Mistr Theodor Pištěk

Kategorie: Co jste možná nevěděli
Vytvořeno středa 5. září 2012 0:00 Napsal Mgr. Ondřej Slanina

Letos mezinárodně uznávaný geniální výtvarník a oscarový návrhář kostýmů Theodor Pištěk oslaví neuvěřitelných 80 let a pro mě je velkou ctí, že vám ho mohu představit v naší pravidelné rubrice Co jste možná nevěděli. Theodor Pištěk se narodil 25. října 1932 v Praze jako syn slavného a nesmírně populárního herce Theodora Pištěka a Máni Ženíškové. Pro zajímavost, mezi přáteli se mu neřekne jinak než Dóda, ale určitě ho neurazíte, pokud ho budete oslovovat jednoduše Mistře, jako za časů, kdy cechovní příslušnost byla odznakem dobrého postavení a společenského respektu.

Theodora Pištěka dostal mezi filmaře jeho kamarád František Vláčil. Vláčil požádal Pištěka, aby mu dělal výtvarného supervizora na snímku Holubice pro scénu v sochařově ateliéru. Vláčil chtěl, aby sochařský ateliér byl maximálně věrný a odpovídal ateliéru skutečného umělce. Bylo to podmíněno i tím, že Vláčil vystudoval dějiny umění, kde má výtvarné zobrazování umělcových ateliérů ohromnou tradici a tvoří samostatný žánr. Když mu Pištěk pomohl s návrhem scény, řekl Vláčil, že by nebylo špatné, kdyby na filmu udělal i kostýmy. Pištěk se zdráhal, ale Vláčil prý řekl: ,,Vybereš pár triček a džíny a je to.“ A Pištěk vybral.

To bylo jen zahřívací kolo, protože když František Vláčil začal připravovat svá velkolepá díla – rapsodii Marketu Lazarovou a nádherný středověký příběh Údolí včel, byl Theodor Pištěk u toho a kostýmy jsou jeho dílem.

Právě tyto práce v portfoliu ho předurčily pro výpravné historické kostýmní snímky a jelikož jsme v Česku, tak pochopitelně i pohádky.

Pištěk nebyl nikdy typem kostyméra, který by vybíral ve fundusu. Pro každou zakázku si pečlivě nastudoval historické poznatky, aby zůstal maximálně věrný a všechny kostýmy sám navrhl. Z nejzajímavějších pohádek jmenujme kromě exponované výpravné televizní Arabely snímky jako Tři oříšky pro Popelku, Princ a Večernice nebo Jak se budí princezny.

Pištěk byl u nás už dávno respektovaným malířem a kostýmním výtvarníkem, ale jeho celosvětová proslulost měla přijít až koncem 70. let, když bylo definitivně potvrzeno, že Miloši Formanovi bude povoleno natáčet slavného Amadea v Praze. Forman chtěl angažovat řadu domácích tvůrců. Pro kostýmy mu byl Miroslavem Ondříčkem navržen Theodor Pištěk, kterého měl ale zaškatulkovaného jako skvělého malíře a myslel si, že Pištěk nabídku odmítne, zvláště proto, že se oba z minulosti znali. Forman si totiž myslel, že Pištěk Amadea jednoduše nebude chtít dělat, protože mu to nebude příliš dobré.

Pištěk byl však filmem okamžitě nadšený a začal navrhovat. Nakoupil drahé látky v Londýně a kostýmy nechal ušít v Itálii. Díky valutám, které měl k dispozici a které komunisté potřebovali pro udržení centrálně řízeného hospodářství, se mu najednou otevřely hranice a mohl legálně cestovat. Přitom však nezapomínal na jednu důležitou věc, že pokud se film nebude líbit, nebude mít žádnou výmluvu, kterou se obvykle tvůrci v minulosti oháněli. Případný neúspěch plně dopadne na jeho bedra a obzvlášť v Čechách.

To ho ale ani ve snu nenapadlo, že Amadeus bude přijat tak vřelým způsobem, vydělá jmění a on za kostýmy získá Oscara. Odstartovala se tak jeho úspěšná mezinárodní kariéra. Velký úspěch zaznamenal s kostýmy u velkofilmu Valmont. Za svou další tvorbu získal prestižního Cézara, byl nominovaný na druhého Oscara a o jeho samostatnou výtvarnou tvorbu byl nebývalý zájem.

Sametová revoluce přiměla Pištěka k návrhům uniforem a podobným službám vlasti, které však dělal především z přátelství k prezidentu Havlovi než pro peníze. Odmítnout nabídku na Formanova Larryho Flynta však nechtěl, přestože pro něj film znamenal jednu z nejnáročnějších zakázek. Flynt byl sice historickým snímkem, ale z nedávné minulosti a pamětníci té doby měli módu ještě stále před očima. S tím ovšem Pištěk nemohl sloužit, protože tu dobu v Americe nezažil. Musel se tak spolehnout pouze na dobové fotografie a poznatky, které získal od známých.

Když vezmete v potaz, jaké ohromné množství postav musel Pištěk obléknout, je výsledek viděný na plátně obdivuhodný. Pištěk pak v jednom rozhovoru pronesl, že nekritizování svých kostýmů považoval za dostatečnou odměnu. Je skutečně neuvěřitelné, jaký záběr Theodor Pištěk ve filmu prokázal. Vytvořit věrohodně kostýmy pro tak náročné režiséry jako byl František Vláčil a Miloš Forman a opakovaně s nimi spolupracovat svědčí i o značných komunikačních dovednostech. Theodor Pištěk patří mezi absolutní špičku českých filmařů a my mu přejeme vše dobré k jeho životnímu jubileu!

FOTO: archiv autora, Bontonfilm, csfd.cz, FEX

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Mistr Theodor Pištěk. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free