Jaroslav Hašek - autor dobrého vojáka Švejka

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Narodil se 30. dubna 1883 v Praze v rodině středoškolského učitele. Gymnázium nedokončil, učil se drogistou a poté studoval na obchodní akademii (1899-1903). Po krátkém působení v bance Slavia cestoval a v letech 1904-07 pracoval jako redaktor v anarchistických časopisech. Jeho povídky otiskovaly pravidelně od roku 1902 Národní listy, publikoval v humoristických časopisech, např. v Kopřivách, Karikaturách. V roce 1911 založil Stranu mírného pokroku v mezích zákona a ironizoval tak komediální stránky stranického boje. Ještě před začátkem 1. světové války se oženil (1910), ale díky bohémskému životu se mu rodina brzy rozpadla. Od konce roku 1911 se živil jako příležitostný novinář a vystřídal několik zaměstnání, mj. pracoval jako redaktor Světa zvířat a jako majitel Kynologického ústavu atd.

Za 1. světové války byl odvelen na ruskou frontu, padl do zajetí, poté se přidal k čs. legiím (1915) a pracoval pro ně v časopise Čechoslovan. S legionáři se ale rozešel a vstoupil do Rudé armády a do bolševické strany. V Rudé armádě působil dokonce jako politický pracovník a získal hodnost inspektora. Koncem roku 1920 se vrátil z Ruska, odkud si přivezl novou ženu. Po svém návratu začal znovu žít dřívějším bohémským životem.

Od roku 1921 se usadil v Lipnici nad Sázavou, kde začal psát svůj stěžejní román – Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (1921-23), který však zůstal nedokončen. Satirický román, zesměšňující militaristickou, byrokratickou a policejní mašinerii a oslavující nezničitelnou vitalitu prostého člověka, získal světovou popularitu a byl přeložen do mnoha jazyků. Neodmyslitelně k němu patří i geniální ilustrace jeho dlouholetého přítele, malíře Josefa Lady. O dokončení románu se po Haškově smrti neúspěšně pokusil Karel Vaněk (4. – 6. díl, 1923-24).

Hašek je autorem stovek dalších povídek, humoresek a črt, pamfletů, novinářských parodií a politických satir, roztroušených v desítkách novin, časopisů a kalendářů, z nichž mnohé publikoval pod pseudonymy. Některé shrnul do knižních souborů sám, jiné vyšly knižně až po jeho smrti. Je také autorem románové persifláže Dějiny strany mírného pokroku v mezích zákona (napsána 1911, knižně až 1962), kabaretních her (soubor Větrný mlynář a jeho dcera, 1976) i básní (Májové výkřiky a jiné verše, 1903, s L. Hájkem Domažlickým).

http://youtu.be/8xsMuzAEg_4

Román Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války se dočkal nejen mnoha vydání, ale byl také zdramatizován, zpracován do operní podoby a pochopitelně neunikl ani zájmu filmařů (v parafrázích i v zahraničí). Na filmovém plátně se u nás jeho hrdina poprvé objevil už v němé éře ve filmu režiséra Karla Lamače Dobrý voják Švejk (1926) a prvním představitelem Švejka se stal vynikající Karel Noll. Jeho následovníkem byl ve zvukové éře nejprve Saša Rašilov (Dobrý voják Švejk, režie Mac Frič, 1931) a v druhé polovině 50. let Rudolf Hrušínský (Dobrý voják Švejk, 1956 a pokračování Poslušně hlásím, 1957; oba v režii Karla Steklého). Na počátku 30. let pracoval režisér Martin Frič také na sestřihu tří němých švejkovských filmů, v nichž hrál titulní roli Karel Noll, do jednoho celovečerního filmu.

V letech 1954-55 natočil Jiří Trnka barevný celovečerní loutkový film Osudy dobrého vojáka Švejka podle tří kapitol románu (Z Hatvanu do Haliče, Švejkovy nehody ve vlaku a Švejkova budějovická anabase). Zmíněné tři Trnkovy snímky se staly součástí pozdějšího devítidílného animovaného seriálu Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války I. – IX. (1986, režie Stanislav Látal, Jiří Trnka).

Zfilmování se dočkalo také několik drobnějších Haškových povídek (povídkové filmy Haškovy povídky ze starého mocnářství a Vzorný kinematograf Haška Jaroslava, Dobrodružství s nahým klukem, Aféra s křečkem ad.).

http://youtu.be/HM3fcoa9MfY

Epizody z Haškova života se staly inspirací i pro dva nevydařené hrané filmy Svatopluka Innemanna - Ve dvou se to lépe táhne (němý, 1928) a Poslední bohém (1931).

Mnoha legendami opředený život dnes světově proslulého spisovatele se předčasně ukončil 3. ledna 1923 v Lipnici nad Sázavou.

Filmografie - autor předlohy:

1926    DOBRÝ VOJÁK ŠVEJK / ŠVEJK NA FRONTĚ
1931    DOBRÝ VOJÁK ŠVEJK
1952    APr: HAŠKOVY POVÍDKY ZE STARÉHO MOCNÁŘSTVÍ
1954    APr: OSUDY DOBRÉHO VOJÁKA ŠVEJKA I.
1955    APr: OSUDY DOBRÉHO VOJÁKA ŠVEJKA II. / OSUDY DOBRÉHO VOJÁKA ŠVEJKA III. / VZORNÝ KINEMATOGRAF HAŠKA JAROSLAVA
1956    DOBRÝ VOJÁK ŠVEJK
1957    POSLUŠNĚ HLÁSÍM
1960    DOBRÝ VOJÁK ŠVEJK / VOJÁK LÄPPLI
1964    DOBRODRUŽSTVÍ S NAHÝM KLUKEM
1966    REKŮV ROMÁNEK
1986    ŠVEJKOVO ZASÁHNUTÍ DO SVĚTOVÉ VÁLKY / ŠVEJKOVY NEHODY VE VLAKU / Z HATVANU DO HALIČE / Z PUTIMI DO PUTIMI
1987    AFÉRA S KŘEČKEM / ŠVEJK JDE NA VOJNU / ŠVEJK VOJENSKÝM SLUHOU U NADPORUČÍKA LUKÁŠE / ŠVEJKOVY PŘÍHODY V KIRÁLYHIDĚ
1988    AMARSCHIEREN MARSCH! / PŘES UHRY

Tučně zvýrazněné filmy si můžete zakoupit na www.filmexport.cz nebo tel. 261 213 664.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Jaroslav Hašek - autor dobrého vojáka Švejka. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free