Proč se nebát ACTA?

Kategorie: Česká protipirátská unie
Vytvořeno sobota 15. září 2012 0:00 Datum zveřejnění Napsal ČPU

Podepsání dohody ACTA vyvolalo velké obavy uživatelů i odborné IT veřejnosti, médii se šířily zvěsti o blokování přístupu k internetovým stránkám, povinnosti provozovatelů odpojovat uživatele od internetu či o prohlídkách obsahu notebooků na hranicích. Jak se však ukázalo, šlo spíše o nedorozumění mezi odlišnými světy a jazyky veřejnosti, zejména toho ajťáckého, a mezinárodních úmluv a autorskoprávních expertů. Spíše než samotná dohoda ACTA vyvolala všechen ten mediální poprask mimořádná shoda okolností, návrhy protipirátských zákonů v Americe počínaje a zavíráním populárních pirátských služeb a postihováním jejich provozovatelů konče. A nekompetentní vyjádření některých politiků pak k vysvětlení a uklidnění situace rozhodně nepřispěla.

Zkratkou ACTA je označována Obchodní dohoda proti padělatelství mezi Evropskou unií a jejími členskými státy, Austrálií, Kanadou, Japonskem, Jižní Koreou, Mexikem, Marokem, Novým Zélandem, Singapurem, Švýcarskem a USA. Jak už naznačuje název, dohoda je především ochranou proti komerčnímu padělatelství a obchodu s napodobeninami a porušováním autorského práva v digitálním prostředí se zabývá pouze okrajově. Právní experti, úředníci příslušných ministerstev i zástupci protipirátských organizací shodně opakují, že dohoda ACTA nic nového nezavádí a všechna opatření, o kterých hovoří, už jsou v českém právu obsažena, takže přijetí dohody ACTA nepovede ke významnější změně zákonů. Proč tedy vůbec ACTA podepisovat a ratifikovat? Protože je potřebná k prosazování práv českých subjektů v zahraničí a instituty, které jsou běžné na půdě Evropské unie, nejsou v právních řádech některých signatářů upraveny. A ochrana práv duševního vlastnictví v jiném státě je poskytována na základě vzájemnosti, tedy ty ochráníš práva našeho Jana Svěráka a výrobce motorek Blata a já ochráním práva tvého Kim Ki-duka a Kia Motors.

Velká část výtek vůči dohodě ACTA byla motivována strachem z toho, že bude dohoda zneužívána k přijetí tvrdších represivních zákonů. Tyto obavy však nemají reálný podklad. Dohoda ACTA k ničemu takovému nezavazuje, ani nezmocňuje, a pokud by Česká republika či státy EU chtěly přijmout přísnější legislativu, než mají nyní, zavedly by ji naprosto neodvisle na ACTA. Stejně tak neobstojí závěry, že dohoda ACTA povede k zneužívání úřední pravomoci či kriminalizaci nyní tolerovaných neautorizovaných užití.

Už nyní máme přísnější legislativu, než požaduje ACTA, a k šikaně uživatelů nevede. Naopak, není důsledně využívána ani k postihování závažných nelegálních jednání proti duševnímu vlastnictví, natož k jednání z hlediska závažnosti méně  významným. To by internet nebyl přesycen nelegálními kopiemi filmů, písniček, e-knih a počítačových programů, obrovské servery na sdílení nelegálního obsahu by neměly mnohamiliónové zisky a kdokoli by si nemohl stáhnout kradené dílo zcela bez obav, že bude jakkoli postižen.

Pro určitou skupinu veřejnosti je dohoda ACTA prostě jen obětním beránkem, protože křičet „já chci krást a musí to být mé ústavní právo“ se ve slušné společnosti nenosí.

Stanovisko České protipirátské unie k dohodě ACTA a právní rozbor jednotlivých článků dohody naleznete na našich internetových stránkách http://cpufilm.cz.

FOTO: wikipedia.org

www.cpufilm.cz

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Proč se nebát ACTA?. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free