Václav Kubásek - herec, režisér a scenárista
Narodil se 3. června 1897 v Praze. Svou uměleckou dráhu započal nejprve jako herec venkovské divadelní společnosti. K filmu se dostal až po 1. světové válce a vzniku republiky a začínal tu také jako herec a asistent režie. V němé éře vytvářel postavy chasníků, manželů, myslivců a karbaníků, většinou ve filmech režiséra Václava Binovce Evin hřích (1919), Za svobodu národa (1920), Černí myslivci (1921), Děvče z Podskalí (1922) nebo Marwille detektivem (1922).
Jako režisér debutoval v roce 1923, kdy se téměř současně dostaly do kin jeho první dva filmy Záhadný případ Galginův a Čarovné oči, nenáročné adaptace nenáročných literárních děl. I nadále potom natáčel své filmy, na kterých se scenáristicky podílel, např. Děvče z hor, Dvojí život, Válečné tajnosti pražské, podle námětů druhořadých autorů (Otomar Schäfer, Bohumil Zahradník-Brodský, Vavřinec Řehoř, Jan Kobr). Podle populárních předloh Popelky Biliánové vznikly snímky Paní Katynka z Vaječného trhu (s Jiřím Voskovcem a Jarmilou Horákovou) a V panském stavu. Scenáristicky i režijně nezvládnutým byl Nemodlenec podle románu Karoliny Světlé, perfektním hereckým obsazením naopak vynikla adaptace Šamberkovy veselohry Jedenácté přikázání. Za kamerou většiny Kubáskových filmů stál tehdy Josef Kokeisl, zprvu také spoluautor scénáře (obě prvotiny, Děvče z hor; Dvojí život; Jindra, hraběnka Ostrovínová).
Příchod zvuku Václava Kubáska nejprve vyřadil na tři roky z filmové práce. V roce 1931 si zahrál epizodní roli v Lamačově a Fričově komedii On a jeho sestra a svůj první zvukový film, lyrický milostný příběh z venkovského prostředí Píseň o velké lásce, natočil až v roce 1932. Technicky nedokonalý film (nejprve vznikly němou kamerou natočené exteriéry a až po roce byly dotočeny v ateliéru dialogové scény) však u diváků propadl. Vedle umělecky slabých filmů tehdejší komerční produkce, natáčených opět převážně podle populárních děl periferní literatury (např. Světlo jeho očí podle sentimentálního románku lásky z nejvyšších podnikatelských vrstev autorky Maryny Radoměrské), se začal Václav Kubásek věnovat i hodnotnějším látkám. Mezi ně jako první patřilo Svítání (1933), vážný a vcelku zdařilý pokus o sociální téma, odehrávající se v době velké hospodářské krize, na jehož scénáři se spolupodílel Otakar Vávra. Především to byly ale dva filmy, které vznikly v roce 1937 ve spolupráci se spisovatelem a režisérem Vladislavem Vančurou. Společně s ním natočil velice pečlivou adaptaci klasické divadelní hry Ladislava Stroupežnického Naši furianti, s dobrými hereckými výkony citlivě zvolených představitelů všech rolí. Druhou společnou režijní prací byl obsahově i formálně nekonvenčně natočený dramatický příběh ze života automobilových závodníků Láska a lidé. V další spolupráci s Vančurou zabránila Kubáskovi nacistická okupace, během níž Kubásek ve filmu nepracoval a do ateliérů se vrátil až po válce.
Hned po osvobození tu realizoval dva z prvních českých filmů, které čerpaly náměty z uplynulých válečných let. Ve spolupráci s Josefem Machem natočil první válečné drama V horách duní, odehrávající se v předjaří roku 1945, a společně s Jaroslavem Machem okupační komedii Velký případ. Po baladicky laděném historickém snímku Portáši (1947) o strážcích moravsko-uherské hranice v 18. století následovalo několik snímků se současnými náměty. Ve filmových agitkách Železný dědek (1948), Dva ohně (1949) a Žízeň (1949) se potom Václav Kubásek neubránil schematismu. Jeho filmografii uzavírá na samém počátku padesátých let sociální drama z dějin dělnického hnutí na severu Čech Zvony z rákosu (1950), drama ze života hornických učňů Milujeme (1951) a další mládežnický snímek, slovenské Mladé srdcia (1952).
Ve druhé polovině padesátých let se Kubásek věnoval režijní práci v dabingu. Při příležitosti oslav 60 let čs. kinematografie byla oceněna jeho záslužná tvůrčí práce zejména právě v oblasti dabingu. Režisér, scenárista a průkopník českého filmu Václav Kubásek zemřel 9. června 1964 v Praze.
Filmografie:
1919He: EVIN HŘÍCH
1920He: ZA SVOBODU NÁRODA
1921He: ČERNÍ MYSLIVCI (O veliké vášni) / He: IRČIN ROMÁNEK I. / He: IRČIN ROMÁNEK II. (Irča v pensionátu) / He: POSLEDNÍ RADOST
1922He: DĚVČE Z PODSKALÍ / He: MARWILLE DETEKTIVEM (Dobrodružství ve sněhu)
1923Sc, R: ČAROVNÉ OČI / Sc, R: ZÁHADNÝ PŘÍPAD GALGINŮV
1924Sc, R: DĚVČE Z HOR / Sc, R: DVOJÍ ŽIVOT / Sc, R: JINDRA, HRABĚNKA OSTROVÍNOVÁ
1925Sc, R: JEDENÁCTÉ PŘIKÁZÁNÍ / Sc, R: OKOVY
1926 He: POHÁDKA MÁJE / He: ŘINA (Tři lásky Řiny Sezimové) / Sc, R: VÁLEČNÉ TAJNOSTI PRAŽSKÉ
1927 Sc, R: NEMODLENEC / R: PANÍ KATYNKA Z VAJEČNÉHO TRHU / Sc, R: V PANSKÉM STAVU (Matka Kráčmerka II.)
1928 R: CESTA K SRDCI VEDE ŽALUDKEM / R: DEN LIDOVÝCH OBYČEJŮ A ZVYKŮ NA HŘIŠTI A. C. SPARTA PRAHA-LETNÁ 16. KVĚTNA 1928 / Sc, R: DĚVČE Z TABÁKOVÉ TOVÁRNY
1929 R: DÍTĚ PERIFERIE (Mamičko, mámo) / R: JINAK OTCOVÉ -- JINAK DĚTI / R: STAROČESKÉ LIDOVÉ ZVYKY A OBYČEJE
1931 He: ON A JEHO SESTRA
1932 N, Sc, R: PÍSEŇ O VELKÉ LÁSCE
1933 Sc, R: SVÍTÁNÍ
1935 R: A ŽIVOT JDE DÁL... / R: OSUDNÁ CHVÍLE (Hra náhody) / Sc, R: POZDNÍ LÁSKA
1936 R: DĚTI VELIKÉ LÁSKY (Ave Maria) / R: SVĚTLO JEHO OČÍ
1937 Sc, R, He: LÁSKA A LIDÉ / Sc, R: NAŠI FURIANTI
1938 R: IDEÁL SEPTIMY
1939 Sc, R: DVOJÍ ŽIVOT / R: MOŘSKÁ PANNA / Sc, R: ŽENY U BENZINU
1946 N, Sc, R: VELKÝ PŘÍPAD / R: V HORÁCH DUNÍ
1947 Sc, R: PORTÁŠI
1948 R: ŽELEZNÝ DĚDEK
1949 R: DVA OHNĚ / R: ŽÍZEŇ
Tučně zvýrazněné filmy si můžete objednat na www.filmexport.cz nebo tel. 261 213 664.
Vysvětlivky:
He – herec
N – námět
Sc – scénář
R - režie
FOTO: Filmexport