Ať žije váš nebožtík, pane Haasi

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno úterý 23. duben 2013 1:00 Napsal PhDr. Pavel Taussig

Kvůli panu Richardu Načeradci, první velké roli ve zvukovém filmu, musel Hugo Haas deformovat svůj zevnějšek. Třicetiletý muž líbivého zevnějšku se ukryl pod masku zralého padesátníka s knírem, který se téměř výlučně pohybuje se cvikrem na nose a s kloboukem zvaným buřinka na hlavě.

Postavy starých mužů pak pohledný herec hrál rád i později, například ve filmech Zapadlí vlastenci (švec Adam Hejnů), Poslední muž (profesor Kohout), Ulička v ráji (pohodný Tobiáš) či Velbloud uchem jehly (Pešta).

Postupně se jejich zjev stával opravdu štětinatým, a to díky porostu hlavy, často střiženému „na ježka“, a huňatému obočí, které naježeně trčí z obličeje. Oděv těchto mužů je omšelejší a bídnější; prozrazuje sociální situaci postavy.

Převleky a masky svých staříků vytvářel Hugo Haas s velkým nadšením, protože se tím bavil. Radost ze hry je patrná téměř z každého jeho gesta. Mladého herce, který nebyl ješitný na svůj civilní vzhled a půvab, ovšem prozradí jiskrný pohled očí.

Jestliže jsou Haasovi staříci produktem metafyziky, principu hry, podařilo se mu vyjádřit prostřednictvím postav vrstevníků z komedií Martina Friče generační pocity mladých mužů třicátých let. Při vší potřeštěnosti postav a situací mají komedie Život je pes a Ať žije nebožtík realistický základ. Neignorují sociální a společenskou realitu doby, ukazují její typické problémy, jako kupříkladu nezaměstnanost. Ale jestliže Voskovcovi a Werichovi hrdinové zdolávají nástrahy a záludnosti této doby kolektivním nadšení shodně postižených a cítících mladých lidí – kamarádů, je rovněž tak vítězný hrdina Haasův sám. Vlastně ne tak docela. Má vedle sebe slečnu, stejně mladou a stejně tak moderní dívku, která je jeho parťačkou a spoluspiklencem, protože oba spojuje kromě citů i stejný dar humoru. Tou partnerkou byla, jak známo, Adina Mandlová, v té době i partnerka v Haasově osobním životě.

Herec spolu s režisérem napsali i scénáře – ten ke komedii Ať žije nebožtík se původně jmenoval „Pacient č. 13“. Podobně jako jejich jiný komediální film, Mazlíček, je i tento film spíše rozvedenou anekdotou a rovněž mu chybí propracovanější stavba děje. Zde se však podařilo nápady lépe spojit a tak vznikla komedie, která překračuje průměr tehdejší produkce. Kritik Lubomír Linhart napsal: „Třebaže tento film není žádným objevem, přece neuráží banalitou a nevkusem. Je to lehký, zábavný film, v němž situační komiku nahrazují často jen slovní vtipy, ale který přesto splňuje svůj nenáročný úkol – pobavit.“

Film Ať žije nebožtík bývá také hodnocen jako první pokus o českou crazy čili bláznivou komedii.

Velkou reklamu mu udělal v době premiéry soudní spor: režisér Gustav Machatý se začal s Haasem soudit o autorství námětu, ale prohrál.

FOTO: archiv Filmexport

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Ať žije váš nebožtík, pane Haasi. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free