Jak se kradou filmy

Kategorie: Česká protipirátská unie
Vytvořeno sobota 10. listopad 2012 0:00 Datum zveřejnění Napsal ČPU

Minulý měsíc jsme vás informovali o diskusním panelu „Proč se kradou filmy?“, který se uskutečnil v rámci 47. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. O příčinách, následcích i řešení diskutovali americký režisér Taylor Hackford (např. Ray, Životní zkouška, Ďáblův advokát) a jeho český protějšek Karel Janák (např. Ať žijí rytíři!, Rafťáci, Snowboarďáci), producent Vratislav Šlajer (např. Vendeta, Pouta, Kdopak by se vlka bál) a ředitel HBO Ondřej Zach (které produkovalo např. český seriál Terapie či populární pořad Na stojáka).

V rámci diskuse byla prezentována i aktuální čísla, např. že filmové pirátství způsobilo v loňském roce v České republice škodu ve výši 2,61 miliardy korun, přičemž více než 610 milionů připadá na neoprávněné užití českých filmů a seriálů. Z těch se nejvíc neoprávněně kopírovaly Občanský průkaz (ČPU na internetu nalezla a nechala odstranit 12.065 nelegálních kopií tohoto filmu, které si před jejich smazáním stačily stáhnout stovky až desetitisíce lidí), Lidice (9.851 kopií) a Kuky se vrací (který sice vyšel na DVD již o rok dříve, ale přesto ho v roce 2011 piráti umístili na internet ve více než 3,5 tisících kopií).

Ze zveřejněného grafu (viz. obrázek 1) vyplývá, že zatímco v roce 2004 připadaly na každý DVD přehrávač v domácnostech téměř tři prodané originální DVD disky s filmem ročně, v roce 2011 to bylo už jen něco málo přes půl dévédéčka. Přestože výpadek tržeb zčásti nahrazují tržby za prodej Blu-ray disků, celkové tržby poklesly od roku 2004 téměř o polovinu. Snížení tržeb nedokáže pokrýt ani nová online distribuce, která v důsledku masivní nekalé konkurence ze strany pirátských filehostingových serverů nahrazuje pouze zlomek výpadku tržeb. Nejméně diváků od roku 2006 hlásila i česká kina, přičemž tržby z kin poklesly téměř o 20 %. První polovina letošního roku však slibuje kinařům změnu negativního trendu, neboť do českých kin zavítalo téměř o 16 % víc diváků než ve stejném období loňského roku.

Aktuální výsledky prodeje DVD a Blu-ray disků však bohužel podobný pozitivní zvrat neslibují. Je to způsobeno zejména obrovským rozmachem filehostingových serverů, které ze strany státu nerušeně šíří obrovské množství pirátských kopií filmů a seriálů, aniž by na jejich ziscích jakkoli participovali poškození držitelé práv. Tyto servery v minulém roce realizovaly více než 22 % celkového objemu přenesených dat v rámci českého internetu a jejich provozovatelé tak získali odhadem 140 milionů korun. Oproti jiným službám, které hostují soubory uživatelů pro jejich osobní potřebu a pro sdílení s přáteli (např. rajce.net, uschovna.cz apod.) přitom mají pirátské filehostingové služby postavený obchodní model výhradně na zpřístupňování materiálů chráněných autorským právem. Jsou tak příčinou vysoké míry filmového pirátství, která v loňském roce dosáhla smutně rekordních 70 %.

TEXT A FOTO: www.cpufilm.cz

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Jak se kradou filmy. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free