Film a video
Miloš Havel – český filmový magnát
Tato kniha je unikátní biografií Miloše Haval, jedné z našich největších osobností – dokonale propracovaný životopis, ve kterém nechybí všechna zásadní fakta. Kniha si však i přesto zachovává románovou čtivost. Čtenáře pohltí a vtáhne do dob, kdy se zrodila československá kinematografie.
Vlasta Burian ve službách firmy Baťa
V roce 1935 byl už Vlasta Burian velmi populárním filmovým komikem. Diváci ho znali z komedií C. a k. polní maršálek, To neznáte Hadimršku, Lelíček ve službách Sherlocka Holmese, Funebrák či Anton Špelec, ostrostřelec; obdivovat mohli i jeho ukázněný herecký projev ve filmech Revizor a U snědeného krámu, natočených v druhé polovině roku 1933.
Jan Roth – dvacet let u kamery, třicet let u filmu
Česká kameramanská škola si získala již v dobách němého filmu jméno doma i za hranicemi a skoro u všech u nás vytvořených filmů, které pronikly i do jiných zemí, byla zvláště vysoce hodnocena právě fotografie. Jaroslav Blažek, Otta Heller, Jan Stallich a Václav Vích – máme-li tu jmenovat jen několik z nejznámějších – měli již tehdy výhodné nabídky i ze zahraničí a jejich technicky dokonalé a umělecky citlivé fotografii vděčily mnohé české filmy z té doby za své úspěchy u diváků i kritiky. Jestliže ve výčtu českých kameramanů němé éry chybí ještě jméno jednoho z nejspolehlivějších mistrů filmové fotografie doby současné, Jana Rotha, neznamená to, že bychom tohoto dnes pětapadesátiletého filmaře měli z onoho údobí prvního rozmachu české filmové produkce vylučovat.
Fred a Ginger - Ve tříčtvrtečním taktu
Zdá se, že Fred Astaire a Ginger Rogersová tančí lépe a lépe a jejich závěrečný výstup v jejich novém filmu „Svět valčíku“ (Swing Time) patří k nejlepším tanečním výkonům, jaké kdy byly ve filmu spatřeny. Ginger Rogersové se tu dostává příležitosti k samostatnému vystoupení a nutno říci, že podala krásný herecký výkon.
60. léta v architektuře
Šedesátá léta jsou pro filmové fanoušky etapou, která zrodila perly české nové vlny. Experiment, nová estetika a spolupráce s výtvarnými umělci v 60. letech necharakterizují však jen produkci filmovou, ale též architektonickou. Zatímco ta filmová je široce respektovaná, k té architektonické se široká veřejnost staví v lepším případě lhostejně. Zaslouží si stavby tohoto období náš zájem a pokud ano, tak v čem spočívají její hodnoty a proč jsou přehíženy? Odpovědi na tyto otázky se přitom týkají nejen teorie a historie architektury, ale též zažitých klišé, stereotypního pohledu na tyto stavby jako na produkty socialistické mašinerie. Tam, kde film reprezentuje vzepětí tvůrčích sil a politické uvolnění, tam je architektura často chápána jako hmotný symbol represivního systému.
Soutěž o set tří filmů s Trudou Grosslichtovou UKONČENA
Soutěžíme o set tří filmů na DVD, ve kterých hraje Truda Grosslichtová! V sadě najdete filmy - Advokátka Věra, Jedenácté přikázání a Revizor. Znáte odpověď na jednoduchou soutěžní otázku? Zapojte se do soutěže!
Hanzelka a Zikmund: Cesta kolem světa za 1290 dní
Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund se na cestu kolem světa vydali 22. dubna 1947 – z Československa napříč celou Afrikou pokračujíc do Latinské Ameriky a odtud severním směrem až do Mexika. Během tohoto tří a půlletého verneovského dobrodružství napsali Hanzelka a Zikmund (H+Z) 702 rozhlasových a 293 novinových reportáží, natočili 10 dokumentárních filmů a také tři celovečerní snímky: Afrika I. – Z Maroka na Kilimandžáro (1953), Afrika II. – Od rovníku ke Stolové hoře (1953) a Z Argentiny do Mexika (1953).
Kázat vodu a pít víno
Je i pro dnešní mladé diváky zábavné a příjemné sledovat, jak mladý a pohledný herec Hugo Haas přímo virtuózně zpodobňuje ve filmových komediích postavy postarších, často nerudných a protivných mužů. Když byl obsazen do role pana Načeradce v adaptaci Poláčkových Mužů v ofsajdu, bylo mu teprve třicet roků, v čase starého Pešty z Velblouda uchem jehly a pohodného Tobiáše z Uličky v ráji byl pouze o šest let starší. Za necelý rok později se objevil na filmovém plátně jako profesor Antonín Karas; tomuto počestnému a ctihodnému muži, který vepsal nad hlavy lidstva heslo Mravnost nade vše, nadělili autoři, byť to nikde číselně nevyjádřili, jistě víc roků než šestatřicet, kolik v té době vlastnil jeho představitel a jeden z duchovních otců, Hugo Haas.
Lázně
Pro církevní otce byly veřejné lázně šmahem místem neřestí. Stávaly na venkově i ve městech a zřizovaly se také na hradech. O existenci lazebnického řemesla v českých zemích se ve středověku dochovala řada zpráv. Mezi nejstarší patří zápisy ze 13. století (1244 Brno a 1291 Kutná Hora). Pro Prahu máme nejstarší nepřímou zmínku v privilegiu Jana Lucemburského z roku 1330, v němž Starému Městu pražskému povoluje jmenovat městskou radu konšelů, ale současně zakazuje, aby se konšelem stal lazebník, barbíř (tedy holič), pištec nebo hudec, tedy člověk, živící se nepočestně.
Filmové tipy - červen
Měsíc před prázdninami vychází na DVD dva archivní české filmy - Madla zpívá Evropě a Tajemství krve. Oba tituly budou v prodeji v novinové distribuční síti za cenu 99 Kč. Kromě těchto novinek se můžete těšit na redistribuci filmů Svět kde se žebrá, Týden v tichém domě, Pacientka dr. Hegla a Důvod k rozvodu. Více o těchto filmech se dozvíte uvnitř tohoto článku.