Proč se kradou filmy?

Kategorie: Česká protipirátská unie
Vytvořeno neděle 28. říjen 2012 0:00 Datum zveřejnění Napsal ČPU

V sobotu 30.6.2012 se v rámci 47. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech uskutečnila panelová diskuze na téma nelegálního stahování filmů s názvem „Proč se kradou filmy?“. Diskuze se účastnili režisér Taylor Hackford, který natočil například snímky Ďáblův advokát s Al Pacinem a Keanu Reevesem, Životní zkouška s Russellem Crowem či životopisný snímek Ray, který mu přinesl dvě oscarové nominace, český režisér Karel Janák, producent Vratislav Šlajer a ředitel HBO Ondřej Zach. Moderátorem panelové diskuze byl šéfredaktor časopisu Forbes, Petr Šimůnek.

V úvodu se ujal slova Taylor Hackford, který jako režisér a producent, ale zároveň i prezident odborového svazu režisérů v Americe, Directors Guild of America (DGA), má s pirátstvím a jeho vlivem na filmový průmysl bohaté zkušenosti. Právě u filmu Ray, který byl vyroben v roce 2004, kdy internetové pirátství nebylo tak rozšířené, jak je dnes, se Hackford jako tvůrce sám přesvědčil o rychlosti pirátů, když v první den uvedení filmu do kin už jej na ulici prodávali na pálených DVD nosičích. Podle něho pirátství ohrožuje především začínající filmaře a filmy s nižšími rozpočty. U menších filmů totiž nejsou peníze na reklamu, a lidé na ně chodili do kina postupně. To se dnes podle Hackforda již neděje, protože filmy jsou hned k dispozici na internetu. Připomněl také, že i tvůrci musejí platit nájem a živit rodiny jako všichni ostatní, a že i oni potřebují, aby dostali za svou práci zaplaceno. Porušování autorských práv je podle něho krádež, nikoli romantikou zavánějící pirátstvím. Jako řešení vidí systém „třikrát a dost“ již fungující ve Francii pod názvem HADOPI, v důsledku kterého několikanásobně vzrostly tržby za legální užití filmů.

Podle českého režiséra Karla Janáka způsobuje filmové pirátství velké škody i v Česku. Filmaři musí na film získávat peníze z více zdrojů a jedním z nich byl dříve předprodej práv pro distribuci na DVD. V případě jeho filmu Rafťáci takto získali tři miliony korun, což už dnes kvůli pirátství a nelegální distribuci není možné. Producent Vratislav Šlajer upozornil na to, že uživatelé se mnohokrát domnívají, že při stahování z filehostingových serverů platí za stažený film a nevědí, že platí pouze serverům, které parazitují na práci filmových tvůrců a platbou podmiňují pouze rychlejší stahování. Zisky z této činnosti jdou pak výhradně provozovatelům těchto serverů, nikoli tvůrcům. „Lidi argumentují, že když někdo vydělává miliony, tak mu neublíží, když mu nezaplatí, ale tak to není,“ řekl Šlajer a doplnil „třeba u filmu Pouta měl režisér část honoráře v podílu ze zisku. Kvůli pirátství tak přišel asi o 150 tisíc korun“.

Ondřej Zach, generální ředitel HBO, následně promluvil o legální alternativě stahování filmů. Rozvoj legálních VOD služeb ovšem dle jeho názoru brzdí jejich finanční nákladnost. Naopak servery poskytující nelegální obsah mají náklady minimální, protože licence a zabezpečení je netrápí. Takové servery pak představují nekalou konkurenci legálním platformám, které se kvůli tomu nemohou dále rozvíjet.

V závěru se všichni diskutující shodli, že je sice zapotřebí vytvářet legální alternativu pirátským serverům, ale taky vzdělávat lidi, aby pochopili, jak moc škodí filmu, když namísto autorovi zaplatí  za jeho dílo zloději.

Text: www.cpufilm.cz

Foto: csfd.cz, imdb.com

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Proč se kradou filmy?. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free