Listopadový mix novinek

Kategorie: Premiéry na Blu-ray a DVD
Vytvořeno středa 14. listopad 2012 0:00 Napsal Lenka Burianová a Lucie Urbánková

Společnost Filmexport Home Video přichází s dalšími skvělými novinkami, které ve vaší filmotéce nesmí chybět! Přečtěte si víc o Maskované milence a filmu Holka nebo kluk. Dále vám povíme něco i o dokumentárních filmech - Cesta k zemskému jádru a Záhady starověku: Vyslanci cizích světů.

Cesta k zemskému jádru

V prodeji od 14. 11. 2012

Dokument poutavým způsobem provází diváka útrobami naší planety, a to od půdy těsně pod našima nohama až k zemskému jádru v nedozírných hlubinách.

Barvitá pouť k srdci Země začíná v zóně hmyzu a podzemních živočichů, pokračuje přes vrstvu půdy, do níž mnohé kultury našeho světa pohřbívají své mrtvé a přes stavební zónu určenou pro hloubení podzemních drah, tunelů a základů výškových budov se postupně přesouvá do dalších a hlubších míst, ve kterých divák prostřednictvím kamery navštíví hlubinné jeskyně a  gigantické propasti, ale i nejhlouběji zbudovaný hotel, pořádaný maratón či provozovanou laboratoř. Pozná místa, kde jsou skryty největší světové zásobárny podzemní vody, kde se těží minerály a kam sahají nejhlubší kořenové systémy. Stranou nezůstanou ani hlubinné doly, ať uhelné, solné, stříbrné či zlaté. Na cestě se kamera dotkne i mořského dna a jeho nejhlubší prohlubně. Vydá se k ropným plošinám i extrémním pevninským vrtům. Na závěr se přiblíží až k tektonickým deskám a zóně tekutého magmatu, aby se nakonec pomyslně dotkla cíle své cesty, samotného zemského jádra.

Každá z etap na cestě po hlubinné stupnici zpřístupňuje konkrétní místa a unikátní prostředí, která jsou drtivé většině obyvatel naší planety běžně nedostupná. Výjimečné putování  vrstvami zemské kůry je doplněno zasvěceným komentářem vědců, badatelů, a dalších odborníků, ke slovu se ale dostanou i dobrodruzi a milovníci adrenalinu. Jejich prostřednictvím se tak divák dozví spoustu unikátních informací a postřehů a seznámí se i s řadou vědeckých projektů a objevů.

Záhady starověku: Vyslanci cizích světů

V prodeji od 28. 11. 2012

Všude na světě nalézají archeologové podivné nálezy, které přináší spoustu otázek, ale zároveň i nový pohled na naši historii. Mnoho prastarých civilizací na nástěnných malbách i hliněných destičkách zobrazuje věci a události, které jsou jen těžko k uvěření. Například Sumerové zobrazovali bohy přicházející z nebes. V pyramidě Setiho I. jsou vyobrazené neznámé technické předměty, v chrámu v Karnaku pak stroje podobné bojovým letounům. Jsou tyto artefakty z dob dávných civilizací důkazem střetu našich předků s vyspělejší formou života? Je skutečně možné, že tyto nálezy z různých míst světa jsou dokladem přítomnosti návštěvníků z jiných světů? Zdá se, že tomu tak skutečně bylo! Není jen jasné, zda se tu usadili před vznikem nám známých dávných civilizací a poté byli prostě jejich sousedy, anebo se k nám dostali až po jejich vzniku.

K fascinujícím nálezům patří například model zlatého letadýlka, který konstrukčně a aerodynamicky vyhlíží přesně jako dnešní letadla, artefakty připomínající meziplanetární rakety, prastaré mapy s obdivuhodnými údaji nebo postavy v oblecích podobných skafandrům z 60. let 20. století.

Všechny tyto úžasné nálezy, objevy a artefakty uvidíte v tomto jedinečném dokumentu, který vás přinutí zamyslet se nad naší minulostí a možná ve vás vzbudí pocit, že ve vesmíru nejsme sami a že možná jsme potomky „bohů“, kteří k nám přišli z nějaké vzdálené planety. Pokud jste fanoušky historie a záhad, tento dokumentární film by ve vaší domácí filmotéce rozhodně chybět neměl!

Nalezeno v archivech: Holka nebo kluk

V prodeji od 14. 11. 2012

Vladimír Slavínský, jehož poslední veselohra „Svatební cesta“ nedosáhla očekávaného úspěchu, ačkoliv svým dialogovým švihem předčila jeho komedie dřívější, zpracoval v svém novém veseloherním námětu „Holka nebo kluk“ příběh dívky, která se v chlapeckém přestrojení vloudí na zámek svého strýce a dosáhne jeho souhlasu ke sňatku se svým vyvoleným Ríšou. Ještě více než dříve tu pamatoval na nejvděčnější situační komiku, na veselé vypoentování všech scén, na humornou charakteristiku všech postav, na rozveselení diváka. Svých cílů skutečně také dosáhl a při jeho nové komedii burácí hlediště smíchem a ustavičnými radostnými potlesky. Je to ovšem také zásluhou dobrého hereckého obsazení, v jehož čele stojí dva herci: Adina Mandlová v titulní úloze dívky-chlapce a Václav Trégl jako vystrašený tajemník. Znovu ukázala tu Adina Mandlová, jak pilnou a schopnou je herečkou a jak není její veseloherní nadání nijak vyumělkované, ale jak prýští ze skutečného komického talentu. V své vstupní scéně zatančí s jistotou a dovedností obtížné stepařské taneční číslo a hezkým altovým hlasem zazpívá hlavní šlágr filmu, jehož motiv se nám ještě několikrát vrátí. Ale i do svých činoherních výjevů vkládá – zejména ve scénách v chlapeckém přestrojení – velikou něhu a veliký půvab a vede si s pohotovostí a jistotou, která z ní činí ideální veseloherní představitelku. Václav Trégl je vedle ní komikem zcela velkého ražení, vynikajícím v roli uhlazeného tajemníka stejně, jako v svých dřívějších postavách lidových. Šlemrová, Pištěk, Futurista vedou si s obvyklou rutinou v ostatních hlavních rolích. Raoul Schránil mluví dobře svého milovníka a vede si se zdrženlivostí, která není topornou. Rothova fotografie je na obvyklém stupni vyspělosti a hudba Stelibského má všechny znaky líbivosti.

Filmem „Holka nebo kluk“ prokázal režisér Vladimír Slavínský znovu svou velikou filmovou zkušenost, svou veseloherní úroveň i svoji dokonalou obeznámenost s požadavky a vkusem průměrného filmového návštěvníka.

ZDROJ: Kinorevue čís. 26, Roč. V., napsal era

Poznámka: Text je doslovným přepisem originálního textu se zachováním původního jazyka a stylistiky.

Maskovaná milenka

V prodeji od 28. 11. 2012

Melodramatický příběh z pera francouzského spisovatele Honoré de Balzaca na filmové plátno převedl režisér Otakar Vávra. Do hlavních rolí obsadil krásnou Lídu Baarovou a Gustava Nezvala. Maskovaná milenka je příběhem ženy, která prožila velké zklamání v lásce, a proto se už nechce nikdy zamilovat. Na maškarním plese však pozná Leona, který se jí líbí. Odmítá však před ním sundat svou masku. Jednoho dne ho pozve k sobě domů. Po společně strávené noci se spolu již nikdy nemají setkat. Za nějaký čas mu krásná neznámá pošle polovinu prstenu na znamení, že se jim narodila dcera. Zdrcený Leon se poté dobrovolně přihlásí do války. Za nějaký čas ho těžce raněného dopraví na zámek hraběnky. Hraběnka je jeho krásnou neznámou, Leon však nic netuší.

V dobovém tisku byl tento velkofilm označován za „největší a nejnákladnější český kostýmní film“. Architekt Jan Zázvorka postavil v barrandovských ateliérech přepychové interiéry, které celému filmu dodaly patřičnou jiskru. Film je zajímavý nejen hereckými výkony, úžasnými dekoracemi, ale i kostýmy. Vytvářeli je přední návrháři té doby – V. Sejček, Hana Podolská a Lambert Hofer z Vídně. Krásná Lída Baarová vypadá v dobových kostýmech jako skutečná hraběnka a Gustav Nezval je ve vojenské uniformě neodolatelným milovníkem. Fotografie jsou víc než slova, a proto se přesvědčte na vlastní oči, jak pracné bylo ušít šaty pro hlavní hrdinku.

Příště si povíme o české komedii Milování zakázáno a dokumentárním filmu Odtajněný Vatikán. Oba filmy vychází na DVD 12. 12. 2012.

České filmy budou k dostání v trafikách vždy 14 dní od zahájení prodeje, dokumentární filmy 7 dní. DVD také můžete zakoupit na www.filmexport.cz nebo tel. +420 261 213 664.

FOTO: archiv FEX

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Listopadový mix novinek. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free