Josef Bek - všestranně nadaný herec
Narodil se 21. prosince 1918 v Hradci Králové v rodině nádražního dělníka. Vystudoval obchodní akademii, několik let pracoval jako bankovní úředník a divadlo hrál od roku 1936 pouze ochotnicky. Teprve únik před pracovním nasazením do Německa ho přivedl v roce 1942 na scénu Českého divadla v Olomouci, kde zůstal i po válce. Hereckou všestrannost uplatňoval i v operetě a opeře, v mládí působil také jako tanečník.
Od roku 1954 až do důchodu byl angažován v Městských divadlech pražských. V Praze si rychle získal popularitu díky filmovým rolím a častému účinkování v rozhlase i televizi (na obrazovce se objevoval také jako zpěvák populárních písní a konferenciér). Vzhledem ke svým pěveckým i pohybovým schopnostem se uplatnil i v muzikálech. Jeho herecké mužnosti s oblibou využíval režisér A. Radok, v jehož inscenacích dosáhl svých nejprůkaznějších úspěchů.
Pro film jej objevil v hledišti Východočeského divadla, které navštívil jako desátník aspirant při výkonu vojenské služby, režisér Karel Steklý a svěřil mu roli dělníka (prvního z mnoha dalších, kteří potom na plátně následovali) ve své adaptaci Sirény Marie Majerové. V 50. letech patřil k nejoblíbenějším hrdinům českého filmu. Hrál převážně kladné postavy, a to mnohdy schematické. Později o nich řekl : ,,Dodnes se divím, že mi ti klaďasové nezlomili vaz.“
Největší popularitu mu vynesly role řidiče autobusu ve veselohře Josefa Macha Florenc 13,30 (přispěla k ní i písnička Ta bílá dálka, to je láska má) a poručíka Líbala v Čechově detektivní trilogii 105% alibi, Kde alibi nestačí a Alibi na vodě. Ztělesněním české lidové moudrosti se stal jeho Martin Kabát v Machově adaptaci Drdových Hrátek s čertem, tuto postavu ztvárnil několikrát na divadle, v televizi i rozhlase. Od poloviny 60. let se potom na filmovém plátně objevoval již poměrně málo a převážně ve vedlejších rolích.
V televizi účinkoval už v době živého vysílání v písničkových pořadech Tak se hraje u nás, Babiččina krabička aj. (s Irenou Kačírkovou vystoupil ve vůbec první „televizní“ písničce Dáme si do bytu), rád účinkoval v estrádách a kabaretech, v operetách, ale i v dramatických filmech a inscenacích.
http://youtu.be/ramcYoQqTBE
V roce 1969 mu byl propůjčen titul zasloužilý umělec. Spolu s Petrem Hořcem je autorem pamětí Toulavý den a Každý den radost. Zemřel 5. května 1995 v Praze.
Filmografie - výběr :
1928 JMÉNEM JEHO VELIČENSTVA (Poprava pěšáka Kudrny)
1947 PORTÁŠI / SIRÉNA
1948 PŘÍPAD Z-8
1949 DVA OHNĚ / NĚMÁ BARIKÁDA / REVOLUČNÍ ROK 1848 / ŽÍZEŇ
1950 SLEPICE A KOSTELNÍK / V TRESTNÉM ÚZEMÍ
1951 AKCE B / MIKOLÁŠ ALEŠ
1952 ANNA PROLETÁŘKA
1953 EXPRES Z NORIMBERKA / JESTŘÁB KONTRA HRDLIČKA / MŮJ PŘÍTEL FABIÁN
1954 FRONA / JEŠTĚ SVATBA NEBYLA ...
1955 HUDBA Z MARSU / PUNŤA A ČTYŘLÍSTEK / RUDÁ ZÁŘE NAD KLADNEM / STRAKONICKÝ DUDÁK / ZTRACENÁ STOPA
1956 HRA O ŽIVOT / HRÁTKY S ČERTEM / JURÁŠEK / KRÁLOVSKÝ HRAD ZVÍKOV / SYNOVÉ HOR / ZLATÝ PAVOUK
1957 FLORENC 13,30
1958 CO ŘEKNE ŽENA ... / HLAVNÍ VÝHRA / HOŘKÁ LÁSKA / OBČAN BRYCH / ÚTĚK ZE STÍNU
1959 KONEC CESTY / LETIŠTĚ NEPŘIJÍMÁ / PÍSEŇ O BYTĚ / 105 % ALIBI
1960 ČERNÁ SOBOTA / LIDÉ JAKO TY / POLICEJNÍ HODINA
1961 FLORIÁN / KDE ALIBI NESTAČÍ / KOHOUT PLAŠÍ SMRT
FOTO: Filmexport
Tučně zvýrazněné filmy si můžete objednat na www.filmexport.cz nebo tel. +420 261 213 664.