Film a video
Výjimky a omezení autorského práva
V předchozím článku jsme Vám přiblížili pojem autorských práv, které mají zaručit ochranu nejen tvůrčího a uměleckého vkladu autora, ale i finanční investice do výroby díla. Jsou ale situace, kdy je za splnění určitých zákonem stanovených podmínek dovoleno užít autorské dílo a jiný předmět ochrany dle autorského zákona i bez svolení nositele práv. Jedná se o výjimky a omezení jinak výlučného autorského práva – volné užití a bezúplatné zákonné licence.
Božena Benešová
Známe se už několik let. Vždy jsem toužila mít ve své sbírce dobového oblečení libovolnou část garderoby jejího manžela, vynikajícího herce a elegantního muže pana Svatopluka Beneše. Stále se mi to nedařilo ani zprostředkovaně. Bohužel, až s jeho definitivním odchodem z pozemských divadelních prken se mi to povedlo. S nepopsatelnými pocity jsem tehdy poprvé zvonila na zvonek bytu vinohradského domu.
Jan Augusta – český Luther
Každá doba má své vládce i jejich odpůrce, moderním jazykem disidenty. Skutečným renesančním disidentem byl církevní reformátor Jan Augusta. A to se vším všudy, včetně dlouholetého žalářování. Narodil se kolem roku 1500 v rodině pražského kloboučníka. Navštěvoval městskou školu a pak se vyučil otcovu řemeslu. Sám se naučil latinsky. Protože byl po otci kališnické víry, vedly jeho první kroky jako tovaryše do Tábora, kde poznal učení Jednoty bratrské. Pět let pak navštěvoval bratrské školy v Turnově a Mladé Boleslavi, které ukončil roku 1529 a byl vysvěcen na českobratrského kněze.
Oslavte s námi 100 let českého skautingu
Věděli jste, že básník Jiří Wolker byl skautem? Nebo že v prvních dnech samostatného Československa provozovali skauti „skautskou poštu“? A že měli v 70. letech vlastní samizdatovou edici? Čeští skauti a skautky letos slaví sto let své činnosti. Samotná organizace chystá řadu aktivit a akcí nejen pro své členy, ale i pro širokou veřejnost. Většina chystaných projektů začala v září loňského roku a oslavy vyvrcholí v první polovině roku 2012, tedy přibližně v době, kdy před sto lety Antonín Benjamin Svojsík plánoval svůj první skautský tábor. Pozadu nezůstanou ani ostatní instituce a společnosti a samozřejmě ani Filmexport Home Video.
Soutěž o Vlčí jámu, Psohlavce a povídkové filmy UKONČENA
Hlásíme se s další skvělou soutěží. Tentokrát budeme soutěžit o tří DVD s českými filmy. V balíčku najdete Vlčí jámu, Psohlavce a Věštce/Konec jasnovidce/Skleněná oblaka. Stačí správně odpovědět a výhra může být vaše.
Kosmetika 30. let
Pěstění krásy těla bylo ve starověku důležitým prostředkem k uchování zdraví, proto se i muži potírali cennými oleji, aby pročistili póry pokožky a zlepšili krevní oběh. Oleje a masti byly vyšším stupněm kosmetické kultury, i když se vyráběly podomácku. Základní znalosti mastičkářství pocházely z orientu, ale „západ“ je brzy přejal a umělými kombinacemi povznesl primitivní stav přírodních prostředků k moderní kosmetice.
Proti dogmatismu - Ďáblova past
Hned v druhém celovečerním hraném filmu se přiklonil František Vláčil k historické látce. Nešlo mu o velkolepou podívanou, o zobrazení bitevních klání s tisíci komparsisty, zajímal ho životní osud jedinců, jejich myšlení i cítění, dost podobné tomu našemu.
Čtyři tvrdé sezóny v životě Rudolfa Hrušínského
O málokterém českém herci toho bylo napsáno tolik, jako o Rudolfu Hrušínském. Jiří Menzel mu věnoval dokonce působivou desetiminutovou poctu v mezinárodním projektu Dalších deset minut 2 z roku 2002. Dnes se ale zaměříme na čtyři nejdramatičtější roky v Hrušínského kariéře, o kterých se všeobecně příliš neví.
Nenasdílíš!
Jedním z nejběžnějších druhů internetového pirátství je sdílení prostřednictvím tzv. peer-to-peer (P2P) výměnných sítí. P2P síť je sdílecí či výměnná služba umožňující sdílení jakýchkoliv digitálních souborů prostřednictvím internetu. Bohužel je ale piráty často zneužívána ke sdílení převážně chráněných autorských děl jako filmů, hudby, softwaru a knih. Důvod neleží v technologii, ale v preferencích uživatelů, kteří se raději než na fotografie z dovolené neznámého člověka podívají na nejnovější film.
Fričova vila
Filmy s Vlastou Burianem, Oldřichem Novým či dvojicí Voskovec a Werich od legendy českého filmu Martina Friče (1902–1968) jsou již klasickými díly české kinematografie. Milovníkům architektury se ovšem spíše při vyslovení tohoto jména vybaví Fričova vila, skvost meziválečného funkcionalismu od předního českého architekta té doby – Ladislava Žáka.