Film a video
Filmové zázraky
Uslyšíme-li slovo „trikfilm“, objevují se nám v mysli groteskní dobrodružství myší, prasátek, koťat, králíčků a jiných půvabných malých zvířátek na bílém plátně; předměty se objevují a zase ztrácejí nejnevysvětlitelnějším způsobem, lidé se odpoutávají od země a vznášejí vzduchem, jako by měli křídla, týž herec se objevuje na plátně pojednou dvakrát a sám se sebou mluví, podává si ruku a připíjí si, města se řítí v sutiny a jakýmsi zázrakem znovu povstávají z prachu k své dřívější podobě.
Co stojí film
Mnoho našich čtenářů se ptá, jakého nákladu si vyžádá výroba českého zvukového filmu. Na tuto otázku nelze přesně odpověděti. Jsou výrobci, kteří natáčejí filmy za půl milionu korun i méně (k čemuž se ovšem nepřiznávají), a jiní, kteří vynaloží na výrobu i milion korun a více. Jsou malé filmy, které si vyžádají velkého nákladu, a velké, které lze poříditi levně. Číslice, jež tu oznámíme, budou jen přibližné. Vezmeme zřetel k snížení výrobních nákladů, k němuž musilo dojíti v posledních měsících, kdy se odtržením části dosavadního státního území zmenšilo filmové odbytiště.
Velkolepý režisér Jiří Menzel
Filmy Jiřího Menzela jsou mezi českými diváky mimořádně oblíbené a není bez zajímavosti, že patří k nejpopulárnějším českým titulům i v zahraničí. 23. února se dožívá pan režisér svých pětasedmdesátých narozenin, takže se podívejme na několik úseků jeho velkolepé filmové dráhy.
Rozhovory o filmu: 9 otázek E. F. Burianovi
(Jemná a vynikající inscenace románového příběhu o „Věře Lukášové“ v divadle D 39, která přes svoji nekompromisní uměleckost je hrána již v druhé stovce repris, upozornila filmové výrobce jednak na tento silný námět o dospívající dívce, jednak na jeho znamenitého realisátora. „Věra Lukášová“ bude tedy zfilmována a E. F. Burian bude i tentokrát jejím režisérem. Přinášíme rozhovor s tímto znamenitým mladým divadelníkem, ve kterém projevuje své názory na hlavní otázky našeho filmového podnikání.)
Výzva: do boje proti pirátům!
Máte rádi české filmy? Vadí vám internetové pirátství, které zabíjí vydavatele filmů na DVD? Pomozte nám bojovat proti porušování autorských práv. Denně jsou na filehostingové servery uploadovány soubory, které obsahují náš filmový materiál - ať už to jsou archivní české filmy, dokumentární filmy nebo pohádky pro děti. Internetoví piráti se tím dopouštějí zločinu a ničí slušné firmy, které chtějí rozdávat lidem radost prostřednictvím kvalitních filmů. Pomozte nám s nimi bojovat a odměníme vás dárkem! Pomozte nám přežít!
Charlestonové opojení
Desátá léta byla v politickém i módním světě dobou velkých proměn. V roce 1911 šokoval Paříž Ďagilevův slavný Ruský balet plný exotiky, barev a divokosti na pódiu. Na poli politickém a společenském to byl šok z vypuknutí první světové války. Až s léty dvacátými přišla radost a poválečné uvolnění, které ustřihlo ženám vlasy, sukně a často i vzpomínky na válečné ztráty z řad blízkých. Svět se začal po válce zotavovat a lidé si toužili vynahradit prožitou dobu úzkosti. Začali se po dlouhých letech opět bavit, navštěvovat kavárny a bary, tančit ve víru opojení jazzovou hudbou a foxtrotu, prožívat „zlatá“ a „báječná“ léta. Tančit v rytmu charlestonu.
Všestranný a oddaný filmař Ladislav Brom
Ladislav Brom, vlastním jménem Ladislav Kořínek, po emigraci John Ladislav Brom se narodil 16. dubna 1908 v Chocni v tehdejším Rakousku-Uhersku. Jeho otec sloužil ve Vídni v císařské gardě Františka Josefa I., po válce se stal úředníkem Československých drah a matka byla guvernantkou taktéž ve Vídni, po svatbě se ovšem stala ženou v domácnosti a věnovala se rodině.
Soutěž o DVD s českými filmy UKONČENA
Vyhrajte sadu DVD! Soutěžíme o filmy s Hugo Haasem a filmy režisérů Ladislava Broma a Václava Wassermana. Ceny jsou odstupňované na příčky a výherci získají sadu po třech nebo pěti DVD (dle umístění). Neváhejte ani minutu a zapojte se do soutěže.
Václav Wasserman - nejplodnější filmový autor
Václav Wasserman se narodil přímo symbolicky v roce 1898, kdy zásluhou Jana Kříženeckého vznikla i naše kinematografie. Jmenoval se Vodička, později, aby se odlišil od bratra novináře, si upravil jméno do německé podoby s tím, že zásadně si psal na konci pouze jedno „n“. Studentík Václav se stal náruživým „kinomolem“. Nevadilo, že neměl peníze na lístky, strýc Koubek ho pouštěl do svého biografu zadarmo.
Evropský film dvacátých let
Víme, že na rozvoji filmu v Evropě měli v prvním desetiletí lví podíl Francouzi, kteří dovedli vynález bratří Lumièrů dobře využít. Avšak první světová válka silně otřásla výlučným postavením obou největších pařížských filmových výroben Pathé a Gaumont, a to nejen doma, ale ve všech pěti světadílech, kam zatím jejich filmy hromadně pronikly. Za války a v prvních poválečných letech se ovládání světových filmových trhů vymklo Francii z rukou a přesunulo se daleko na západ, do Spojených států. Jen skandinávské země se ještě jistý čas vydatněji podílely na mezinárodním filmovém obchodu.