Nenasdílíš!

Kategorie: Česká protipirátská unie
Vytvořeno pátek 10. srpen 2012 0:00 Datum zveřejnění Napsal ČPU

Jedním z nejběžnějších druhů internetového pirátství je sdílení prostřednictvím tzv. peer-to-peer (P2P) výměnných sítí. P2P síť je sdílecí či výměnná služba umožňující sdílení jakýchkoliv digitálních souborů prostřednictvím internetu. Bohužel je ale piráty často zneužívána ke sdílení převážně chráněných autorských děl jako filmů, hudby, softwaru a knih. Důvod neleží v technologii, ale v preferencích uživatelů, kteří se raději než na fotografie z dovolené neznámého člověka podívají na nejnovější film.

Program, který zajišťuje samotné sdílení souborů, se nazývá P2P klient. Jeho úkolem je zprostředkovat kontakt mezi zájemcem o konkrétní data a osobou, která je nabízí. Podle typu sítě a klienta lze uživatele a jejich jednání rozdělit do dvou skupin. V první, do které patří zejména sítě jako BitTorrent, eDonkey nebo novější klienti Direct Connect, uživatelé soubory, které stahují, zároveň při stahování i nadále po něm sdílí, dokud není soubor odstraněn. Takže pokud si pomocí této sítě chcete stáhnout film, měli byste si uvědomit, že při stahování automaticky i tento film sdílíte a dopouštíte se tak protiprávního jednání.

Druhým typem je P2P síť, která uživatele, který se chce k této síti připojit a stáhnout nějaký soubor, nutí předem zpřístupnit některý z adresářů a zpravidla i sdílet stanovený objem dat. Tato síť většinou vyžaduje sdílení tak velkého množství dat, například až 10 GB, že uživatelé často protiprávně sdílí právě filmy a jiný chráněný obsah. Sdílení chráněných souborů je v současnosti častým druhem kriminality, kterým se zabývají orgány činné v trestním řízení. Prvním pravomocně odsouzeným „sdílečem“ byl již v roce 2005 pachatel, který v budově Vysoké školy ekonomické, kde si za účelem podnikání pronajal kancelář, nasdílel za pomoci programu CZDC ++ různé digitalizované filmy. Za toto jednání byl později soudem odsouzen k peněžitému trestu ve výši 50 000 Kč. Jen v minulém roce eviduje Česká protipirátská unie 21 pravomocně odsouzených sdílečů, mezi nimi například i 23letého muže z Klášterce nad Ohří, který byl Okresním soudem v Chomutově odsouzen k podmíněnému trestu odnětí svobody na 12 měsíců a trestu propadnutí věci – počítače, kterým trestný čin spáchal. Dalších 12 pachatelů se raději mimosoudně vyrovnalo a dobrovolně uhradili, nebo stále hradí, způsobenou škodu. Zároveň s trestem totiž může trestní soud uložit i povinnost nahradit způsobenou škodu – jedna z nejvyšších, kterou soud v minulém roce uložil za sdílení chráněných souborů nahradit, dosahuje výše 364 610 Kč.

FOTO: cpufilm.cz

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Nenasdílíš!. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free