Zpřístupňování nelegálních kopií filmů a seriálů z internetu je trestné

Kategorie: Česká protipirátská unie
Vytvořeno sobota 5. leden 2013 0:00 Datum zveřejnění Napsal ČPU

Nyní osmnáctiletý mladík z Liberecka provozoval v letech 2009 až 2010 internetovou stránku www.cinema-world.biz, na níž zpřístupňoval prostřednictvím tzv. embedded linků nelegální kopie filmových a televizních děl umístěné na externích internetových serverech. Tuto stránku založil jako anonymní poté, co jej Česká protipirátská unie vyzvala, aby upustil od obdobného protiprávního jednání, kterého se dopouštěl provozováním jiné internetové stránky s embedded linky.

Krajský soud v Ústí nad Labem ho nyní uznal vinným ze spáchání provinění porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práva k databázi dle § 270 odst. 1 trestního zákoníku, a uložil mu trest odnětí svobody na 5 měsíců podmíněně odloženým na jeden rok a propadnutí věci – notebooku, ze kterého se trestné činnosti dopouštěl. Soud se tak neztotožnil s obhajobou obžalovaného, že tento pouze odkazoval na obsah umístěný jinde na internetu jako vyhledávače typu Seznam.cz, a naopak konstatoval, že zpřístupnění díla obžalovaným prostřednictvím embedded linku bylo sdělováním díla veřejnosti ve smyslu ustanovení § 18 odst. 2 autorského zákona a k takovému užití (umístění embeddingu) musel mít souhlas majitele autorského práva. Obdobně neuspěla ani obhajoba obžalovaného, že si nebyl vědom toho, že je jeho jednání protiprávní, neboť si před spuštěním serveru ověřoval legálnost svého postupu a dospěl k názoru, že pouhé umístění odkazu není porušením autorského práva.

Jedná se o první případ, kdy byl v České republice pravomocně odsouzen správce a administrátor stránky zpřístupňující prostřednictvím embeddingu neoprávněné rozmnoženiny chráněných audiovizuálních děl umístěných na jiných internetových serverech. Návštěvník takových stránek může sledovat vybraný film či seriál přímo v přehrávači na dané stránce bez toho, aby musel navštívit server, kde je kopie uložena. Takové stránky zpravidla svému provozovateli přinášejí zisky z reklamy, proto se jejich majitelé často nechtějí protiprávního jednání vzdát ani když jsou na nelegálnost výslovně upozorněni.

To je případ nejen odsouzeného mladíka, ale i jiných provozovatelů obdobných stránek. Česká protipirátská unie zpravidla majitele takových stránek vyzvala, aby od protiprávního jednání upustil, a pokud takové výzvě nevyhověl, podala trestní oznámení. Tak byl odsouzen např. provozovatel slovenské stránky Itelka a Fotelka a další pachatelé jsou trestně stíháni. Mezi nimi např. i provozovatelé největší české pirátské stránky s embeddovaným videem Kinotip.cz, otec a syn z Chomutovska.

FOTO: www.cpufilm.cz

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Zpřístupňování nelegálních kopií filmů a seriálů z internetu je trestné. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free