Oslavte s námi 100 let českého skautingu

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno pondělí 13. srpen 2012 0:00 Napsal FEX, přejato z TZ Junáka

Věděli jste, že básník Jiří Wolker byl skautem? Nebo že v prvních dnech samostatného Československa provozovali skauti „skautskou poštu“? A že měli v 70. letech vlastní  samizdatovou edici? Čeští skauti a skautky letos slaví sto let své činnosti. Samotná organizace chystá řadu aktivit a akcí nejen pro své členy, ale i pro širokou veřejnost. Většina chystaných projektů začala v září loňského roku a oslavy vyvrcholí v první polovině roku 2012, tedy přibližně v době, kdy před sto lety Antonín Benjamin Svojsík plánoval svůj první skautský tábor. Pozadu nezůstanou ani ostatní instituce a společnosti a samozřejmě ani Filmexport Home Video.

Stříbrnou minci s motivem 100 let skautingu v Česku vydá k výročí Česká národní banka, Česká pošta vydá u příležitosti 100 let vzniku českého skautingu speciální skautskou známku. Její motiv vytvoří kreslíř Marko Čermák. Ten se v roce 1968 stal po smrti Jana Fischera druhým kreslířem komiksu Rychlé šípy Jaroslava Foglara. V roce 1991 pošta vydala známku Antonín Benjamin Svojsík, vyšla k 80 letům českého skautingu a její nominální hodnota byla 3 koruny. Další česká známka se skautským motivem vyšla v roce 2007 k výročí 100 let světového skautingu s nominální hodnotou 11 Kč.

Sami skauti si k tomuto mimořádnému výročí nadělili mimořádný dárek – výpravnou knihu Skautské století mapující sto let existence českého skautingu. Skauting ovlivnil a stále ovlivňuje životy tisíců lidí. V Čechách jím za sto let existence prošel přibližně milion členů. Můžeme mezi nimi najít právníky, prezidenty, lékaře, politiky, herce, vědce, spisovatele, novináře nebo třeba sportovce. A mnohým z nich nabízí Skautské století šanci zavzpomínat na skautská léta, na prožitá dobrodružství, letní tábory, kamarády. Autorský kolektiv (Roman Šantora, Václav Nosek, Slavomil Janov a Václav Dostál) představí nejen stoletou historii a osobnosti českého skautského života, ale i jeho kořeny ve světovém skautingu smysl, význam a přínosy pro českou mimoškolní výchovu a společnost.

Skautské století rozhodně není pouhou historickou knihou, nýbrž čtivou kronikou velkých událostí i malých „oddílových“ životů, vyváženou směsí faktografických údajů, beletristických pasáží a množství obrazového materiálu, sesbíraného a pečlivě vybraného desítkami spolupracovníků. 256 celobarevných stran formátu A4, více než 800 fotografií a obrazových dokumentů, historická fakta, ale především dobrodružné životní příběhy, zajímavosti a jistě i řada překvapení – taková je kniha Skautské století, kterou vydává ve spolupráci s Junákem vydavatelství Mladá Fronta a.s.

Dobrodružný příběh z letního skautského tábora

Abychom také nějak přispěli ke zmíněným oslavám, připravili jsme pro vás speciální vydání filmu Na dobré stopě (1948), vybavené řadou unikátních bonusů. Na 2 DVD v luxusním balení (digipack se šubrem) uvidíte kromě hlavního filmu i jeden z prvních snímků se skautskou tematikou Buď připraven! (1923) a archivní filmy 5. oddílu vodních skautů z let 1934–35. Toto vydání je ojedinělé šíří posbíraných archivních materiálů a vychází v limitovaném nákladu!

FOTO: archiv FEX, Mladá Fronta

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Oslavte s námi 100 let českého skautingu. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free