Gogol v českém filmovém pojetí

Kategorie: Nalezeno v archivech
Vytvořeno středa 29. srpen 2012 0:00 Napsal J. Brdečka

Jestliže se filmová kritika vyjádřila uznalými slovy o Krejčíkově filmové adaptaci Nerudy a „Týden v tichém domě“ uvítala jako čistou stylovou práci, pak Slavíčkovo zpracování Gogolovy povídky „Podobizna“ si nesporně zaslouží totéž přivítání. Tím spíše, že se Slavíčkovi podařilo zachytit Gogolovu baladičnost, kdežto Krejčík zůstal Nerudovi dlužen idyličnost doby.


Slavíček ve spolupráci s Fr. Vlčkem si pečlivě připravil scénář, pozorně se zaposlouchal do doby před sto lety a v detailní drobnokresbě nanesl slohový šerosvitný obraz, v němž se proplétá skutečný život s romantickými motivy. Slavíčkovi se v podstatě podařilo zachytit obtížnost a složitost problému a visuálně vyřešit tvůrčí svár umělce, který kolísá mezi skutečným uměleckým projevem a řemeslnou velkovýrobou, jež slouží choutkám jeho bohatých zákazníků.

Citlivě jsou tu formulovány scény, v nichž se obrazí propast mezi umělcem a vládnoucí vrstvou boháčů. Jsou plynule vrstveny s potřebnou atmosférou, dík vybroušené, dvojlomné, rozkolísané hlavní postavě. Malíř Roman v podání V. Šmerala je ostře vyhraněn ve všech svých vývojových fázích a v podstatě nese vlastně sám tíhu úspěchu či neúspěchu filmu. Je škoda, že Slavíčkova silná realistická methoda učinila romantický film dějově příliš průhledný, že se divák hned na začátku snadno orientuje v nesložitých zápletkách a správně vytuší závěr. Tím je ovšem silně podlomena dramatičnost fantastického příběhu o podobizně, která přinášela neštěstí svému majiteli.

Jak již řečeno: čistá práce, která nikterak nesnižuje dobrý průměr českého filmu. Fotograficky je naopak silně nadprůměrná a Jan Roth se tu ukázal jako mistr šerosvitu, který si dovede přesně odhadnout světelný odstín v temnotách.

V první části upoutává i výrazný dramatický sestřih, který však v dalších dvou třetinách metráže náhle ztrácí svou sílu. Herecký výkon všech účinkujících je laděn do značné zdrženlivosti, která má zřejmě podtrhávat baladičnost příběhu. Styl však narušuje bohatá měštka, kterou hraje R. Šlemrová.

{youtube}NzU9id170Ws{/youtube}

Námět filmu sám a jeho ethika bude však těžkým oříškem pro venkovského diváka. Doufejme, že alespoň romantika příběhu o ďábelském lichváři udrží jeho zájem.

ZDROJ: NFA (ev. č. 451/51261, napsal: J. Brdečka)

Pozn. red.: Texty jsou doslovným přepisem originálního textu se zachováním původního jazyka a stylistiky.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Gogol v českém filmovém pojetí. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free