Jindřich Láznička - vystupoval v různých operetních a revuálních divadlech
Narodil se 4. července 1901 v Pelhřimově. Na otcovo přání se vyučil cukrářem a pekařem. Svou divadelní dráhu započal v roce 1919 u kočovné Lachmanovy divadelní společnosti. V letech 1921-23 byl členem operního souboru Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, odkud přešel do operního sboru divadla v Olomouci (1924-25). Jeho další cesta vedla do Prahy, kde vystupoval v různých operetních a revuálních divadlech, například po boku komiků Ference Futuristy a Járy Kohouta ve smíchovské Aréně. Koncem 20. let si přivydělával také u Vojty Mertena v jeho kašpárkovských představeních pro děti, pořádaných na scéně pražského Osvobozeného divadla.
V první polovině 30. let hrál nejprve v pražské Uranii (1930-31), poté na scéně Malé operety na Vinohradech (1931-33) a Lidové operety v Uranii (1933-34). Větší herecké a pěvecké příležitosti ale dostal až v Novém divadle režiséra a herce Oldřicha Nového, kde po jeho boku vystupoval v letech 1935-45.
Po osvobození byl zakladatelem Vesnického divadla (1945-46). Poté odešel na Slovensko a od roku 1947 se stal členem Nové scény v Bratislavě, kde působil až do své smrti. Hrál na činoherních, operetních i operních scénách, na kterých vedle milovníků ztělesňoval i komické epizodní postavy, v závěru kariéry potom vytvářel typ nenápadného človíčka s dobrým srdcem.
Ve 30. letech natočil řadu gramofonových nahrávek. Jako zpěváka ho údajně objevil kapelník a skladatel František Šmíd, s jehož orchestrem také mladý tenorista natočil v Berlíně v letech 1929-30 své první gramofonové snímky. Počet jeho nahrávek dosáhl úctyhodného počtu více než tří set.
Od druhé poloviny 30. let se začal také objevovat na filmovém plátně. Poprvé si zahrál v roce 1937 menší role ve filmech Důvod k rozvodu, Falešná kočička a Harmonika, o rok později na sebe výrazněji upozornil v komedii Karla Lamače Milování zakázáno. Největšího uplatnění se mu dostalo v českém filmu 30. a 40. let, kdy se často objevoval ve společnosti Hany Vítové a Jindřicha Plachty. S dlouhánem Plachtou vytvářeli jakousi obdobu českého Pata a Patachona. Jeho filmografie čítá přes padesát titulů českých a slovenských filmů. Naposled si zahrál v roce 1968 v hudební pohádce Bořivoje Zemana Šíleně smutná princezna.
Spolupracoval také s rozhlasem a televizí. Pro pražský rozhlas natočil s V. A. Viplerem a F. Dykem řadu operetních pořadů a v oblasti vážné hudby byl prvním rozhlasovým interpretem slavných Závišových písní. Pro slovenský rozhlas připravil vůbec první slovenskou dramatizaci Haškova románu Osudy dobrého vojáka Švejka (sám jej na Slovensku dvakrát na jevišti také ztělesnil). Byl mimo jiné jedním z prvních a velmi populárních interpretů šansonů. Zemřel v Bratislavě 24. května 1970.
Filmografie:
1937 He: DŮVOD K ROZVODU / He: FALEŠNÁ KOČIČKA / He: HARMONIKA / He: POKLAD V BALÍČKU
1938 He: BÍLÁ VRÁNA / He: HOLKA NEBO KLUK? / He: LUCERNA / He: MILOVÁNÍ ZAKÁZÁNO / He: PANENKA / He: POD JEDNOU STŘECHOU / He: SLÁVKO NEDEJ SE! / He: VZHŮRU NOHAMA
1939 He: DÍVKA V MODRÉM / He: DOBŘE SITUOVANÝ PÁN / He: HVĚZDA Z POSLEDNÍ ŠTACE / He: KRISTIAN / He: SVÁTEK VĚŘITELŮ / He: U SVATÉHO MATĚJE
1940 He: DCERUŠKA K POHLEDÁNÍ / He: KATAKOMBY / He: MADLA ZPÍVÁ EVROPĚ / He: MINULOST JANY KOSINOVÉ / He: OKÉNKO DO NEBE / He: PANNA / He: POZNEJ SVÉHO MUŽE / He: PŘÍTELKYNĚ PANA MINISTRA / He: ŠTĚSTÍ PRO DVA / He: VY NEZNÁTE ALBERTA / He: ŽIVOT JE KRÁSNÝ
1941 He: ADVOKÁT CHUDÝCH / He: RUKAVIČKA
1942 He: KAREL A JÁ / He: MĚSTEČKO NA DLANI / He: PĚT STRÝCŮ / He: VALENTIN DOBROTIVÝ / He: VELKÁ PŘEHRADA / He: ZÁHADNÝ HOST / He: ZLATÉ DNO
1943 He: ŠŤASTNOU CESTU
1944 He: JARNÍ PÍSEŇ / He: PAKLÍČ / He: SOBOTA / He: U PĚTI VEVEREK
1945 He: ŘEKA ČARUJE
1946 He: MRTVÝ MEZI ŽIVÝMI / He: PRÁVĚ ZAČÍNÁME
1947 He: PAROHY / He: TŘI KAMARÁDI / He: VZPOURA HRAČEK
1948 He: HOSTINEC "U KAMENNÉHO STOLU"
1953 He: POLE NEORANÉ
1957 He: ŠTYRIDSAŤŠTYRI
1964 He: ARCHIMEDOV ZÁKON
1966 He: SIEDMY KONTINENT
1968 He: ŠÍLENĚ SMUTNÁ PRINCEZNA
Tučně zvýrazněné filmy si můžete zakoupit na www.filmexport.cz nebo tel. 261 213 664.
Vysvětlivky:
He – herec