Útěk do Mexika aneb o značce Bollywood

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno pondělí 23. červenec 2012 0:00 Napsal Eva Holzäpfelová

Již v průběhu dvacátého století se Indická kinematografická produkce stala spolu s Hollywoodem a Čínskou produkcí světově prodávanou značkou. Všeobecně se dá říct, že existují 4 pilíře indického filmu. Prvním z nich je vzor v starých epických spisech Mahábhárata a Ramayna, odkud přebírají svou narativní složku a velké množství vedlejších příběhů. Druhým pilířem indického filmu je rozhodně úchvatný tanec, celá řada barevných kostýmů, okouzlující vysoce stylizovaná příroda do, které je zasazené celé drama. A samozřejmě klasická indická hudba, která však často bývá pro českého diváka spíš nepříjemným doplněním příběhu.

Třetím vlivem na indický film je tradiční sansrtové divadlo, které kombinuje každodenní realitu a fantastické prvky. Pro indické filmaře je důležitým prvkem mystery, které vychází z její vlastní kulturní historie.

Posledním vlivem je Hollywood, zejména muzikály z počátku 20tého století, ale v poslední době je indická kinematografie ovlivněna i novodobými filmovými trendy jako jsou drahé honičky v ještě dražších vozech, poloobnažené krásky a všudypřítomná akce.

Útěk do Mexika

Originální název: Kites
Země původu: Indie
Délka: 120 min
Žánr: Action  & Romance & Thriller
Režie: Anurag Basu
Hudba: Rajesh Roshan
Hrají: Hrithik Roshan, Bárbara Mori, Kabir Bedi, Kangana Ranaut, Anand Tiwari a další
V kinech: 21 Květen, 2010
Na DVD: 15 února, 2011
Produkce: Reliance Big Pictures

Obsah:

Jay  (Hrithik Roshan), je učitelem tance v Las Vegas. Jeho hodiny tance navštěvuje i krásná  Gina  (Kangana Ranaut), která se do něj bláznivě zamiluje. Gina pochází z velmi bohaté, ale zároveň velmi nebezpečné rodiny vlastníků kasina. Jay ucítí svou příležitost jak si prokopat svou cestičku do lůna bohaté rodiny a požádá Ginu, aby se spolu s ním zúčastnila taneční soutěže. Mezitím Nataša (Barbara Mori), nelegální imigrantka z Mexika, hraje stejně prospěchářskou hru s Gininým bratrem Tonym. Jayův a Natašin sen o bohatství se zdá být dokonalý, až do okamžiku kdy se jeden do druhého vroucně zamilují a rozhodnou se utéct spolu do Mexika. Tony se však Nataši nechce vzdát a tak začíná zběsilá honička, do které se zaplete policie, místní lovci a ve vzduchu visí mafiánská vendeta.


Hodnocení:  85%


Útěk do Mexika je trochu Bollywood, trochu Hollywood. Z obou filmových velmocí protřepal, zamíchal a máme tu Bonda akorát v indickém kabátu - efektivní automobilové honičky, napínavé střílečky, drahá auta, vyloupení banky, útěk před zákonem společně s romantikou a láskou, která hory přenáší. Příběh je tedy romantika, zasazená do akčních scén, která působící neotřele v porovnání s klasickou americkou produkcí tohoto žánru.


Herci podali vynikající výkon. Hrithik zatančil. Hlavní taneční scéna, bez klasických přemrštěně barevných kostýmů, ukazuje úžasnou flexibilitu hlavních představitelů. Co víc si přát?


Roshan a Mori tvoří okouzlující pár, kterým probleskává elektrizující přitažlivost.  Způsob komunikace mezi hlavními protagonisty je velmi pěkně provedený a pro diváka přijatelný. Španělština i hindština je přeložená do angličtiny pro české diváky je vše pochopitelně přeložené do češtiny.


Tento film, je důkazem změn v indické kinematografii. Fanouškům Hollywoodu může přijít na mysl, že tento film vůbec nevypadá, jako by byl z indické produkce. Ale sem tam opravdu Bollywood vytvoří snímek, který si zaslouží jedno velké „Ahh“ i od jeho ne příliš tradičních diváků. Je brilantně zahraný s  jímavými exteriéry, luxusní výpravou, povedenými efekty nádhernou kamerou Ayananka Bose. Od kasina až po mexické pouště, Bose zachycuje půvab v každém záběru. Ve způsobu vyprávění a pojetí hudebních scén se odráží nové bollywoodské trendy, namísto osvědčené klasiky.


Konec může být pro diváka poněkud skličující. Osobně věřím, že tragický konec vyřadí film z všednosti filmů tohoto žánru a vytvoří tak velkolepé dílo, které si divák zapamatuje a které se ho dotkne, na druhou stranu věřím, že mnohý divák by raději konec upravil do tradičního „Happy endu“. Nicméně moderní indickou produkci to táhne na západ a tak věřím, že podobných snímků bude jistě přibývat.
Pues Amigos. Připravte se na trochu indického kari s špetkou mexického nachos.


Adios

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Útěk do Mexika aneb o značce Bollywood. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free