Film a video
Hodinka u Zity Kabátové
Cesta nás vede malostranskou Karmelitskou ulicí s domy Morzinů, Nosticů, Valdštejnů či Lobkoviců k někdejšímu paláci pánů Vrtbovských, doslova ve stínu úchvatného Dienzenhoferova svatého Mikuláše s mitisovou bání, kde nás čeká čajový stolek hostitelky milé a pozorné, jakou je všech vás dobrá známá Zita Kabátová. Roku 1575 na prahu vinic postavili a Pánu bohu zasvětili dům, jehož nádvorní portál později ozdobil sám geniální Matyáš Braun. Ano, právě v tomto zvláštním prostředí, objímajícím tichostí a pozdvihujícím monumentalitou, vítá své hosty ona zlatovlasá mladá dáma českých filmů z posledních tří let, Zita Kabátová, herečka usmířených, laskavých a šlechetných žen a někdy malých intrikánek.
Pojď jen blíž, uvidíš…
Tato CD kompilace Edice FONOGRAM dostala název podle veselé písničky otevírající celé album. Zpívá ji Jára Pospíšil za doprovodu jazzového orchestru dirigovaného F. A. Tichým. Tato hudební publikace vám představí rozverné písničky, scénky, kuplety a popěvky, které patřily k tradiční zábavě 20. a 30. let minulého století.
Soutěž o CD Pojď jen blíž, uvidíš... UKONČENA
Hlásíme se opět s další skvělou soutěží. Hrajeme o CD Pojď jen blíž, uvidíš... Toto jednodiskové album obsahuje krásné české písničky, vtipné rozhlasové scénky, reklamy, kuplety a popěvky, které patřily k tradiční zábavě počátku minulého století. Pokud alespoň na chvilku toužíte cítit kouzlo první republiky, neváhejte si toto CD opatřit. Rádi byste ho získali zdarma? Tak směle do toho. Stačí znát odpověď na naši soutěžní otázku a mít trochu toho štěstí. Ze správných odpovědí vylosujeme 3 z vás, kteří CD obdrží. Sponzorem soutěže je vydavatelství Radioservis.
Ať žije váš nebožtík, pane Haasi
Kvůli panu Richardu Načeradci, první velké roli ve zvukovém filmu, musel Hugo Haas deformovat svůj zevnějšek. Třicetiletý muž líbivého zevnějšku se ukryl pod masku zralého padesátníka s knírem, který se téměř výlučně pohybuje se cvikrem na nose a s kloboukem zvaným buřinka na hlavě.
Elegance čtyřicátých let
Pro módu čtyřicátých let bylo charakteristické rozdělení do dvou období: úsporný režim válečných let a rozmarnost let poválečných. Dá se říci, že „módní učebnicí“ prvního období je dodnes film „Casablanca“ z r. 1942, s jeho hlavními představiteli Humphrey Bogardem a krásnou Švédkou Ingrid Bergmanovou. Ta se také stala ženským idolem válečné doby. Po jejím skončení žezlo převzala Američanka Rita Hayworthová, coby „Gilda“ ve stejnojmenném filmu z r. 1946. V rukavicích po lokty dlouhých, luxusních černých šatech a s labužnicky vychutnávanou cigaretou zosobňovala po válce vše, o čem muži snili: krásná žena v hedvábném prádle s neskrývaným sex-appealem.
Hudební režie – profese mezi uměním, technikou a obchodem III.
Zpracování snímku, postprodukce. Za těch pětatřicet let, co mám potěšení pracovat v nahrávacích studiích, se vlastně moje činnost v podstatě téměř nezměnila. Sedím stále se svou partiturou, mám před sebou svůj blok, vedu svůj protokol přesně stejným způsobem, ale svět kolem, to co se kolem mne děje, se několikrát změnilo naprosto zásadním způsobem.
Martin Frič: Čtyřicet let poctivé a plodné práce
Režiséra Martina Friče, tvůrce řady pozoruhodných filmů, naši diváci dobře znají. I návštěvníci kin, kteří se nestarají o jména těch, kdož pro ně vytvářejí filmy, docela určitě znají jeho díla. Myslím, že u nás není člověk, který by z nich nejednou čerpal posilu, radost a optimismus.
Lubomír Lipský - výrazný estrádní komik
Narodil se 19. dubna 1923 v Pelhřimově a jeho bratrem byl režisér Oldřich Lipský. Hrát začal v rodném městě ve studentském ochotnickém kroužku Malá komedie (ve skupině byl i jeho bratr, dále např. Zbyněk Vavřín, Jiří Hájek, Otomar Krejča aj.), z něhož se v roce 1945 stalo Divadlo satiry, působící do roku 1949 v Praze.
Naplánovaná kinematografie
Kniha Pavla Skopala Naplánovaná kinematografie pojednává o Českém filmovém průmyslu v letech 1945-1960. Je sestavena z badatelských poznatků a vypovídá o změnách ve filmovém průmyslu, ke kterým došlo v poválečném Československu. Kniha je určena spíše odborníkům a historickým nadšencům, než laické veřejnosti. Obsahuje dostatek informací pro komplexní pochopení tohoto historického období.
Soutěž o knihu Naplánovaná kinematografie UKONČENA
Máme pro vás další soutěž. Tentokrát hrajeme o knihu Naplánovaná kinematografie, kterou sestavil Pavel Skopal. Tato publikace pojednává o Českém filmovém průmyslu v letech 1945-1960. Je sestavena z badatelských poznatků a vypovídá o změnách ve filmovém průmyslu, ke kterým došlo v poválečném Československu. Toužíte po této knize? Nyní máte možnost získat ji zdarma. Ze správných odpovědí vylosujeme 3 z vás, kteří knihu obdrží. Sponzorem soutěže je nakladatelství Academia.