Film a video
Soutěž „Mladí fotografují památky“
V roce 2007 bylo Sdružení historických sídel, Čech, Moravy a Slezska osloveno hlavním pořadatelem - Radou Evropy, aby soutěž u nás zorganizovalo a převzalo nad ní záštitu. Sdružení se velmi rádo ujalo této výzvy a výsledkem jsou úspěšné první čtyři ročníky. Celá soutěž vrcholí předáváním cen a diplomů u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel ve Španělském sále na Pražském hradě, letos 18. dubna.
Josef Hloucha: Otakar Vávra o své nové práci
(Požádali jsme úspěšného režiséra „Panenství“, „Filosofské historie“ a „Cechu panen kutnohorských“, aby nám prozradil něco o svých plánech.)
O kameramanu Janu Čuříkovi
Jan Čuřík: Za okupace byl laborantem v Herafilmu. 1945-1949 v Krátkém filmu jako asistent kamery. 1950-1955 v Armádním filmu jako kameraman krátkých filmů a dlouhých filmů rež. I. Tomana „Tanková brigáda“ a „Váhavý střelec“. Od roku 1955 ve Filmovém studiu Barrandov kameramanem filmů „Žižkovská romance“ a „Pět z miliónu“ (oba režie Zb. Brynych), „Pronásledování“ a „Holubice“ (oba režie Fr. Vláčil), „Páté oddělení“ (režie J. Polák), v NDR u DEFY „Případ Gleiwitz“ (režie G. Klein), „Každá koruna dobrá“, „Neschovávejte se, když prší“ a „Transport z ráje“ (všechny tři režie Zd. Brynych).
Jan Sviták: Ateliéry „Foja“
Při příležitosti zahájení provozu v nových filmových ateliérech, zřízených továrníkem Foistem v Radlicích, jsme navštívili jejich ředitele,kterým je režisér Jan Sviták, jenž nás informoval o motivech, které vedly k utvoření těchto ateliérů a jejich cílech.
Filmoví lékaři a pacienti
Diváci – a nejen ti, kteří si libují v hypochondrii – oceňují, že filmaři poměrně často nahlížejí do nemocničního prostředí či vstupují s pacienty do ordinací. Ostatně už v dřevních dobách naší kinematografie objevíme, byť filmy byly ještě němé, výmluvné tituly Cholera v Praze (kupodivu šlo o komedii) a Šílený lékař (to byla detektivka). Také mnohé pozdější tituly, ať filmů známých, ale i zapomenutých, prozrazují, že se v nich léčí: Tajemství lékařovo, Její lékař, Pacientka dr. Hegla, Skalpel, prosím, Operace mé dcery, Co je vám, doktore?…
Hotel a televizní vysílač na Ještědu
Ikonická stavba moderní architektury tyčící se nad Libercem se stala nejen symbolem celého regionu, ale také se několikrát objevila na stříbrném plátně. V roce 2008 vytvořila prostředí pro příběh filmu Grandhotel Davida Ondříčka a nezaměnitelná elegantní silueta objektu inspirovala dokonce i grafické zpracování filmových plakátů a upoutávek.
Slůvko našim scenaristům: hovorová řeč ve filmu
Problém hovorové řeči, t. j. mluvy, jíž se na rozdíl od spisovného jazyka mluví v běžném styku lidí, není dosud ještě plně vyřešen ani v dílech dramatických, kde slovo a dialog hrají hlavní roli. Tím méně může být ovšem tato otázka ujasněna v mladém a stále se vyvíjejícím filmu.
Soutěž o knihu Astrid Lindgrenové UKONČENA
Vyhrajte knihu od Astrid Lindgrenové - Detektiv Kalle má podezření. Losovat budeme celkem pět výherců, kteří navíc získají dárek v podobě CD od Czech Tourism. Neváhejte ani minutu a zapojte se do soutěže.
Historie svateb minulého století
Dnes je svatba velkou událostí a příležitostí pro nevěsty vystrojit se jako princezna. Bylo tomu tak vždy? V čem se vdávaly naše (pra)babičky? Proč je barva svatebních šatů bílá? Připravili jsme pro vás malý exkurz do svateb minulého století.
Hugo Haas v roli režiséra
V roce 1978 jsme slavili osmdesát roků od historického okamžiku, kdy Jan Kříženecký natočil první české filmy. Na oslavu výročí byl uveden do kin film režiséra Jiřího Menzela Báječní muži s klikou – komedie o počátcích filmování v Čechách, kdy kamery byly ještě na ruční pohon, a filmaři proto točili klikou. Vypůjčili jsme si titul Menzelova filmu pro seriál o významných českých režisérech.