Film a video
Než film promluvil - recenze na knihu
Máte rádi české filmy a zajímá vás historie. Tento knižní titul vás jistě zaujme. Je to publikace, která se zabývá počátky českého filmu v Čechách a čtenářům přináší všeobecný přehled o němých filmech, producentech, filmových studiích, hercích, herečkách, technice i biografech. Němý film je dnes něčím, co si mnozí z nás už ani neumí představit, a přeci jen ve své době znamenal revoluci. Diváci ochotně platili vstupné, aby se mohli podívat na pohyblivé obrázky. Bylo to něco úžasného, nevídaného a nového. Zkušenost, která stojí za to. A o tom všem vypráví kniha Kateřiny Boušové.
Soutěž o knihu Než film promluvil UKONČENA
Našim věrným čtenářům přinášíme další skvělou soutěž. Tentokrát hrajeme o úžasnou knihu české autorky Kateřiny Boušové Než film promluvil. Tato publikace shrnuje začátky němého filmu v našich zemích a prostřednictvím výstřižků z dobového tisku, historických plakátů a dalších archivních materiálů nás zasvěcuje do počátků československé kinematografie. Tento titul by měl mít ve své knihovně každý milovník českých filmů. Nyní máte možnost získat ho zdarma. Ze správných odpovědí vylosujeme 3 z vás, kteří knihu obdrží. Sponzorem soutěže je nakladatelství Albatros.
Stolování ve středověku
Pocit neustálého ohrožení hladem vedl k tomu, že lidé jedli rádi, a pokud měli možnost, přejedli se. V představách středověkého člověka se pojem štěstí spojoval s hojností jídla a pití. Jednou z nejoblíbenějších bajek bylo vyprávění o poutníkovi, který se dostal do země, kde zdi domů byly z masa, střechy ze šunky a sloupy z klobás. Vypravěč však musel tuto zemi opustit a pak již nenalezl cestu zpátky.
Moderátor v pyžamu Aleš Cibulka
Televizní a rozhlasový moderátor, spisovatel, publicista a herec. Tím vším je Aleš Cibulka, jehož hlas i tvář je spojena s řadou českých televizních a rozhlasových projektů. Slovo „českých“ je obzvláště na místě, neboť více než kladný vztah k českému jazyku je jeho silnou zbraní. Zvlášť v dnešní době, kdy se to moc tzv. nemusí. Po studiu na Vyšší herecké a moderátorské škole začal pracovat v rozhlase i televizi a oběma médiím je věrný dodnes. I když své pole působnosti dávno rozšířil o mnohem větší okruh…
Amnestovaní piráti
Letošní amnestie prezidenta republiky se kromě závažných hospodářských kauz, v médiích hojně diskutovaných, týká i většiny případů již pravomocně odsouzených filmových pirátů. Ti sice zpravidla nekončí ve vězení, ale jsou jim ukládány převážně podmíněné tresty odnětí svobody nebo trest obecně prospěšných prací, které prezident svou amnestií také prominul. Potrestání tak unikli ti pachatelé, kteří byli odsouzeni k podmíněnému trestu nepřevyšujícímu dva roky odnětí svobody, nebo kteří dosud nevykonali uložený trest obecně prospěšných prací.
Josef Mach - autor dvou diváckých hitů
Původně novinář a herec se nejprve prosadil jako spoluscenárista (Modrý závoj, Advokát chudých, Městečko na dlani, Portáši…). Jím režírované filmy jsou žánrově různorodé: filmy detektivní, životopisné, filmy pro děti a pohádky; jeho jméno čteme i v titulcích seriálu Duhový luk. Na Slovensku natočil jejich první barevný hraný film – budovatelsko folkloristickou Rodnou zem, v tehdejší Německé demokratické republice režíroval indiánku s Gojko Mitićem Synové Velké medvědice.
Vizuální efekty a kaskadéři
Na první pohled jsou profese trikařů a kaskadérů jen pomyslnou třešničkou na dortu, ale velmi často jsou po sledování filmu to jediné, co divákovi utkví v paměti.
Bohém Jiří Kodet
Jen opravdový herec dovede přesvědčit své okolí, že je hrabě a v žilách mu koluje modrá krev i mimo plátno. Během svého života zažil vzlety i pády, ale nikdy nevypadl z role. A jaká vlastně byla?
Filmové tipy – březnové novinky od Filmexportu v trafikách
V březnu se můžete těšit na dva nové české filmy ze Zlatého fondu české kinematografie a jeden dokumentární filmy o slavném špionovi Richardu Sorgem. Přejeme vám příjemnou podívanou.
Bořivoj Zeman - režisér evergreenů
Bořivoj Zeman je režisérem několika evergreenů, především Pyšné princezny, kterou z našich filmů vidělo nejvíc diváků. A přitom ještě před natáčením museli tvůrci zdolávat úklady barrandovských vládců, podobné těm, které překonávají pohádkoví hrdinové. Nejprve se dozvěděli, že pohádku ano, ale bez nadpřirozených bytostí, čar a kouzel.