Filmové tipy na leden - DVD v trafikách

Kategorie: Premiéry na Blu-ray a DVD
Vytvořeno úterý 8. leden 2013 0:00 Napsal Lenka Burianová a Lucie Urbánková

Krásné české filmy, ale i zajímavé dokumenty. To jsou novinky, které potěší vaše srdíčka v lednu. Těšit se můžete na filmy Svět kde se žebrá, Týden v tichém domě i Pacientku dr. Hegla. Z dokumentárních filmů to jsou pak Boeing 747: Korejská tragédie nad Sachalinem, Fenomén UFO v tajných sovětských archivech a Poslední Custerův muž: Přežil jsem Little Bighorn.

 

Svět kde se žebrá

V prodeji od 9. 1. 2013

Hugo Haas miloval převleky. Je to vidět i v této komedii, kde se objeví jako žebrák Dostál, který si poctivou „prací“ vydělal pořádný balík a může si tak koupit činžovní dům, ve kterém byl doposud v podnájmu. Za chudou světničkou, kterou má možnost návštěvník vidět při vstupu do jeho bytu, se skrývá bohatě zdobený obývací pokoj s honosným nábytkem. Na vlastní oči se o tom přesvědčí právník Neprosil, který se s žebrákem seznámí. Dostál potřebuje jeho služby, aby tak říkajíc „zlegalizoval“ ušetřené peníze. Neprosil se zakouká do jeho schovanky Zorky a zápletka na sebe nenechá dlouho čekat…

{youtube}rHltztTLUos&list=UUvrh3MRqvmE0yMY1aSMNSEw&index=5{/youtube}

Příběh, stojící na velkém hereckém umění Huga Haase, je plný slovního humoru, ironie i sentimentu. Určitě vám po zhlédnutí filmu v mysli utkví hned několik hlášek, mně se jako první vybaví tato: „A neoždibávejte mi pořád tu palmu!“

KOUPIT DVD

Týden v tichém domě

V prodeji od 16. 1. 2013

Režisér Jiří Krejčík se rozhodl uchopit dílo Jana Nerudy, Malostranské povídky, a v roce 1947 natočil film s názvem Týden v tichém domě. Typické figurky Nerudových povídek se snažil vystihnout v jejich lidskosti, prostotě a vážnosti, jdoucí mnohdy až do krajnosti. Tichý dům nemá být rejdištěm karikatur, nýbrž svět sám pro sebe, s vlastními právy, zákony i slabůstkami. V pestrém kaleidoskopu se před kamerou míhají obyvatelé tichého domu – básník Václav Bavor a jeho otec, rozšafný hokynář, s manželkou, která žije jen pro svého syna, ale i pan Ebr, oficiál a zhrublý domácí, jehož jedinou láskou je ochočený špaček. Životní příběhy a osudy hlavních hrdinů nám dají poznat atmosféru dob dávno minulých, nahlédnout do zákoutí staré Prahy a snad se i trochu zasnít.

{youtube}MaeqiCavxlk{/youtube}

KOUPIT DVD

Pacientka dr. Hegla

V prodeji od 30. 1. 2013

Marie Pujmanová ve své novele naráží na citlivou otázku svobodných matek. Otakar Vávra tuto literární předlohu zdárně převedl na filmové plátno. Hlavní hrdinku Karlu, pacientku doktora Hegla, hraje Adina Mandlová. Karla se zaplete s MUDr. Heglem (Otomar Korbelář), který ji ošetřuje po úspěšné operaci slepého střeva. Mladá dívka, ačkoliv je zasnoubená s JUDr. Křížem (Svatopluk Beneš), propadne kouzlu staršího muže. Doktor je však ženatý. Když se dozví, že Karla čeká dítě, odmítá mu být otcem. Karla proto musí učinit těžké rozhodnutí. Dítě si chce nechat i za cenu narušení vztahů s vlastními rodiči, zejména s otcem.

Otakaru Vávrovi se povedlo věrně zachytit problém svobodných matek, který nebyl v době vzniku filmu zcela veřejné téma. To je zřejmě důvod, proč se film nesetkal s takovým ohlasem jako jiné filmy té doby. Kvalita mu však rozhodně nechybí. Za povšimnutí stojí herecké výkony hlavních představitelů – Adiny Mandlové jako emancipované ženy, Otomara Korbeláře jako egoistického slabocha, Světly Svozilové jako ženy tolerující manželovu nevěru a Svatopluka Beneše jako zlomeného snoubence.

KOUPIT DVD

Being 747: Korejská tragédie nad Sachalinem

V prodeji od 9. 1. 2013

Když se v roce 1983 celý svět dozvěděl o sestřelení jihokorejského civilního letadla nad Sachalinem s 269 nevinnými oběťmi na palubě, lidé byli zděšeni. Všichni oplakávali jejich smrt a ukazovali si prstem na Sovětský svaz, na jejich nelidskost a nevypočitatelnost. Američanům se velice hodilo, že sovětské armádní velení bylo prezentováno jako ti, co jsou schopni bez uzardění zmáčknout jaderný knoflík. Okolnosti celé události však nejsou zcela jednoznačné. V tomto příběhu figurují další fakta, která svět přehlížel. V tomto dokumentu se budete moci podívat na důkazy, které o letu KAL-007 hovoří zcela jinak. Je skutečně možné, že vše bylo zinscenované americkou výzvědnou službou a pravda je někde jinde? Proč byla na místě nalezena jen hrstka údajných obětí? Mohlo se skutečně jednat o výzvědný let, který měl zmapovat systém sovětské protivzdušné obrany? Na tyto a další otázky vám odpoví tento jedinečný dokument, který hledal pravdu v odtajněných sovětských archivech.

{youtube}TdNGEEaor5k&list=UUvrh3MRqvmE0yMY1aSMNSEw{/youtube}

KOUPIT DVD

Fenomén UFO v tajných sovětských archivech

V prodeji od 16. 1. 2013

Z různých koutů světa se k nám čas od času donese zpráva o pozorování UFO. Vlády světových velmocí vytvořily tajné orgány, které měly za úkol pozorovat nevysvětlitelné úkazy, přesně je popsat a zdokumentovat. Hon na UFO se konal i v Sovětském svazu. Byl však přísně utajen. Letci i kosmonauti vypovídali o svých zážitcích, ale dokumenty končily zapečetěny v tajných archivech. Všechna hlášení se pečlivě prověřovala. Některá byla objasněna, jiná však ne. Teorií o původu UFO je hned několik a žádná z nich nezní nepravděpodobně. Přesný původ neidentifikovatelných létajících objektů však nikdy nebyl zcela uspokojivě vysvětlen. V tomto dokumentárním filmu budete mít možnost spatřit tajné záběry z ruských archivů, poslechnout si výpovědi očitých svědků a zamyslet se nad původem UFO. Je možné, že se jedná jen o pouhé optické klamy, přírodní anomálie či člověkem uměle vytvořená magnetická pole? Odpovědi na tyto otázky se tvůrci snažili najít v odtajněných ruských archivech.

{youtube}izzMc1ENMCQ&list=UUvrh3MRqvmE0yMY1aSMNSEw{/youtube}

KOUPIT DVD

TEXT: Lenka Burianová
FOTO: archiv FEX

Poslední Custerův muž: Přežil jsem Little Bighorn

V prodeji od 30. 1. 2013

Bitva u Little Bighorn je mementem americké historie, jedním z těch, které si udrželo trvalé místo v paměti velkého národa. A není tomu tak jen proto, že šlo o krvavou řež, která opětovně hluboce otřásla americkou veřejností, jež si jen nedávno prošla devastující občanskou válkou. Lidmi pohnul i neblahý osud vojáků generála Custera, z nichž žádný nepřežil. Bitva byla pro mnohé střetem, který za tolik obětí ani nestál, a žalostný výsledek vyvolal příliš mnoho otázek, z nichž ty zásadní nemohly být nikdy plně zodpovězeny. Z generála Custera se stal padlý hrdina, historická ikona, jejíž gloriola v rukou pozůstalé vdovy nabírala rozměrů, jež si zřejmě nezasloužila.

Američtí badatelé se po dlouhá desetiletí zabývají příčinami a především průběhem bitvy a snaží se rozluštit důvody, pro které skončila takovým fiaskem. S odstupem času stále více odborníků zaujímá nečekaná stanoviska a přichází se závěry, které na události vrhají nové světlo. Niterná práce historiků je vleklá a svízelná, a to zejména pro nedostatek důkazů, neboť očitá svědectví pouze ze strany zúčastněných indiánů nebyla vždy beze zbytku akceptována.

Pravdu mohla vnést svědectví ze strany Custerových mužů; v průběhu let se několik takových objevilo, kteří prohlašovali, že smrti v krvavém poli unikli, vždy se však prokázalo, že šlo jen o podvodníky a lháře.

Zlom nastal v roce 1921, kdy se jistý Frank Finkle pod vlivem okolností vyzpovídal reportérovi deníku Daily Washington. Bádání kolem jeho účasti v neslavné bitvě je středobodem dokumentu, který rozebírá události ze všech možných úhlů a přináší řadu překvapivých faktů a nově odhalených detailů. I když je přesto Frank Finkle stále nejednoznačnou postavou, jeho životní osud byl natolik nevšední, že je docela možné, že to byl skutečně on, kdo jako jediný tehdy opravdu přežil.

KOUPIT DVD

TEXT: Lucie Urbánková
FOTO: archiv FEX

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Filmové tipy na leden - DVD v trafikách. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free