TO JE PODOBA, AŽ JSEM SE LEK´,
řekne portorický král Fernardo XXIII., když se poprvé setká tváří v tvář se svým dvojníkem, Františkem Lelíčkem z Brodku u Přerova, který ho má zastupovat na veřejnosti. A bodejť by nebyla, když obě postavy hraje Vlasta Burian.
Komedie Lelíček ve službách Sherlocka Holmesa, čtvrtý zvukový film krále komiků, byla natočena podle stejnojmenné předlohy Huga Vavrise. Spisovatelovo jméno je pseudonym, pod kterým se skrýval diplomat, vysoký státní úředník, jeden z ředitelů Baťova koncernu a také otec matky Václava Havla - Hugo Vavrečka.
Úspěch byl velký: v kině Adria se film hrál měsíc, ve druhém premiérovém kině Fénix dokonce 3 měsíce!
Filmaři v čele s režisérem Karlem Lamačem uvažovali zpočátku, že jméno jednoho ze dvou titulních hrdinů pozmění na Lemlíčka; pozorný divák jistě nepřeslechne, že v úvodu filmu takto osloví stálého hosta pan vrchní. Záběr se nepřetáčel, tvůrci patrně spoléhali na nepozornost diváků. (Podle obsahu z programu je kavárna, v níž ctí pana Lelíčka jako jednoho ze štamgastů, v Brně; to měl tedy dvojník portorického monarchy z Brodku pěkně daleko.)
V programu je ovšem uveden vysloveně chybný údaj o hlavní hvězdě filmu: „Vlasta Burian hraje tu poprvé ve filmu dvojí úlohu“. Není to pravda, král komiků si poprvé zahrál dvojroli ještě v němé éře: v komedii Milenky starého kriminálníka představoval ctihodného občana Cyrila Pondělíčka a také onoho starého kriminálníka z titulu filmu. Tenkrát byla Burianovou partnerkou Betty Kysilková; o pár roků později, v Lelíčkovi, už pro ni měli jen epizodní roličku španělské doni.
Vlasta Burian, který ve zvukových filmech horlivě zpíval, zapěl tady dvě písně: milostnou o dívce Rositě a Hymnu, v níž poslední verš upomínal na časy Rakouska – Uherska:
Nám v Portoriku moudře vladaří
mocný Fernando král.
Ten říká – ať se dílo podaří
mocný Fernando král.
Zachovej nám Hospodine
Fernanda i zem –
ať slunko svítí každou hodinu
na c. a k. rodinu.
Autor obou písníček, skladatel Josef Kumok, dostal od režiséra Lamače malou roli - skladatele. Na textaře Fráňu Vodičku nezbyla ani ta nejmenší rolička.
Druhou titulní postavu, slavného anglického detektiva Sherlocka Holmesa, představuje režisér Martin Frič (ve stejném roce 1932 si vedle Vlasty Buriana zahrál i v komedii Funebrák). Později to byl on, kdo se stal po Karlu Lamačovi dvorním režisérem filmových komedií Vlasty Buriana.