Válečné období v módě třicátých let
Po zlatých a divokých dvacátých letech nastalo desetiletí elegance. Vše směřovalo k zjednodušení a obdivu moderní doby. Styly jako art deco a kubismus, či stavby revolučního architekta Le Corbusiera ovlivňovaly nejen bydlení a smysl pro funkčnost, ale i módu. Doba byla politicky složitá, poznamenaná v r. 1929 krachem na newyorské burze, nezaměstnaností milionů lidí a pokračující druhou světovou válkou, ale také i rozvojem filmového průmyslu.
Elegance a tanec
Od oblečení až po zařízení bytu bylo elegantní všechno. Důraz se kladl na kvalitu materiálu a ušití. Chrom, zrcadla a sklo určovaly nový styl bydlení, filmové hvězdy a módní salony nový styl oblékání. Po utišení nadšení pro exotiku si své místo našel umělecký styl Art Deco, který do jisté míry také vychází z orientu – inspiruje se například egyptskými, řeckými a římskými náměty. Byl oblíben především vyšší společenskou vrstvou pro svou eleganci a sofistikovanost. Má mnoho společného se secesí, ale klade důraz na moderní estetiku moderně smýšlejícího člověka.
Když v předchozím desetiletí tančila dívka svůj charleston v krátkých košilkových šatičkách, mladá dáma třicátých let musela mít bezpodmínečně na parketu dlouhé šaty. Ať už tančila foxtrot, tango nebo waltz. Každý znal orchestr Glena Millera a ztělesněním tančící elegance byli pro celý svět Ginger Rogersová a Fred Astaire. Tanec, hudba a film byly hlavní zábavou třicátých let. Pražský Barrandov byl proslulý nejen svými ateliéry, ale i mohutným společenským životem na koupališti, v restauraci a především ve známém Trilobit baru. Tady taneční večírky vlastně nikdy nekončily. Zpíval zde do rána populární a elegantní R. A. Dvorský se svým orchestrem. A hrál se swing. Bylo to oblíbené místo pro každého, kdo v té době něco znamenal, od politiků až k umělcům.
Salony a švadleny
Vše, co bylo francouzské, bylo hodnoceno jako nejlepší, nejkvalitnější a nejelegantnější. A tak i z módních salonů vycházely výrobky inspirované francouzskými módními přehlídkami na vysoké úrovni. Nejznámější luxusní salony byly Podolská, Rosenbaum, Roubíčková, Ehrlichová či z pánských Kníže, Bárta nebo Konečný. Samozřejmě k nim patřily i perfektní doplňky ve formě rukavic, kabelek, klobouků, bot, umělých květin či bižuterie. Filmové hvězdy i významné osobnosti se v nich nejen oblékaly, ale také jim často dělaly reklamu. Ale to neznamenalo, že méně majetná skupina lidí nechodila dobře oblečena. I když byli chudí, vždy si snažili zachovat svou důstojnost. Paní a dívky si doma dokázaly ušít elegantní oblečení, k jehož inspiraci sloužilo většinou oblečení hereček nebo střih v některém z několika módních časopisů, které tehdy vycházely, např. „Eva“. Specializovaní dovozci a prodejci látek jich nabízeli nepřeberné množství. Velmi populární byl obchodní dům s látkami Thomas nebo Barhoň na rohu Jungmannovy a Národní třídy. Také obchodní dům Brouk a Babka uspokojil každou domácí švadlenu nejen výběrem látek, ale i širokým sortimentem galanterního zboží a doplňků.
Válečný vkus
Válka a hospodářská krize sehrály svou roli. V době válečné si žena uměla prostřednictvím módy pomáhat z depresí. Hodně se přešívalo, pletlo a háčkovalo. Staré šaty se nastavovaly, vkládaly se jinak barevné díly, ze dvou svetrů se upletl jeden. Výrazně se změnilo postavení ženy ve společnosti, zejména z pohledu rovnoprávnosti s muži, ženy začaly pracovat, ale i sportovat, zastávat mužské činnosti, nosit kalhoty, řídit auta a létat s letadly. Oblečení muselo být praktické, ale zůstat přitom elegantní a kvalitní. Kabelky, klobouky a umělé květiny však stále zůstávaly. Novinkou byly sluneční brýle. Přírodní materiály jako vlna, bavlna začalo nahrazovat umělé vlákno pod názvem nylon. K nám se dostal s americkými vojáky po válce a naše ženy by daly leccos za jedny nylonky. Zajímavý je vznik názvu nového materiálu: jeho autor dal v r. 1935 patentovat sloučeninu vlákna, jehož název jej napadl cestou do Londýna. Jedná se o zkrácení anglického výrazu New York London, druhou verzí je akronym z Now You Look, Old Nipponese!(vztahující se k tehdejší válce mezi Japonskem a USA), jisté je jen, že nylonové vlákno se nejdřív používalo na štětiny kartáčů a prvních 5 milionů nylonových punčoch bylo během několika hodin rozprodáno v květnu 1940. O módní linii 30. let a její eleganci však nejvíce poví černobílé filmy pro pamětníky nebo dobové fotografie.