Osudové okamžiky v životě Adiny Mandlové
Adina Mandlová nebyla jen obdivovaná a slavná herečka, krásná žena a sexsymbol 30.let. Byla to také silná žena, která čelila všem ranám osudu se vztyčenou hlavou a s nezdolným optimismem.
Smrt tatínka
Malá Adinka byla miláčkem tatínka Jana Mandla, který byl inspektorem c.k.státních drah. Vždy jím byla hýčkána, nekriticky obdivována a byl to právě on, kdo v ní objevil umělecký talent, ve kterém ji velmi podporoval. Když Adině bylo osm let, náhle zemřel a poměry v rodině se změnily. Bylo jí zakazováno hrát na její oblíbený klavír a skončilo veškeré rozmazlování. Maminka převzala život rodiny pevně do svých rukou. Jejich domácnost se hemžila novými strýčky a Adina byla brzy vyslána na studia do pařížského dívčího penzionátu.
„Z lásky bolej vlásky!“
Tato větička v nepříliš úspěšném filmu Děvčátko, neříkej ne ji spolu s provokativní drzostí proslavila natolik, že se na ni chodili dívat režiséři jako Rovenský, Machatý nebo Hugo Haas. Právě setkání s Haasem pro ni bylo klíčové, protože ji zanedlouho obsadil do hlavní role ve filmu Život je pes. Na dlouhou dobu se navíc stala jeho titinkou – přítelkyní. A film Život je pes slavil úspěch. Následovaly filmy jako Mazlíček, Ať žije nebožtík a Velbloud uchem jehly. Z Adiny se pomalu stávala uznávaná herecká hvězda.
Válka
Brzy po roce 1939 se situaci přiostřila a každý, kdo byl činný ve veřejném životě musel doložit svůj původ. Nejinak na tom byl Adinin tehdejší přítel Fred Svítil, který byl židovského původu. Adina ho velmi milovala a aby ho zachránila, měla krátký románek s přednostou Hitlerovy kanceláře. Tento krátký poměr se jí ale později velmi vymstil – nemohla se už bránit, že se skutečným nacistou nikdy nic neměla. Kromě styků s nacisti ji po válce přitížilo, že natočila jeden německý film. Byla také obviněna a zatčena z německé příslušnosti. Záhy ale byla pro nedostatek důkazů propuštěna.
Vězení
Další z Adininých prohřešků měl být vztah s K.H.Frankem, říšským protektorem. Tento vztah byl fámou, ale tehdejší bulvár jej velmi propíral. A co hůř – lidi novinám věřili. Tuto pomluvu přiživil i film Přítelkyně pana ministra, který byl lehce inspirovaný právě údajnou aférou Adiny Mandlové s K.H.Frankem. Při natáčení tohoto filmu Adina ještě nevěděla, co ji čeká. Ale konec války se blížil...
Po válce se nad Adinou začaly stahovat bouřková mračna. Na jedné z jejích nedělních projížděk Berounem ji zatkli a uvěznili na Pankráci, která byla přeplněna válečnými vězni. Adina Mandlová zůstala nezlomena, přežila fyzické i duševní utrpení a obrnila se proti útokům všech. Ponížit ji mělo i fotografování ve vězeňských šatech s kbelíkem vody v ruce. Ale jeden novinář přiznal: „Čekali jsme zahanbenou, zlomenou a zdrcenou ženu, ale Adina byla ve své formě. Žertovala s námi jako ve dnech její slávy, kdy jsme ji měli interviewovat. Zahanbeni jsme zůstali my, novináři.“
Emigrace a jedno osudové setkání
Poté co Adinu propustili z vězení se protloukala, jak mohla. Na filmování mohla zapomenout, a tak po večerech pronajímala svůj byt jako hernu. Její život se měl ale od základu změnit. Jednou v baru potkala letce RAF, Joe Knighta. Začali spolu chodit,vzali se a Adina s ním emigrovala do Londýna. Byla zachráněna. Manželství jí sice nevyšlo, ale zato profesně se jí dařilo – zahrála si ve filmu The Fool and the Princess, který zaznamenal úspěch. V Londýně Adina prožila několik větších či menších lásek, ale téměř za dveřmi na ni čekala jedna osudová. S Benem Pearsonem se Adina seznámila jak jinak než v divadle. Ben navrhoval kostýmy a od začátku se Adině líbil. Byl sice homosexuál, ale Adinu si zamiloval. Začali se spolu scházet a jejich přátelství brzy přerostlo v lásku. Adina již sice dřívějšího úspěchu u filmu nedosáhla, ale s Benem byla šťastná. Vzali se a žili spolu až do jeho konce. Po Benově smrti se Adina vrátila zpět do Československa a zemřela ve věku 81 let. Až do své smrti říkala: „Dneska už se tomu směju!“
Zdroj: Adina Mandlová – Dneska už se tomu směju
DO OBCHODU - KOUPIT DVD
FOTO: archiv FEX