Miroslav Cikán - režisér a průkopník

1
Kategorie: Osobnosti
Napsal PhDr. Pavel Taussig

V režii zkusil vše. Miroslav Cikán patřil mezi gardu průkopníků, vždyť filmu se upsal již v roce 1913, ale trvalo déle, než začal projevovat tvůrčí ambice. Zpočátku neodmítal žádné pomocné práce, pak povýšil na překladatele a upravovatele českých titulků zahraničních filmů, jako zaměstnanec půjčovny poznal všechny posty, nakonec to dotáhl až na ředitele.

Režírovat filmy začal až ve zvukové éře, ten úplně první – detektivka Záhada modrého pokoje – je z roku 1933. Debutující režisér společně se scénáristou a zároveň i představitelem hlavní role Karlem Hašlerem si úkol značně usnadnili: do české podoby prostě přetočili německý originál.

Dárce smíchu
Jen o pár měsíců později se představil divákům i veselohrou – adaptací Poláčkova románu Dům na předměstí. A v titulcích filmů tohoto ladění můžeme nejčastěji číst jeho jméno. Kromě Huga Haase a Jindřicha Plachty se mu svěřil do režijní péče i Vlasta Burian, který pod jeho vedením natočil veselohry Hrdinný kapitán Korkorán, Provdám svou ženu a po válce, kdy už byl zlomený král komiků notně z formy, se ještě sešli při filmování Muže v povětří.

K nejlepším Cikánovým komediím patří U nás v Kocourkově, jistě i proto, že vznikla podle původního námětu Karla Poláčka a hlavní roli si zahrál Jan Werich. Jiří Voskovec ve filmu chyběl, protože v době natáčení se oblékl do zeleného sukna na vojenském cvičení.

Je téměř neuvěřitelné, s jakým tempem se pustil Miroslav Cikán do filmování. Během roku 1934 natočil pět filmů, v roce 1939 jich stihl dokonce sedm! To nezvládli ani tak výkonní řemeslníci, jakými byli Martin Frič a Vladimír Slavínský. Pochopitelně, že na kvalitě mnohých výtvorů je to znát. O úrovni ostatně vypovídají již jejich názvy, jedno zda prostoduchých operetek Na svatém Kopečku, Lojzička, Na růžích ustláno, nebo srdceryvných dojáků Děvče za výkladem či Osmnáctiletá.

Ostatně z tohoto pohledu se nepodařil Miroslavu Cikánovi ani jeho epilog v padesátých letech. Za film, který nabízí „dramatický obraz sociálních bojů z počátku třicátých let“ na Slovensku, a proto se jmenuje Boj sa skončí zajtra, byl dekorován Státní cenou.

Na úplné dno se však dostal zásluhou stranického úkolu, který mu velel zhmotnit scénář sedmdesátileté spisovatelky Marie MajerovéVýstraha. Blábolu o tom, jak dělníci zachrání před imperialistickými záškodníky továrnu na výrobu syntetického benzínu, se úspěšně ubránilo několik barrandovských režisérů. Ale někdo ho nakonec natočit musel. Na vládní projekci ministr Václav Kopecký už po několika minutách zabědoval: Proboha, Mařenka se nám zbláznila!

Ale mezi padesáti filmy Miroslava Cikána najdeme i kvalitní díla. Snad nejvíce obdivu si zaslouží drama ztracených existencí Batalion a přepis klasické předlohy Její pastorkyně.

Škoda, že Miroslav Cikán nemohl natočit během protektorátu pohádku Dlouhý, Široký a Bystrozraký. Zakázaly ji okupační orgány, které se oprávněně obávaly, že diváci by správně rozpoznali jinotaj o „říši zla“. Nic nepomohlo, že režisér pod upraveným jménem Friedrich Zittau natočil dva německé filmy, protekci tím nezískal.

S ohledem na dětské diváky byl rozhodnut potlačit dialogy a zaměřit se na obrazy a akčnost. Pohádkovost filmu měly zdůraznit zobrazené dva světy: realistický pana krále a mladého prince, proti tomu neskutečný a přízračný černokněžníkův. Zajímavé je, že každá z postav měla svůj hudební motiv. Přizvaný Jiří Trnka stačil navrhnout kostýmy a dekoraci, herci se ačali učit role: Jindřich Plachta Dlouhého, Franta Černý Širokého a Ladislav Pešek Bystrozrakého. Zajímavé, že tato populární pohádka je pro naše filmaře stále zakletá, nepodařilo se ji zfilmovat ani dalším režisérům.

Filmy Miroslava Cikána

1933: Záhada modrého pokoje // Dům na předměstí
1934: Hrdinný kapitán Korkorán // Na růžích ustláno // Na svatém Kopečku // Pán na roztrhání // U nás v Kocourkově
1935: Barbora řádí // Král ulice //
1936: Komediantská princezna // Lojzička // Vzdušné torpédo 48
1937: Batalion // Děvče za výkladem // Poslíček lásky
1938: Andula vyhrála // Její pastorkyňa // Milování zakázáno // Svět, kde se žebrá // Vandiny trampoty
1939: Dobře situovaný pán // Kdybych byl tátou // Osmnáctiletá // Příklady táhnou // Studujeme za školou // V pokušení // Veselá bída
1940: Konečně sami // Pelikán má alibi // Štěstí pro dva
1941: Pro kamaráda // Provdám svou ženu // Z českých mlýnů
1942: Karel a já
1944: Paklíč// U pěti veverek
1946: Lavina // Hrdinové mlčí
1947: Alena
1948: O ševci Matoušovi / Případ Z-8
1950: Pára nad hrncem
1951: Boj sa skončí zajtra
1953: Výstraha
1954: Na konci města
1955: Muž v povětří
1956: Jurášek
1959: Konec cesty
1960: Otomar Korbelář


Tučně zvýrazněné filmy jsou k dostání na www.filmexport.cz nebo tel. 261 213 664.

DO OBCHODU - KOUPIT DVD

FOTO: archiv FEX

 



embed video plugin powered by Union Development

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Miroslav Cikán - režisér a průkopník. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free