Milion pirátských kopií filmů a desítky odsouzených
Rok 2012 je za námi, pojďme tedy stručně zrekapitulovat činnost České protipirátské unie v uplynulém roce. Velké úsilí loni ČPU vynaložila na odstraňování nelegálních kopií filmů z internetu. Pracovníci ČPU na internetu nalezli a nechali znepřístupnit téměř jeden milion souborů s pirátskými kopiemi filmů, což je více než trojnásobek předchozího roku. I přesto je internet stále zaplavený obrovským množstvím nelegálních kopií filmů, a vinu na tom nesou i provozovatelé serverů, pro které je prodej pirátských dat spolu s reklamou hlavním zdrojem příjmů. Proto motivují uživatele, aby pirátský obsah ukládali, ale sami se odpovědnosti zříkají a potrestaní jsou pak pouze ti, kteří na server nelegální obsah uložili.
Jen v roce 2012 bylo v České a Slovenské republice prověřováno celkem 180 osob podezřelých ze spáchání trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi vůči filmům a seriálům. Dalších 108 případů šíření nelegálních kopií filmů bylo řešeno ve správním řízení. Česká protipirátská unie podala loni trestní oznámení na 127 osob, které ve velkém nahrávaly kopie především novinkových filmů na internet, dalších 9 „uploaderů“ filmů policie prověřovala na podnět jiných subjektů. Mezi největší piráty patřil třiatřicetiletý Ondřej Š. z Opavska, který na filehostingové servery uložil téměř dva tisíce filmů, jež si stáhly statisíce lidí, takže tak způsobil škodu přesahující 28 miliónů korun. Soud mu uložil trest odnětí svobody na 3 roky podmíněně odložený na stejnou dobu a trest propadnutí věci. Mezi další piráty, kteří v loňském roce způsobili největší škody, patří čtveřice pachatelů, kteří na YouTube uploadovali především české filmy a způsobili tak škodu za 44 a půl milionu korun. Největší škodu pak způsobili podezřelí otec a syn z Chomutovska, kteří provozováním stránky Kinotip.cz způsobili škodu téměř 46 milionů korun, a sami si přišli na 2 miliony korun.
V loňském roce padly desítky pravomocných rozsudků za pirátství. Nejvyšší tresty odnětí svobody na tři roky podmíněně si spolu s trestem propadnutí věci a uloženou povinností nahradit způsobenou škodu odnesli třiatřicetiletý inzerent Pavel C. z Mostecka, jednadvacetiletý uploader Jiří B. z Havířova a třiadvacetiletý Michal B. z Prostějova, který provozoval několik fanouškovských internetových stránek, na kterých bez souhlasu nositelů práv formou embedded odkazů zpřístupňoval epizody populárních seriálů, které sám na videoservery nahrával, a dále prodával trička a jiné zboží s motivy a fotografiemi z těchto seriálů. Za provozování stránek s online filmy a seriály zpřístupněnými prostřednictvím embedded odkazů byl v roce 2012 pravomocně odsouzen i osmnáctiletý mladík z Liberecka, který na své stránce www.cinema-world.biz shromáždil tisíce odkazů „ukradených“ z jiných stránek, především Kinotip.cz.
Trest si odnesl i jeden z nejaktivnějších uploaderů vystupující pod přezdívkou WarBadd!e®, třiadvacetiletý Martin P. z Chebu, který uložil na různé filhostingové servery 1 060 filmových titulů, které si stáhlo 38 927 uživatelů, a moderátor diskusního warezového fóra Warcenter vystupující pod přezdívkou „Nerez“, třicetiletý Miroslav O. ze Zlínska, který se trestné činnosti dopouštěl po dobu 4,5 roku a na internet za tu dobu umístil na 14 tisíc nelegálních kopií audiovizuálních děl – filmů a epizod seriálů.
TEXT A FOTO: www.cpufilm.cz