Film a video
Kreslený humor Františka Škody
Malé ohlédnutí po uplynulém filmovém roce jsme udělali i při přípravě tohoto posledního čísla KINA. Procházejíce celý letošní ročník jsme s neuspokojením zjistili, jak málo místa bylo dáno humoru ve filmu. A co je horšího: jak málo příležitostí nám k tomu i dal nejen letošní program našich kin, ale i celosvětová filmová produkce. Dobrá veselohra, která má vtip i ducha, je dnes opravdu vážným problémem a vzácným kořením.
Karel Gott ako ho nepoznáme - Tridsaťsedem tvári Karla Gotta
Keď v roku 1970, Karel Gott, už po siedmykrát zvíťazil v ankete Zlatého slávika, navštívil aj redakciu Mladého světa, ktorá s ním urobila rozhovor pre svojich čitateľov. Na rozlúčku, pri odchode z redakcie im nakreslil svoj kariautoportrét. Vtedy ešte jeho odvážny výtvarný počin redaktorov možno skôr iba prekvapil. Dnes by už iste aj veľmi potešil. Veď pre jeho vlastníka by mal cenu zlata... (Peter Závacký – kurátor)
Odmítnutí nápadníci Lídy Baarové
Lída Baarová byla vyhlášenou kráskou. Její herecký kolega Svatopluk Beneš ji považoval za nejkrásnější ženu, jakou kdy potkal. Režisér Otakar Vávra říkal, že její krása byla živočišná a opájela snad každého muže. Baarová si toho byla dobře vědoma. Věděli jste, že už při svých hereckých prvotinách okouzlila Vlastu Buriana nebo Huga Haase?
Jiří Weiss - od dokumentů k hraným filmům
Jiří Weiss patřil k tvůrcům, podobně jako Jiří Krejčík, Bořivoj Zeman, Elmar Klos, či mnohem později Jan Svěrák nebo Filip Renč, kteří nejprve točili dokumentární snímky, teprve po této průpravě si troufli i na hrané filmy. Pocházel z dobře zajištěné rodiny, jak už se zase může říkat. Také on však patřil mezi synáčky bohatých rodičů, kteří si v mladistvém poblouznění hráli na revolucionáře a bojovali nejen proti otcům, ale vůbec proti vládě kapitálu.
Jak vzniká film?
Pro diváka i pro tisíce těch, jejichž jediným snem je, aby se dostali k filmu, má tato otázka nesmírně přitažlivé kouzlo, poněvadž je okénkem do onoho tajemného, nezasvěcencům tak přísně uzavíraného světa, ve kterém se rodí moderní nesmrtelnost. Ale za tímto okénkem není doopravdy nic nadpřirozeného a romantického, nýbrž všední – a někdy hodně vyčerpávající práce. Než film vznikne doopravdy, t. j. než se může z půjčovny do kina expedovat osm plechových nebo papírových krabic s kotouči celuloidového pásu, musí už být hotov v hlavách těch, kteří jej budou tvořit.
Filmové začátky plachého milovníka Svatopluka Beneše
Na hereckou konzervatoř se Svatopluk Beneš hlásil již v patnácti místo obvyklých osmnácti let. Přednesl Francka z Maryši s veškerým furiantstvím svého mládí a zkoušky udělal. Čekaly ho skvělá čtyři léta strávená na herecké konzervatoři, kde se naučil, jaké je to být hercem. Jaké byly jeho filmové začátky?
Volá první republika! aneb Pradědeček poslouchá rádio
K rukám naší redakce se dostalo dvoudiskové CD, které připravilo vydavatelství Českého rozhlasu Radioservis. Tato zvuková publikace je krásnou nostalgickou vzpomínkou na dobu první republiky, kdy součástí života byl „půvab, slušnost, elegance a kultura jazyka“. Posluchačům doporučuje Tomáš Černý, autor průvodního slova, toto CD poslouchat kdykoli, když pocítí „nedostatek noblesy kolem“. A nám nezbývá nic jiného než souhlasit!
Soutěž o CD Volá první republika! UKONČENA
Hlásíme se opět s další skvělou soutěží. Hrajeme o CD Volá první republika! aneb Pradědeček poslouchá rádio. Toto dvoudiskové vydání rozhlasového vysílání z doby první republiky je jakýmsi teleportem do doby dávno minulé, kdy svět byl v technickém rozkvětu a lidé měli noblesu a eleganci. Pokud alespoň na chvilku toužíte cítit to kouzlo první republiky, neváhejte si toto CD opatřit. Rádi byste ho získali zdarma? Tak směle do toho. Stačí znát odpověď na naši soutěžní otázku a mít trochu toho štěstí. Ze správných odpovědí vylosujeme 3 z vás, kteří CD obdrží. Sponzorem soutěže je vydavatelství Radioservis.
900.110 hlasů pro Charlieho
„Zvláště mě v tomto ohledu přitahují Rusové. Vím, že je ze všeho nejméně u mne láká veselost. A to je proto, že se v Evropě na mne hledí jako na umělce skutečného života. V Německu ještě na mně pozorují hluboký intelekt. V Anglii mají na mně ze všeho nejraději clowniádu.“ Charles S. Chaplin
Zorka Janů – představitelka citlivých dívčích postav
Vlastním jménem Zora Babková, mladší sestra herečky Lídy Baarové, se narodila 9. července 1921 v Praze. Už jako studentka účinkovala ve voice-bandu a z kvinty odešla na konzervatoř. V patnácti letech hostovala ve Východočeském divadle a po studiích na pražské konzervatoři prošla několika divadelními společnostmi (Wuršer, Jičínský). V letech 1942-45 byla členkou Městských divadel pražských a z jejích jevištních postav je připomínána zejména titulní role v Lessingově Emilii Galotti, kterou vytvořila v Divadle Na poříčí.