Věra Ferbasová – baculatý ztřeštěný žabec

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Narodila se 21. září 1913 v Sukoradech u Hořic v Podkrkonoší jako dcera středoškolského profesora, působícího v Jičíně a později v Plzni. Studium na gymnáziu nedokončila a na přání otce, který z ní chtěl mít úřednici, absolvovala plzeňskou dvouletou obchodní školu. Do pražského Divadla Vlasty Buriana, kam potom nastoupila jako úřednice, přišla bez nejmenších hereckých ambicí. Náhodný záskok za onemocnělou herečku v souboru rozhodl o jejím dalším osudu.

Tím záskokem byla role ztřeštěné holky v bláznivé komedii Pronajme se balkón, dávající jako obvykle především příležitost Vlastovi Burianovi k rozehrání bohaté škály gagů a komických scén. Mladá debutantka se tu zalíbila nejen publiku, ale i samotnému Burianovi, který ji přesvědčil, aby to na jevišti v podobných rolích zkusila znovu a předurčil tak její kariéru.

Z divadelních prken se vbrzku dostala do filmových ateliérů a jako dívčí klaun se posléze stala nástupkyní Anny Ondrákové, která dala přednost filmování v Německu. Poprvé se na plátně objevila jako host na večírku v melodramatu V tom domečku pod Emauzy, které v roce 1933 natočil Otto Kanturek. V rolích uličnických mladých dívek a rozpustilých slečen zazářila ve více než čtyřicítce společensky nejrozmanitějších filmových komedií z druhé poloviny 30. a začátku 40. let. Režiséři Sviták, Innemann, Kmínek, Binovec, Lamač, Cikán a zejména Slavínský se přímo specializovali na druh komedií, v nichž se uplatňovalo kouzlo onoho baculatého ztřeštěného žabce, který byl tou neposlušnou dceruškou, se kterou měl tatínek potíže nebo jinde naivním děvčátkem, které přišlo zázračným způsobem ke štěstí.

Jejími pravidelnými filmovými rodiči bývali Antonie Nedošinská a Theodor Pištěk, jejími partnery například Hugo Haas, Jiří Dohnal nebo Jindřich Plachta. Vladimír Slavínský ji obsadil do téměř dvou desítek svých filmů a byl označován za jejího objevitele a učitele. V žádném z filmů jiných režisérů, snad s výjimkou Cikánovy veselohry Andula vyhrála, nedosáhla takových úspěchů. Ze Slavínského filmů připomeňme například Uličnici (1936), Děvčátko z venkova a Falešnou kočičku (1937), Dědečkem proti své vůli, Žabec (1939), Zlaté dno (1942). Zahrála si i ve Fričových filmech Švadlenka (1936) a Mravnost nade vše (1937).

Aby nemusela účinkovat v německých filmech, v roce 1942 svou filmovou kariéru ukončila. Její odmlka trvala až do konce 50. let, kdy se ve filmu začala objevovat v drobných epizodách (Poslušně hlásím, Dnes naposled, Hlavní výhra, Dařbuján a Pandrhola). V 60. letech opět zazářila na jevišti Činoherního klubu, odkud si přinesla do snímku Pension pro svobodné pány (1967) svou slečnu Mossieovou (inscenaci i film režíroval Jiří Krejčík) a v roli trestankyně se objevila v pozdějším trezorovém filmu Jiřího Menzela Skřivánci na niti (1969). V té době se již plně přehrála do rolí starých, komických i tragikomických žen. Její poslední filmovou rolí byla tetička v Lipského komedii Jáchyme, hoď ho do stroje! Zemřela 4. srpna 1976 v Praze.

FOTO: archiv FEX

Dobře situovaný pán

Vychází POPRVÉ NA DVD

K dostání v trafikách od 1.října 2015 za 99 Kč

V prodeji bude 14 dní.

Kromě trafik si DVD můžete zakoupit na www.filmexport.cz

 

Filmografie:

1933    V tom domečku pod Emauzy
1934    Anita v ráji / Hudba srdcí / Matka Kráčmerka / Pán na roztrhání / Polská krev / Rozpustilá noc / Žena, která ví co chce
1935    Cácorka / Jedna z milionu / Klub tří / Pozdní láska / První políbení / Studentská máma / Vdavky Nanynky Kulichovy / Viktorka
1936    Jak se dělá film (dokument) / Komediantská princezna / Manželství na úvěr / Na tý louce zelený / Rozkošný příběh / Sextánka / Srdce v soumraku / Švadlenka / Tři muži ve sněhu / Uličnice
1937Děvčátko z venkova / Falešná kočičkaMravnost nade vše / Okolí Prahy / Vdovička spadlá s nebe / Žena pod křížem
1938    Andula vyhrála / Panenka / Pozor straší / Slávko nedej se! / Slečna matinka / Vandiny trampoty
1939    Dědečkem proti své vůli / Dobře situovaný pán / Venoušek a Stázička / Žabec
1940    Dceruška k pohledání / Panna
1941    Provdám svou ženu
1942    Zlaté dno
1957    Poslušně hlásím
1958    Dnes naposled / Hlavní výhra
1959    Dařbuján a Pandrhola
1960    Nastupte, prosím!
1963    Mezi námi zloději
1964    Čintamani a podvodník / Dobrodružství s nahým klukem
1965    Káťa a krokodýl / Úplně vyřízený chlap
1966    Dva tygři
1967    Pension pro svobodné pány
1969    Případ pro začínajícího kata / Skřivánci na niti
1970    Pan Tau a Claudie
1971    Touha Sherlocka Holmese
1974    Jáchyme, hoď ho do stroje!

Tučně zvýrazněné filmy s Věrou Ferbasovou můžete zakoupit na www.filmexport.cz nebo tel. 261 213 664.

DO OBCHODU - KOUPIT DVD

 

embed video plugin powered by Union Development

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Věra Ferbasová – baculatý ztřeštěný žabec. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free