Online sledování filmů a seriálů

Kategorie: Česká protipirátská unie
Vytvořeno úterý 27. listopad 2012 0:00 Datum zveřejnění Napsal ČPU

Jedním z velmi populárních typů pirátských stránek, které ve velkém zpřístupňují stovky a tisíce filmových titulů, jsou i tzv. video index sites, tedy webové stránky, které formou embeddingu zpřístupňují audiovizuální díla umístěná na jiných, zpravidla zahraničních serverech. Návštěvník stránek si sám vybere film či epizodu seriálu, který chce zhlédnout, klikne na odkaz „ukrytý“ pod tlačítkem spustit a požadovaný film se mu spustí přímo v okně prohlížeče. Laickou a počítačovou veřejností tradovaná domněnka, že „pouhé“ zveřejnění odkazu na obsah umístěný jinde na internetu a případně i jinou osobou není protiprávní, je mylná.

I v tomto případě jde o neoprávněné užití díla jeho sdělováním veřejnosti podle autorského zákona, které způsobuje poškozeným nositelům práv škodu a zároveň podporuje protiprávní aktivity dalších osob. Důkazem toho je i několik úspěšných zásahů proti největším videoserverům, a to nejen v zahraničí, ale i v České republice. Znepřístupnění v minulosti nejvíce využívaného zahraničního videoserveru Megavideo.com, na který byla napojena i většina českých pirátských stránek s embeddovaným videem, zákrokem zahraničních justičních úřadů v kauze Megaupload vedlo k tomu, že většina zahraničních videoserverů sama odstranila nelegální obsah ze svých stránek, aby se vyhnula podobnému zákroku.

Již dříve slovenské orgány činné v trestním řízení zakročily na podnět České protipirátské unie proti stránce Itelka.com, později fungující na www.itelka.tv a www.fotelka.com. Provozovatel stránky byl uznán vinným z trestného činu porušování autorského práva, za který mu byl uložen trest odnětí svobody na pět měsíců s podmíněným odkladem výkonu trestu na 15 měsíců a peněžitý trest ve výši 500€. Jednalo se o vůbec první případ v České a Slovenské republice, ve kterém byl pachatel pravomocně odsouzen za provozování stránek, na kterých byly neoprávněné rozmnoženiny chráněných audiovizuálních děl zpřístupněné prostřednictvím tzv. embeddingu.

V České republice byl největší pirátskou stránkou s embeddovaným videem Kinotip.cz, který zpřístupňoval desetitisíce chráněných audiovizuálních děl a byl tak trnem v oku nejen českým, ale i zahraničním držitelům práv. Otce a syna, kteří ho provozovali a přišli si tak za necelé dva roky na dva miliony korun, obvinila letos chomutovská policie. Denní návštěvnost stránky přesahovala 200 tisíc unikátních návštěvníků a generovala provozovatelům obrovské zisky za reklamu. Největší rozkvět zažila stránka koncem roku 2011, kdy ji podle dostupných statistik mohlo denně navštěvovat na 250-300 tisíc uživatelů. Reklamu stránce udělala i Česká pirátská strana, která spustila v červenci 2011 její kopii (mirror). První útlum přišel v souvislosti se zátahem proti serveru Megaupload. Pirátské kopie filmů a seriálů, které Kinotip.cz zpřístupňoval, byly totiž nejčastěji umístěny právě na serveru Megavideo.

Trestnímu stíhání čelí i muž z Prostějovska, který na svých stránkách zpřístupňoval prostřednictvím embeddovaných odkazů k online zhlédnutí celé série populárních seriálů jako např. Přátelé, Teorie velkého třesku či Jak jsem poznal vaši matku, či mladík z Liberecka, který provozoval stránku, prostřednictvím které bylo v průběhu dvou let realizováno minimálně 15,5 milionu zhlédnutí téměř 3.300 nelegálních kopií filmů a seriálů.

FOTO: www.cpufilm.cz

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Online sledování filmů a seriálů. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free