Konfident a Victoria

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno úterý 7. srpen 2012 0:00 Napsal Mgr. Ondřej Slanina

Tento měsíc se nám to pěkně sešlo. Jestliže se v rubrice Filmové profese zabýváme kostýmním výtvarnictvím a trochu žehráme nad úpadkem této profese, tak právě nyní Barrandov posílá kostýmy ze svého fundusu pro norský kostýmní film Victoria. Ale ještě dřív, než si o tomto norském počinu řekneme něco bližšího, podíváme se na nový koprodukční film Konfident Juraje Nvoty.

 

Jiří Mádl bude konfident StB!

Naštěstí ale jenom ve filmu, milí čtenáři. Nová dekáda přeje evidentně českým thrillerům. Sice na ně diváci příliš nechodí, ale filmaři si z diváků nic nedělají a rozhodli se je udolat svou vytrvalostí! Však ono to jednou přijde. Zatím jediným úspěšným thrillerem posledních let je bezesporu Kajínek. Thriller Pouta z prostředí StB, který natočil Radim Špaček, sice u diváků naprosto pohořel, ale filmaři to zkouší znovu. V jedné z hlavních rolí se objeví Ondřej Vetchý, kterému poloha hráče v napínavém filmu rozhodně sedí. Ve filmu Nevinnost Jana Hřebejka byl bezesporu tím nejlepším, co film nabídl, a herecky uspěl i v thrilleru Vendeta o muži, který vezme spravedlnost do vlastních rukou, debutujícího Miroslava Ondruše. Pokud jste Vendetu neviděli, tak byste ji rozhodně neměli propásnout.

Nový slovensko-polsko-český thriller Konfident podle producentů a distributora nabídne napínavý příběh střetu jedince s dobře organizovanou státní policejní mocí. Film inspirovaný skutečností vychází z autentických archivních materiálů Ústavu pamäti národa v Bratislavě. Předobrazem hrdiny Adama byl radioamatér, který se dostal do centra pozornosti Státní bezpečnosti (StB).

Hrdina filmu Konfident Adam (Jiří Mádl) pracuje po absolvování základní vojenské služby jako dispečer na sportovním letišti poblíž někdejší západní hranice Československa, kde prožívá i vojenskou invazi v srpnu 1968. Aniž si to tehdy sám uvědomí, právě tam začíná jeho dramatický příběh...

Aby uchránil svou lásku Evu od represí StB, podepíše „smlouvu s ďáblem“. Stane se profesionálním agentem, jehož prací je odposlouchávat lidi a shromažďovat na ně kompromitující materiály. Brzy ale zjistí, že i on je sledován. Když se pokouší najít odpověď na otázku proč, vrací ho pátrání do doby, kdy se stal na vojně svědkem vražedného rozkazu. Jeho tehdejší velitelé jsou dnes mocnými muži a Adamovo svědectví by bylo velmi nepohodlné. Dokáže Adam přežívat v atmosféře strachu a nejistoty, kde se nedá nikomu věřit? S rostoucími pochybnostmi sílí i jeho touha z toho temného labyrintu uniknout. Útěk však znamená být vždy o krok před nepřítelem. Bude na to mít Adam odvahu?

Slovensko loni nabídlo divákům zajímavý thriller s Ivanem Trojanem Viditelný svět, který šel rozhodně až na dřeň, takže uvidíme, jak si Juraj Nvota poradí s Ondřejem Vetchým a Jiřím Mádlem, které šetřit jistě také nebude.

Kostýmy z Barrandova putují do Norska

Barrandovské studio poslalo do Norska 150 kompletních kostýmních setů na natáčení snímku Victoria, který je adaptací stejnojmenné knihy z pera držitele Nobelovy ceny za literaturu Knuta Hamsuna.

„Kostýmní výtvarnice Bente Karin Ulvik přijela v lednu do Prahy s režisérkou snímku na základě doporučení jiné norské produkce. Tato zakázka je tak dalším důkazem, že se naše divize Fundus stále častěji stává první volbou kostýmních výtvarníků ze severní Evropy,“ pravila v médiích ředitelka divize Barrandov Studia Věra Krátká. Pokud bych si měl rýpnout, tak tím hlavním důvodem jsou především štědré norské fondy dotující chybějící peníze v kapitole kinematografie resortu našeho slovutného Ministerstva kultury.

Lyrický román slavného norského spisovatele vyšel poprvé v roce 1898. Získal pozornost intenzitou, s níž vypráví příběh o osudové, nedosažitelné lásce mezi mlynářským synkem Johanem a krásnou Victorií. Autor v něm vystihl psychiku ženy, hluboké kouzlo a jemné odstíny lásky a žárlivosti.

Snímek bude režírovat Torun Lian, která je i autorkou scénáře. Hlavní postavy ztvární méně známí herci Iben M. Akerlie a Jakob Oftebro. V roli vojáka, kterého je Victoria donucena si vzít, diváci uvidí Billa Skarsgaarda, syna slavného švédského herce Stellana Skarsgaarda, kterého známe jako titulní postavu filmu Miloše Formana Goyovy přízraky.

FOTO: Bontonfilm, wikipedie

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Konfident a Victoria. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free