Film a video
Procházka světem ztřeštěností Harolda Lloyda
S výjimkou několika klasických děl světové kinematografie zůstávají bezpočetné stovky filmů, které v uplynulých padesáti letech zaplňovaly kina, dnešním divákům zcela neznámé. Všechny slavné kostýmní podívané, tklivá dramata lásky a žárlivosti či společenské komedie jsou nanejvýše uloženy v trezorech filmových archívů. Jen jeden žánr filmové produkce starých dob neztratil působivosti a kouzlu.
Gustav Nezval - prostý venkovský chasník i šlechtic a voják
Vlastním jménem Augustin se narodil 18. listopadu 1907 v Brně – Řečkovicích. Absolvoval průmyslovku a začal pracovat nejprve jako stavební kreslič. Láska k divadlu však brzy zvítězila a přivedla ho k úspěšnému konkursu na místo eléva Národního divadla. Už po jedné sezóně ale odešel k venkovským společnostem Možného, Macháčka a Houry, kde působil v letech 1927-29. V roce 1930 získal angažmá v Intimním divadle v Praze, poté hrál v Českých Budějovicích (1931), opět v Praze ve Švandově divadle na Smíchově (1932) a v Divadle Vlasty Buriana (1934), dále v Ostravě (1935) a v Brně (1938). V roce 1942 byl angažován Městským divadlem na Vinohradech, kde hrál až do odchodu do důchodu k 1. 1. 1977. Na jevišti i na plátně dlouho představoval milovníky a k charakterním rolím se dostal až ve zralém věku.
Filmový lyrik Václav Krška
Asi nepřekvapí, že tvůrce filmových adaptací děl milovaného Fráni Šrámka Měsíc nad řekou a Stříbrný vítr pocházel z Písku. Přesněji: z nedaleké Heřmaně, ale v městě nad Otavou prožil mládí a studoval na reálce. Nové písecké divadlo se otevíralo v roce 1939 Krškovou scénickou adaptací Stříbrného větru. Už tehdy upravil Šrámkův román i do podoby filmového scénáře, ale jeho realizace se dočkal až po patnácti letech. Básník toužil nejprve spatřit na plátně Měsíc nad řekou. Těšil ho však zájem začínajícího filmaře - do jedné z knih mu vepsal věnování: „Aby Vám stříbrný vítr foukat nepřestal“.
Casablanca slaví 70 let!
Na film Casablanca se můžeme dívat už 70 let! Toto romantické drama, které proslavilo Ingrid Bergman a Humpreyho Bogarta, mělo premiéru 16. listopadu 1942. Pojďme si na tuto klasiku zavzpomínat.
Krása ve vašich očích
Člověk, který kdysi po prvé řekl, že „oko je do duše okno“, byl sice poetický, ale trochu staromódní. V nynější době se má za to, že oči ukazují spíše osobnost než duši; moderní krása a její metody jsou skvělé. Kdysi žena buď byla nebo nebyla krásná – víc nic. A býti krásnou bylo zrovna tak tragické, jako nebýt.
Listopadový mix novinek
Společnost Filmexport Home Video přichází s dalšími skvělými novinkami, které ve vaší filmotéce nesmí chybět! Přečtěte si víc o Maskované milence a filmu Holka nebo kluk. Dále vám povíme něco i o dokumentárních filmech - Cesta k zemskému jádru a Záhady starověku: Vyslanci cizích světů.
Poslední z Aporveru a Václavské náměstí
Profesionální filmová produkce s velkými štáby sice vyklízí pozice nadšeným partám experimentátorů s digitálními fotoaparáty, ale stále se točí i velké produkce. Dnes se podíváme na český fantasy film a špiony prolezlý Václavák.
ČESKÝ FILM SI ČTE
Naše kinematografie hojně čerpá z nevyčerpatelných zdrojů domácí literární produkce. Vždyť jen v období němé éry z natočených tří set šedesáti osmi filmů sto dvacet čtyři jich vzniklo jako adaptace! A u dvanácti čteme v kolonce námět jména cizích autorů. Mezi nimi také nejslavnějšího dramatika všech dob, Shakespeara, podle jehož komedie Mnoho povyku pro nic vznikl v roce 1913 snímek Šaty dělají člověka.
Jak se kradou filmy
Minulý měsíc jsme vás informovali o diskusním panelu „Proč se kradou filmy?“, který se uskutečnil v rámci 47. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. O příčinách, následcích i řešení diskutovali americký režisér Taylor Hackford (např. Ray, Životní zkouška, Ďáblův advokát) a jeho český protějšek Karel Janák (např. Ať žijí rytíři!, Rafťáci, Snowboarďáci), producent Vratislav Šlajer (např. Vendeta, Pouta, Kdopak by se vlka bál) a ředitel HBO Ondřej Zach (které produkovalo např. český seriál Terapie či populární pořad Na stojáka).
Multižánrový Jindřich Polák
Úspěch, mezinárodní proslulost a evropské koprodukce dříve patřily ke stabilním projevům značky ,,Český film“ a jedním z jejích hlavních propagátorů byl dozajista Jindřich Polák, který kromě populární práce pro televizi reprezentované zejména seriály Návštěvníci nebo Pan Tau natočil i zajímavé velké hrané filmy do kin.