Amnestovaní piráti

Kategorie: Česká protipirátská unie
Vytvořeno pondělí 11. březen 2013 0:00 Datum zveřejnění Napsal ČPU

Letošní amnestie prezidenta republiky se kromě závažných hospodářských kauz, v médiích hojně diskutovaných, týká i většiny případů již pravomocně odsouzených filmových pirátů. Ti sice zpravidla nekončí ve vězení, ale jsou jim ukládány převážně podmíněné tresty odnětí svobody nebo trest obecně prospěšných prací, které prezident svou amnestií také prominul. Potrestání tak unikli ti pachatelé, kteří byli odsouzeni k podmíněnému trestu nepřevyšujícímu dva roky odnětí svobody, nebo kteří dosud nevykonali uložený trest obecně prospěšných prací.

Tyto pravomocné tresty byly pachatelům amnestií odpuštěny a hledí se na ně, jako by odsouzeni nebyli. Z velkých případů byl trest prominut např. 29letému Miroslavu O. alias Nerez, který se trestné činnosti dopouštěl po dobu 4,5 roku a na internet za tu dobu umístil na 14 tisíc nelegálních kopií filmů a epizod seriálů, za což mu soud uložil trest odnětí svobody ve výměře 18 měsíců s podmíněným odkladem výkonu trestu na zkušební dobu v trvání 3 let a trest propadnutí věci. Odsouzený muž ze Zlínska byl zároveň moderátor diskusního warezového fóra Warcenter, kde odkazy na pirátské kopie zveřejňoval. Trestu unikli i jeden z nejaktivnějších uploaderů, 23letý Martin P. z Chebu, který pod přezdívkou WarBadd!e® uložil na různé filehostingové servery 1 060 filmových titulů, které si celkem stáhlo na 40 tisíc uživatelů, čímž způsobil škodu přes 9 milionů korun, a provozovatelé prémiového pirátského serveru pro skladování a distribuci ukradených autorských děl, převážně předpremiérových, který byl umístěn na univerzitě v Hradci Králové.

Amnestie se však netýká prodejce pálených dévédéček na burzách Lukáše Š., kterému Okresní soud v Prostějově uložil souhrnný trest odnětí svobody na 30 měsíců nepodmíněně, peněžitý trest 30.000,- Kč nebo 6 měsíců nepodmíněně a trest propadnutí věci, čímž pouze zopakoval trest uložený dřívějším rozsudkem za výrobu a držení drog a nedovolené ozbrojování, ani inzerenta Radka T. (nar. 1980), kterému Obvodní soud pro Prahu 4 uložil za podvod ve 3. odstavci (škoda přes půl milionu korun) a porušování autorského práva ve 2. odstavci (značný rozsah) úhrnný trest odnětí svobody na 3 roky ve věznici s ostrahou a trest propadnutí věci.

Zkrátka také přijdou ti pachatelé, v jejichž věci dosud nebylo pravomocně rozhodnuto, tedy např. obvinění otec a syn z Chomutovska provozující největší českou pirátskou stránku s embeddovaným videem Kinotip, kteří trestným činem získali více než dva miliony korun, a jejichž trestnou činnost podporovala i Česká pirátská strana, a ti odsouzení, kterým byl uložen podmíněný trest odnětí svobody přesahující 2 roky, jako je např. odsouzený třiadvacetiletý Michal B. z Prostějova, který pokračoval v provozování několika stránek s embeddovaným videem a jiném porušování autorských práv i poté, co obdržel výzvu České protipirátské unie k upuštění od pokračování v trestné činnosti, za což byl následně odsouzen k trestu odnětí svobody v trvání 3 let s podmíněným odložením na dobu 3 a půl roku.

Prominutí se týká pouze trestů odnětí svobody, nikoli dalších trestů, jako je propadnutí věci či peněžitý trest, které byly pachatelům uloženy vedle podmíněných trestů odnětí svobody. Tyto tresty spolu s uloženou povinností k náhradě škody zůstávají v platnosti stejně jako samotný výrok o vině, o který se mohou poškození opřít v občanskoprávním řízení, pokud jim náhrada majetkové újmy nebyla přiznána již v trestním řízení. Uplatněná amnestie tedy v praxi znamená to, že podmíněně odložené tresty budou dříve zahlazeny, avšak nároků na náhradu škody a vydání bezdůvodného obohacení se nijak nedotkne. Pachatelé jsou tak nadále povinni nahradit způsobenou škodu včetně škody na ušlém zisku ve výši obvyklé odměny za poskytnutí licence k užití, a vydat bezdůvodné obohacení ve výši dvojnásobku ceny licence obvyklé v době neoprávněného nakládání s dílem.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Amnestovaní piráti. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free