Léto budiž pochváleno

Kategorie: Po stopách módy
Vytvořeno pondělí 6. srpen 2012 0:00 Napsal Mgr. Vlaďka Dobiášová

Slovo letní nám zní jako balzám na uši – letní šaty, letní boty, letní lásky, letní sporty, letní dovolená… …… Teď v srpnu ještě léto chytáme za plavky, přitahujeme golfovou holí, lákáme výstřihy halenek, ale nic naplat: léto nám utíká a mizí v poslední své třetině. Jaké bylo léto první republiky? Stejné, jako v dnešní době, jen se časem už vytratila řada pojmů, které k tomu prvorepublikovému létu patřily.

Plážové pyjama

V roce 1931 se stalo módním hitem plážové pyjama. Nejznámější prodejce látek firma Sochor jej inzerovala takto: Ještě loni byla tato móda vyhrazena jenom největším mondenním lázním, ale od té doby jsme se přesvědčili v módních listech, v biografu i na obrazech o její kráse a velké praktičnosti. A tak se stalo plážové pyjama touhou každé dívky. Šije se často s bolerem, ale oblíben je též tříčtvrteční kabát, který se potom nosí i k plavkám místo koupacího pláště. Chrání před závanem chladného vzduchu a přitom je zcela lehoučký, rychle schne a zabere málo místa. Vhodným materiálem je stálobarevný, neškrobený kreton. Jeho vkusné vzory jsou kresleny přímo pro tento účel a barevné sestavy jsou voleny tak, aby tvořily slušivý rámec opálené pleti.

Obaly na kufry

K létu patřilo vždy cestování a s ním také zavazadla. Právě v třicátých letech nastal velký „boom“ v používání kabel a kufrů, který začal už v 19. století s příchodem železnice. Zavazadla se nosila kvalitní a noblesní, stala se měřítkem elegance, zámožnosti a vkusu. Byla to zavazadla, která často otevírala dveře v hotelích. Patřil k nim kufr s ramínky, příruční kožený kufr, kufr na klobouky a necesér, který si dáma opatrovala vždy sama. Vzhledem k finanční nákladnosti zavazadel se na ně šily ochranné obaly z pevného plátna v hnědé, šedé či hnědozelené barvě. Za pomoci nákresů a návodů z časopisů vznikly úhledné prací chrániče zavazadel, které už dnes nikde neuvidíme.

Život na plovárně

Stálými návštěvníky se již na jaře každoročně zaplňovaly všechny plovárny, lázně a venkovní bazény. Celé léto žila svým typickým životem i pražská Riviéra – Žlutá plovárna. Pod Braníkem, kde voněla Vltava a zpívala harmonika. Pánové zde mohli chodit jen v plavkách bez županu. Hrál se ping pong, létalo na kruzích, vystupovali varietní umělci. Nad bezpečností a morálkou tu bděl většinou statný vousatý pán, který občas potápěl začátečníka v plavacím kruhu pod hladinu. K ostatním však byl přátelský, ale přísný. Velká rodina ctitelů slunce, vody a pohybu se zde sešla s Hradčany nad hlavou i v roce 1935.

Letní klobouky

Široké klobouky nejen chránily v létě proti slunci, ale staly se i nezbytným módním doplňkem. Vyráběly se z různých druhů slámy, pletly, háčkovaly, ale také šily z látky. V dámských časopisech na ně vycházely desítky střihů a návodů. Materiálem byl často bílý pik, který se naškrobil tak, aby jeho tvar dobře držel. Nepřekonatelný byl skládací klobouk, který se šil z lehké letní látky, někdy shodné s látkou šatů. Do jeho okraje se všil drát a klobouk se lehce stočil nejen do tašky, ale dokonce i do větší kapsy. Pěkný skládací klobouk je stále k vidění ve filmu z roku 1938 „Andula vyhrála“. Tam ho měla na hlavě herečka Věra Ferbasová.

Co jsme nestihly

Dnes už se nenosí v létě krajkové rukavičky, slunečníky, veselé letní zástěrky, pánské plavky s kšandami, síťovky na mokré plavky, odepínací límečky na šaty nebo pletené plavky. Ty byly dlouhou dobu ve skříních moderních paní a dívek, i když jejich praktičnost nebyla asi vždy na prvním místě.

Módní cestu z první republiky k dnešku nám nasměrovala móda let čtyřicátých, z které módní návrháři už desítky let čerpají. Jaké bylo oblečení tehdejších slunečních dní? Tady už naplatí, že zmizela celá řada módních detailů, ale naopak. Skoro všechny módní prvky se zachovaly. Ať už jsou to propínací šaty, letní overaly s nohavičkou, dlouhé sukně pestrých šatů, letní kalhoty s širokými nohavicemi, boty na klínku či dřeváky. Módní byly a stále jsou kombinace pruhů, proužků i puntíků. Bylo to období nejčastější inspirace následujících let.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Léto budiž pochváleno. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free