Karel Hašler - skvělý kabaretiér a muž mnoha dalších tvůrčích profesí
Skvělý kabaretiér a muž mnoha dalších tvůrčích profesí (herec, režisér, textař, hudební skladatel, spisovatel, překladatel, libretista, filmový scenárista) se narodil v dělnické rodině 31. října 1879 v Praze na Zlíchově. Vyučil se rukavičkářem, ochotničil a brzy utekl k divadlu. Nejprve hrál v kočovných společnostech, potom v Národním divadle v Brně (1901) a v Zemském divadle v Lublani (1902). V letech 1903-15 byl členem pražského Národního divadla a zároveň účinkoval v kabaretech Lucerna, Rokoko, Varieté.
Když byl pro zmeškané představení v roce 1915 z Národního divadla propuštěn, věnoval se psaní a skládání. Stal se ředitelem kabaretu Rokoko (1915-18), kde u něho začínali mnozí známí komici, jako např. F. Futurista, V. Burian, členové Červené sedmy. V roce 1918 se stal ředitelem kabaretu Lucerna, kde na počátku 20. let prožil zlatý věk kabaretu. V roce 1924 přešel do Varieté v Karlíně, kde se podle francouzského vzoru pokusil založit velkou revue. Některé revue sám psal i režíroval (Honzo, nedej se; Praha byla, je a bude; Pražáci, co je to?; Jsme všichni děti Prahy), jiné překládal.
Ke kabaretu ho přivedl zájem o české písničky, které sám začal skládat již před 1. světovou válkou pod vlivem přítele a svého pozdějšího švagra Rudolfa Frimla. Mnohé z nich zlidověly a charakterizuje je zejména patriotický obsah a láska ke staré Praze (oblíbené Staropražské písničky). Jejich popularita byla obrovská (dostalo se jim přiléhavého označení „hašlerky“) a trvá podnes. Vedle písniček překládal libreta oper a operet i činoherní texty, psal kabaretní skeče, scény a kuplety, ve kterých často sám hrál. Je autorem tří operet (Flašinetářova schovanka, Dcera druhé roty a Americký hotel), napsal knihu vzpomínek Jak jsem bořil Rakousko, jeho satirické básně a fejetony otiskovaly Humoristické listy a Venkov.
Jako scenárista, režisér i herec se výrazně uplatňoval ve filmu, se kterým přišel do styku už v jeho němé éře. Jeho role dr. Uhra v Batalionu režiséra Přemysla Pražského a titulní postava ve Fričově Varhaníku u sv. Víta jsou řazeny k největším mužským partům českého němého filmu. Zvukový film mu už nikdy tak velké herecké výkony neumožnil. Měl sice svůj podíl hned na prvním z nich, kdy snímek Tonka Šibenice provázely dvě jeho písně, ale z řady více jak desítky filmových postav této éry mu výraznou hereckou příležitost dal především a pouze částečně autobiografický Písničkář a Rovenského snímek Za ranních červánků. Režijně se podílel na filmech Srdce za písničku (zároveň hlavní role) a Irčin románek, spolupracoval na řadě scénářů a s Milošem Smatkem složil hudbu k více než tuctu filmů. Jako spoluscenárista a vedoucí výrobního štábu se podílel na úspěchu Fričova Jánošíka.
Již za 1. světové války prokázal svůj nekompromisní národní postoj a stejně tomu bylo i v době mnichovských událostí a později za německé okupace, kdy cestoval po republice a hrál své písničky. Během natáčení exteriérů Binovcova filmu Městečko na dlani, kterého se účastnil jako odborný poradce na scénáři, byl začátkem září 1941 zatčen gestapem a posléze deportován do koncentračního tábora Mauthausen. Tam byl také 22. prosince téhož roku umučen.
Jeho osobnost připomíná krátkometrážní dokument Jaroslava Šikla Český písničkář. Čtenářsky vděčnou se stala i vzpomínková knížka Rudolfa Deyla Písničkář Karel Hašler (1968). Životní příběh Karla Hašlera se dočkal i výpravného televizního zpracování v podobě pětidílného seriálu Pražský písničkář (scenáristů Gustava Oplustila a Ivo Paukerta, v režii Ivo Paukerta), který Česká televize uvedla v premiéře v prosinci 1997 s Viktorem Preissem v hlavní roli.
Filmografie:
1914 N, R, He: ČESKÉ HRADY A ZÁMKY
1915 He: AHASVER
1922 He: CIKÁN JŮRA / He: KOPÁČI
1925 APr, N, He: TULÁK (Silnice bílá přede mnou)
1926 APr: NEŘÍKEJ HOCHU, ŽE MÁŠ MNE RÁD ... / APr: VDÁVALA SE JEDNA PANNA / He: FALEŠNÁ KOČIČKA (Když si žena umíní)
1927 He: BATALION
1929 He: ADJUNKT VRBA / He: VARHANÍK U SV. VÍTA / He: ZNÁŠ ONEN MALÝ DOMEK U JEZERA?
1930AHu, ATe, Zp: TONKA ŠIBENICE
1931 AHu, ATe, He, Zp: REVUE GONG
1932 Sc, Hu, AHu, ATe, He, Zp: PÍSNIČKÁŘ / AHu, ATe, Zp: REVUE GONG 4.
1933 Hu, AHu, ATe, He, Zp: JINDRA, HRABĚNKA OSTROVÍNOVÁ / N, Sc, R, Hu, AHu, ATe, He: SRDCE ZA PÍSNIČKU /Hu, AHu, ATe: U SNĚDENÉHO KRÁMU / Sc, Hu, He: ZÁHADA MODRÉHO POKOJE / Sc: V TOM DOMEČKU POD EMAUZY / Sc: V TOM DOMEČKU POD EMAUZY [německá verze]
1934 AHu, ATe: MATKA KRÁČMERKA / Hu, AHu, ATe: POSLEDNÍ MUŽ / Sc, Hu, AHu, ATe, He: ZA RANNÍCH ČERVÁNKŮ
1935 Hu, AHu, ATe, He: JEDENÁCTÉ PŘIKÁZÁNÍ / Sc, Hu, AHu, ATe, He, Zp: KRÁL ULICE / He: AŤ ŽIJE NEBOŽTÍK / Hu: JANA / Hu: JANA [německá verze] / Sc, VV: JÁNOŠÍK
1936 AHu: PLZEŇ A BRANNOST NÁRODA / He: ULIČKA V RÁJI (Dobrodinec chudých psů) / Sc, He: VZDUŠNÉ TORPÉDO 48 (Případ plukovníka Švarce) / Hu: DIVOCH / Sc, R: IRČIN ROMÁNEK / Sc: VOJNARKA
1937 N, Hu, AHu, ATe, He, Zp: JARNÍ PÍSNIČKA / Hu: DIVOCH [německá verze] / Sc, Op: ŠVANDA DUDÁK / Sc: HORDUBALOVÉ
1938 Hu, AHu, ATe: NEPORAŽENÁ ARMÁDA
1939 AHu: VENOUŠEK A STÁZIČKA
1940 Hu, AHu, ATe, He, Zp: ZA TICHÝCH NOCÍ / He: ŠTĚSTÍ PRO DVA / Op: MUZIKANTSKÁ LIDUŠKA / Sc: BABIČKA
1941 AHu: PRAŽSKÝ FLAMENDR / He, Op: PANTÁTA BEZOUŠEK / He: ROZTOMILÝ ČLOVĚK
1942 Op: MĚSTEČKO NA DLANI (premiéra až po Hašlerově smrti)
1955 AHu: RUDÁ ZÁŘE NAD KLADNEM / AHu, ATe: TANKOVÁ BRIGÁDA
1961 AHu: KDE ŘEKY MAJÍ SLUNCE
1962 AHu, ATe: ZÁVRAŤ
1963 AHu, ATe: EINSTEIN KONTRA BABINSKÝ
1964 AHu, ATe: A PÁTÝ JEZDEC JE STRACH / AHu, ATe: FRI-FI-PI / AHu, ATe: HVĚZDA ZVANÁ PELYNĚK
1965 AHu, ATe: AUTOMAT SVĚT (PERLIČKY NA DNĚ) / Hu, ATe: HRDINA MÁ STRACH / AHu, ATe: SEDM ZABITÝCH
1967 AHu, ATe: HOŘÍ, MÁ PANENKO / AHu, ATe, Zp: TA NAŠE PÍSNIČKA ČESKÁ
1970 AHu, ATe: HOGO FOGO HOMOLKA
1972 AHu, ATe: KLÍČ POD ROHOŽKOU / AHu, ATe, Zp: ZPÍVAJÍCÍ FILM
1974 AHu: DVACÁTÝ DEVÁTÝ
1978 AHu, ATe: SÓLO PRO STAROU DÁMU
1982 AHu, ATe: PŘÍHODY PANA PŘÍHODY
1996 AHu, APh: CO DĚLAT? (CESTA Z PRAHY DO ČESKÉHO KRUMLOVA ANEB JAK JSEM SESTAVOVAL NOVOU VLÁDU)
Tučně zvýrazněné filmy si můžete zakoupit na www.filmexport.cz nebo tel. 261 213 664.
Vysvětlivky:
APr – autor předlohy
N – námět
Sc – scénář
R – režie
VV – vedoucí výroby
Hu – hudba
AHu – autor hudby k písním
ATe – autor textu k písním
APh – autor použité hudby
He – herec
Zp – zpívá
Op – odborný poradce