Osobnosti
Všestranný a oddaný filmař Ladislav Brom
Ladislav Brom, vlastním jménem Ladislav Kořínek, po emigraci John Ladislav Brom se narodil 16. dubna 1908 v Chocni v tehdejším Rakousku-Uhersku. Jeho otec sloužil ve Vídni v císařské gardě Františka Josefa I., po válce se stal úředníkem Československých drah a matka byla guvernantkou taktéž ve Vídni, po svatbě se ovšem stala ženou v domácnosti a věnovala se rodině.
Václav Wasserman - nejplodnější filmový autor
Václav Wasserman se narodil přímo symbolicky v roce 1898, kdy zásluhou Jana Kříženeckého vznikla i naše kinematografie. Jmenoval se Vodička, později, aby se odlišil od bratra novináře, si upravil jméno do německé podoby s tím, že zásadně si psal na konci pouze jedno „n“. Studentík Václav se stal náruživým „kinomolem“. Nevadilo, že neměl peníze na lístky, strýc Koubek ho pouštěl do svého biografu zadarmo.
Česká Brigitte Bardot Olga Schoberová
Olga Schoberová neměla ambice stát se herečkou. Postrádala také predispozice, které by ji k herectví vedly, matka i otec byly úředníky a umělecky se nijak nerozvíjeli. Po vystudování střední školy ekonomické začala Olga pracovat jako fakturantka v pražské firmě Technomat, v níž se vyráběly žárovky a elektronické součástky.
Filmová maminka Růžena Nasková
Filmová tvorba této české herečky není nikterak rozsáhlá. Za celý svůj život natočila jen 18 filmů. Ale všech se zhostila se svou obvyklou pečlivostí a nasazením. Jaká byla její filmová kariéra? A jak na ni po letech vzpomínala sama Nasková?
Jan Werich – univerzální herecká osobnost
Narodil se 6. února 1905 v Praze a působil též pod uměleckým jménem J. W. Rich. V abecedním pořadí druhý z vynikající autorské a herecké dvojice V+W, byl spoluzakladatelem Osvobozeného divadla, ve 30. letech nejprogresivnější české divadelní scény. V letech 1924-27 studoval práva na UK v Praze. Po premiéře Vest Pocket Revue (1927) se začal věnovat profesionálně divadlu. Spolu s J. Voskovcem působil v Osvobozeném divadle, které se od roku 1929 stalo scénou V+W až do svého úředního uzavření na podzim 1938. Sílící hrozba nacismu ho pak v lednu příštího roku přinutila k emigraci do USA. Spolu s Jiřím Voskovcem zde pokračoval v herecké práci na divadle a v rozhlase (např. dlouhá řada protinacistických scének a výstupů).
Vlasta Burian - král komiků i zavržený umělec
Vlastním jménem Josef Vlastimil Burian se narodil 9. dubna 1891 v Liberci a před válkou byl nazýván „králem českých komiků“. Jeho otec byl krejčí s divadelními zálibami. Vlasta se učil kupectví, byl však častým návštěvníkem divadla a brzy se mu podařilo proniknout za kulisy jako sboristovi. Záhy přešel ke kabaretu, začínal u Karla Hašlera v Rokoku, kde zejména svou imitační schopností dosahoval velkých úspěchů. Působil v Červené sedmě a na některých divadelních scénách až do doby, kdy založil vlastní divadlo. Hostoval dokonce v Národním divadle v Labichově Slaměném klobouku a za okupace se na naši první scénu pohostinsky vrátil jako Principál v Talichově nastudování Prodané nevěsty.
Hugo Haas v roli režiséra
V roce 1978 jsme slavili osmdesát roků od historického okamžiku, kdy Jan Kříženecký natočil první české filmy. Na oslavu výročí byl uveden do kin film režiséra Jiřího Menzela Báječní muži s klikou – komedie o počátcích filmování v Čechách, kdy kamery byly ještě na ruční pohon, a filmaři proto točili klikou. Vypůjčili jsme si titul Menzelova filmu pro seriál o významných českých režisérech.
Josef Kemr – herec s výraznou tváří a osobitým hlasem
Narodil se v Praze 20. června 1922. Již jako jedenáctiletý chlapec hrál v komparsu na scéně vinohradského divadla. Otec, poštovní úředník, však byl proti synově herecké dráze. A tak budoucí významný český herec začínal jako prodavač, číšník, elektrotechnik, promítač. Přitom absolvoval obchodní školu (1942) a občas si zahrál na divadle nebo ve filmu.
Karel Čapek - spisovatel, dramatik, novinář a překladatel
Narodil se 9. ledna 1890 v rodině venkovského lékaře v Malých Svatoňovicích, v podhůří Krkonoš. Po maturitě na gymnáziu (1909) začal studovat na filozofické fakultě Karlovy univerzity v Praze. Studium přerušil v letech 1910-11 pobytem na univerzitách v Berlíně a Paříži, doktorát filozofie získal v roce 1915 na základě dizertační práce o pragmatismu.
Nezapomínejme na Jiřího Trnku!
Dne 24. února 2012 jsme si připomněli sté výročí narození malíře, jehož ilustrace provázejí do života již několik generací nejmenších vnímatelů. Na jeho kdysi stejně tak oblíbené a oslavované animované filmy však usedá v archivu prach.