František Čáp - režisér a scenárista

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

František ČápNarodil se 7. prosince 1913 v Čachovicích na Mladoboleslavsku. Středoškolská studia započal v Táboře a ukončil na Vyšší lesnické škole v Písku. K filmu se dostal v roce 1932, kdy nastoupil do Lucernafilmu a postupně tu prošel různými obory. V témže roce si také zahrál jednoho ze studentů ve Vančurově-Innemannově dramatu Před maturitou a o rok později si vyzkoušel budoucí profesi jako asistent režie při natáčení melodramatu V tom domečku pod Emauzy.

Jeho vlastní režijní tvorbě předcházela několikaletá scenáristická praxe. Ve druhé polovině 30. let spolupracoval mj. jako scenárista s předními režiséry – s Hugo Haasem na komedii Kvočna, s Otakarem Vávrou na adaptaci románu Marie Majerové Panenství a s Miroslavem Cikánem na komedii Svět kde se žebrá. Společně s Václavem Krškou napsali v roce 1939 scénář filmu Ohnivé léto podle Krškova románu Odcházeti s podzimem, s Krškou se rovněž podílel i na režii, filmu byla následně udělena Národní cena 1940.

Jeho posléze už samostatná tvorba se vyznačovala vysokou režijní úrovní, senzualismem a vyspělým výtvarným cítěním. Tak tomu bylo již při pečlivě připravovaném přepisu románu Boženy Němcové Babička, ve kterém vycházel z obecné představy o vizuální podobě této národní klasiky a jehož výtvarné řešení bylo inspirováno populárními ilustracemi Adolfa Kašpara. Terezie Brzková, která byla do té doby filmovým divákům známa jen jako tetička z Vávrova Kouzelného domu, vytvořila v titulní roli jednu z největších ženských postav v historii českého filmu a v kontextu doby mělo toto dílo, vyzařující lásku k vlasti, velký morální dosah.

V době německé okupace zaujal dalšími dvěma kultivovanými přepisy klasických českých literárních předloh, které povzbuzovaly vlastenecké cítění. Byla to pietní adaptace románu Jindřicha Šimona Baara Jan Cimbura, idylicky laděný příběh poctivého a zbožného jihočeského venkovana, a potom adaptace dalšího jihočeského vesnického románu, tentokrát z pera Karla Klostermanna Mlhy na Blatech, drama o selských rodech, poznamenaných dědičnou láskou k rodné půdě a skrývanou pytláckou vášní.

K filmům z vesnického prostředí se rok před koncem války přiřadila dramaticky koncentrovanější Děvčica z Beskyd, natočená se zřetelným sociálním podtextem podle románu zlínského učitele a romanopisce M. J. Sousedíka Paprádná nenaříká.

Suverénním režijním zpracováním vyniklo melodrama Noční motýl, tragický příběh svedené vychovatelky z posádkového městečka na konci předminulého století, která se živí jako zpěvačka v nočním podniku pochybné pověsti, s vynikajícími hereckými výkony Hany Vítové a Adiny Mandlové. Dalším velkým romantickým kostýmním filmem bylo drama z uměleckého prostředí Tanečnice, v němž v titulní roli dominovala Marie Glázrová. Vedle režijního mistrovství tu opět prokázal své zaujetí pro atmosféru prostředí a mimořádné výtvarné cítění.

Z jeho tvorby po 2. světové válce zaujala nepateticky laděná dramata o českém a slovenském protinacistickém odboji Muži bez křídel (Cena země České za rok 1946, Mezinárodní cena za film s okupační tematikou na MFF v Cannes 1946) a Bílá tma (Národní cena 1948). Krátce po dokončení tohoto filmu odešel do exilu.

Natočil několik umělecky méně významných filmů v SRN, později pracoval v Jugoslávii – za film Trenutki odločitve získal Cenu za režii na Festivalu jugoslávského filmu v Pule 1955. Natrvalo se usadil ve Slovinsku, zemřel 13. ledna 1972 v Piraně-Portoroži.

Filmografie:

1932    He: PŘED MATURITOU

1933    AR: V TOM DOMEČKU POD EMAUZY

1937    Sc: KVOČNASc: PANENSTVÍ

1938    Sc: JARKA A VĚRA / Sc: KROK DO TMYSc: SVĚT KDE SE ŽEBRÁ

1939    Sc, R: OHNIVÉ LÉTO

1940    Sc, R: BABIČKAR: PANNA

1941    Sc, R: JAN CIMBURASc, R: NOČNÍ MOTÝLR: PRELUDIUM

1942    Sc, R: KNÍŽE VÁCLAV 

1943    Sc, R: MLHY NA BLATECH / Sc, R: TANEČNICE

1944    R: DĚVČICA Z BESKYD

1945    R: Z RŮŽE KVÍTEK

1946    R: MUŽI BEZ KŘÍDEL

1947    R: KŘIŽOVATKA / Sc, R: MUZIKANT / Sc, R: ZNAMENÍ KOTVY

1948    Sc, R: BÍLÁ TMA

1950    Sc, R: KRONJUWELEN (Korunovační klenoty)

1951    Sc, R: DIE EWIGE SPIEL (Věčná hra)

1952    Sc, R: DIE SPUR FÜHRT NACH BERLIN (Stopa vede do Berlína)

1953    Sc, R: VESNA (Jaro)

1954    Sc, R: AM ANFANG WAR ES SÜNDE (Na počátku byl hřích)

1955    Sc, R: TRENUTKI ODLOČITVE (Okamžiky rozhodnutí)

1956    Sc, R: HILFE, SIE LIEBT MICH ! (Pomoc, ona mne miluje !) / R: DIE GEIERWALLY  (Geierwally)

1957    Sc, R: NE ČAKAJ NA MAJ (Nečekej na máj) / Sc, R: RAGAZZA DELLA SALINA / MÄDCHEN UND MÄNNER (Dívky a muži)

1960    Sc, R: X-25 JAVLJA (X-25 hlásí)

1962    Sc, R: SREŠĆEMO SE VEČERAS (Sejdeme se večer)

1963    Sc, R: NAŠ AVTO (Naše auto) 

Tučně zvýrazněné filmy si můžete objednat na www.filmexport.cz nebo tel. 261 213 664.

Vysvětlivky:

Sc – scénář
R – režie
AR – asistent režie
He – herec 

embed video plugin powered by Union Development

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. František Čáp - režisér a scenárista. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free