Neuploadneš!
Sdílení prostřednictvím peer-to-peer (P2P) sítí je v posledních letech nahrazováno nelegálním šířením filmů prostřednictvím filehostingových serverů, které nyní způsobují filmovému průmyslu největší ztráty. Jednotlivci uploadují, tj. ukládají, na internetové servery soubory, a tím je zpřístupňují desítkám až stovkám tisíc jiných uživatelů.
Přesto, že původně nebyly filehostingové servery určeny pro šíření nelegálního obsahu, ale fungovaly jako úložiště pro soubory velkého objemu, např. fotek či videa z dovolené, nyní slouží především k šíření pirátských kopií a jiného nelegálního obsahu, např. dětské pornografie či rasistických materiálů. Stovky až tisíce uploaderů ukládá na filehostingové servery bez vědomí a souhlasu držitelů práv nelegální kopie filmů, písniček, počítačových her a programů či digitalizovaných knih a prostřednictvím různých warezových diskusních fór zveřejňují odkazy na tyto nelegální rozmnoženiny. Vyhledat pirátský obsah je většinou možné i přímo na stránkách předmětných úložišť. Tyto servery přitom zpravidla inkasují od uživatelů nemalé částky za to, že jim umožní stahování souborů. Tyto peníze však končí v kapsách provozovatelů serverů, a autoři, výrobci a jiní držitelé práv vyjdou naprázdno.
Právě filmoví piráti jsou ti, kteří v největší míře přispívají na tyto filehostigové servery jako jsou Uložto, Hellshare či Sharerapid a uploadují na ně desetitisíce kopií filmů, které dosud nevyšly na DVD či Blu-ray discích nebo dokonce ještě ani nejsou promítány v kinech. Jejich motivací je kromě zvýšení prestiže v tzv. warezových komunitách, tj. mezi lidmi, kteří se věnují poskytování a získávání pirátského obsahu, stále častěji i finanční prospěch. Mnohé filehostigové servery totiž za uploadování souborů vyplácejí odměny podle počtu stáhnutí, čímž motivují uživatele k uploadování nejnovějších kopií filmů, seriálů a jiného chráněného obsahu.
Umístění nelegální kopie filmu či seriálu na internet (tzv. upload) je však vždy protiprávní a ve většině případů i trestným činem. Vzhledem k velké škodě, kterou takový pachatel zpravidla způsobí, mu přitom hrozí trest odnětí svobody na šest měsíců až pět let a v nejzávažnějších případech až na osm let. Ani uložením trestní sankce se pachatel nezprošťuje povinnosti nahradit způsobenou škodu a vydat bezdůvodné obohacení ve výši dvojnásobku ceny licence k užití díla, přičemž takovou povinnost může uložit i trestní soud. Osmnáctiletému mladíkovi z Plzeňska např. trestní soud uložil za uploadování devíti filmů a čtyř seriálových epizod trest odnětí svobody na osm měsíců, jehož výkon byl podmíněně odložen na dobu 18 měsíců, a povinnost nahradit škodu ve výši přes čtvrt milionu korun. Jiný pachatel, u kterého policie nedávno provedla domovní prohlídku, umístil na internet přes tisíc nelegálních kopií filmů, které si stáhlo téměř 40 tisíc lidí, čímž způsobil škodu přes 9 milionů korun. Soud nyní projednává i případ muže, který na internet umístil na 15 tisíc nelegálních kopií filmů a epizod seriálů.
FOTO: www.cpu.cz