomoci by náš kožní „odpad“ tvořil závěje. Je však pravdou, že spousta lidí má na tyto mrňavé tvory alergii, a to nejen kvůli jejich odpudivému vzhledu. A druzí zmínění – kožojedi – kromě toho, že jejich larvy si pochutnávají na našem oblečení, nám svým způsobem také pomáhají likvidovat náš biologický odpad. Mají na to žaludek. Uklízejí po nás vypadané vlasy a odklízejí také mrtvý hmyz. Ale také si čas od času za tyto poskytované služby vyberou daň v podobě našeho svetru či koberce.
{youtube} xAZ2Cqakvi8 {/youtube}
Takovou malou likvidační jednotkou je i svinka. Sní vše, tlející rostliny, plíseň, vlastní výkaly a má-li velký hlad i jiné svinky. A takové rybenky? Hotová hrozba! Spořádají doslova cokoliv. Živiny nejraději získávají z papíru. Zabydlí-li se nám v knihovně, dokáží tam nadělat pořádnou paseku. V bezpečí před nimi nejsou ani knihy ani lepidlo, kterým jsou slepeny. V ohrožení jsou i naše rodinné fotografie.
Příživníků, které doma živíme, je skutečně mnoho. Brouci, blechy, švábi, pavoukovci, suchozemští korýši a mnoho dalších si spokojeně žije vedle nás, aniž bychom něco tušili. Některých je velmi těžké se zbavit, jiných se nezbavíme nikdy. Cestu k nám si vždy nějakým způsobem najdou. Pokud vás zajímá víc, rozhodně se podívejte na dokument Havěť kolem nás, který vydala společnost Filmexport Home Video.
FOTO: archiv FEX