Film a video
TO JE PODOBA, AŽ JSEM SE LEK´,
řekne portorický král Fernardo XXIII., když se poprvé setká tváří v tvář se svým dvojníkem, Františkem Lelíčkem z Brodku u Přerova, který ho má zastupovat na veřejnosti. A bodejť by nebyla, když obě postavy hraje Vlasta Burian.
Soutěž o DVD s Josefem Bekem UKONČENA
Soutěžíme o set tří filmů na DVD s Josefem Bekem pro 3 výherce! V sadě najdete filmy - Florián, Florenc 13,30 a Slepice a kostelník. Znáte odpověď na jednoduchou soutěžní otázku? Zapojte se do soutěže!
Josef Bek - všestranně nadaný herec
Narodil se 21. prosince 1918 v Hradci Králové v rodině nádražního dělníka. Vystudoval obchodní akademii, několik let pracoval jako bankovní úředník a divadlo hrál od roku 1936 pouze ochotnicky. Teprve únik před pracovním nasazením do Německa ho přivedl v roce 1942 na scénu Českého divadla v Olomouci, kde zůstal i po válce. Hereckou všestrannost uplatňoval i v operetě a opeře, v mládí působil také jako tanečník.
Vlasta Burian – baron Archibald Prášil
V roce 1940 byl devětačtyřicetiletý král komiků ještě v plné formě – herecké i sportovní. Natočil dva filmy, kromě slavných Katakomb, které patří mezi jeho nejoblíbenější, potěšil své příznivce i adaptací divadelní komedie ze svého repertoáru Děti v notesu, která dostala nový název Baron Prášil.
Protektorát Čechy a Morava: Mraky nad českou kinematografií
29. září 1938 byla sjednána a o den později podepsána čtyřmi evropskými velmocemi Mnichovská dohoda, dle níž muselo Československo postoupit pohraniční území obývané sudetoněmeckými obyvateli Německu. Za necelý měsíc po ujednání Mnichovského diktátu prezident Edvard Beneš emigroval do Anglie a do úřadu hlavy státu po něm nastoupil Emil Hácha. Tehdejší zřízení tzv. pomnichovské Československé republiky trvalo pouze několik měsíců. 15. března 1939 začalo nacistické Německo okupovat české země a výnosem z 16. března 1939 o Protektorátu Čechy a Morava bylo ustaveno nové uspořádání českých zemí. Adolf Hitler jmenoval říšským protektorem Konstantina von Neuratha a jeho sekretářem K. H. Franka. Na podzim funkci říšského protektora přebírá Reinhard Heydrich.
Pod značkou Baťa - zrestaurované filmy z ateliérů firmy Baťa
Film pro svou propagaci začala firma Baťa používat na konci dvacátých let, ale své filmové projekty si několik let nechala vyrábět na zakázku, většinou v pražských ateliérech. Teprve v roce 1935 začala skupina mladých filmových tvůrců ve Zlíně natáčet nápadité reklamní a instrukční filmy, které pro potřebu podniku vznikaly ve vlastních filmových ateliérech firmy Baťa. V těchto snímcích se objevují hvězdy jako Vlasta Burian, Hana Vítová, Václav Trégl, Raoul Schránil, Theodor Pištěk a další; před kamerou Alexandra Hackenschmieda či Jana Lukase, v režii Elmara Klose nebo Otakara Vávry...
Soutěž o knihu Tady všude byl LADISLAV SMOLJAK UKONČENA
Do rukou naší redakce se dostal titul Tady všude byl ... Ladislav Smoljak. Tato publikace není prostým výčtem biografických faktů, ale je obrazem člověka, jak ho vidí jeho synové, dcery a přátelé. Toužíte po této knize? Nyní máte možnost získat ji zdarma. Ze správných odpovědí vylosujeme 2 z vás, kteří knihu obdrží. Sponzorem soutěže je nakladatelství Fragment.
Pálení čarodějnic a oslava lásky
V noci z 30. dubna na 1. května planou na mnoha místech velké hranice, lidé se baví při tzv. pálení čarodějnic. I když se mnozí domnívají, že jde o velice starobylý zvyk, není to tak úplně pravda. Musíme totiž rozlišit dva různé obyčeje, které splynuly do jednoho. Den 30. dubna býval zasvěcen sv. Kateřině. Od středověku lidé věřili, že existují noci, kdy mají nečisté síly větší moc než jindy. A právě to měla být noc na 1. května. Před různými démony a později před ďáblem se lidé snažili bránit magickými úkony. Část z nich nabízela církev – šlo o upřímnou modlitbu, svěcenou vodu, škapulíře apod. Lidé však dávali přednost starým pověrám a zaručeným receptům.
Jaroslav Hašek - autor dobrého vojáka Švejka
Narodil se 30. dubna 1883 v Praze v rodině středoškolského učitele. Gymnázium nedokončil, učil se drogistou a poté studoval na obchodní akademii (1899-1903). Po krátkém působení v bance Slavia cestoval a v letech 1904-07 pracoval jako redaktor v anarchistických časopisech. Jeho povídky otiskovaly pravidelně od roku 1902 Národní listy, publikoval v humoristických časopisech, např. v Kopřivách, Karikaturách. V roce 1911 založil Stranu mírného pokroku v mezích zákona a ironizoval tak komediální stránky stranického boje. Ještě před začátkem 1. světové války se oženil (1910), ale díky bohémskému životu se mu rodina brzy rozpadla. Od konce roku 1911 se živil jako příležitostný novinář a vystřídal několik zaměstnání, mj. pracoval jako redaktor Světa zvířat a jako majitel Kynologického ústavu atd.
Hotelový dům na Invalidovně
V jednom z předchozích článků jsme psali o kině Světozor u pražského Václavského náměstí, které bylo v roce 1968 uzpůsobeno pro promítání Kinoautomatu Radúze Činčery. K této filmové atrakci, která slavila velký úspěch na světové výstavě EXPO´67 v Montrealu, se úzce váže i další pražská stavba: hotelový dům na sídlišti Invalidovna, kde se odehrává děj interaktivního filmu.