Nefilmový původ filmového Hollywoodu
Hollywood – kdo z obdivovatelů filmových hvězd a jejich přepychových vil by netoužil alespoň jednou v životě shlédnouti toto město domnělých divů? A přece bychom Hollywood jako zeměpisný pojem marně hledali na mapách. Středisko filmových hvězd, ctižádosti, slávy i zklamání totiž není ani město, ba ani městečko. Je to pouze část, nebo správněji předměstí velkoměsta Los Angeles. A když už jsme u pomlouvání Hollywoodu, můžeme prozradit, že dokonce ani všechny filmové ateliery nejsou soustředěny v tomto místě. Jsou roztroušeny v různých předměstích Los Angeles, jako např. v Beverly Hills, Culver City atd. Rovněž většina filmových hvězd nežije v Hollywoodu, nýbrž v St. Monice.
Původ Hollywoodu je zajímavý. Jeho zakladatelem byl prohibicionista z Kansasu Horace W. Wilcox. V roce 1903 se zde usadil ještě se 166 obyvateli. Osadníci Hollywoodu v roce 1910 žádali, aby byli připojeni k Los Angeles.
V roce 1911 žilo v Hollywoodu již na 4.000 lidí. To se zde již začali usazovat filmaři. Hollywoodské obyvatelstvo s tím však nebylo spokojeno. Vynutilo si na městské radě opatření, že filmové ateliery se budou zřizovat pouze v 7 přesně ohraničených místech.
Jak se vlastně dostali filmaři do Hollywoodu? Náhodou. Do roku 1919 se filmy vyráběly v New Jersey. Výrobci jaksi byli stále se zákonem na štíru. Žaloba stíhala žalobu a výrobci uvažovali, kde by se před těmito nemilými opatřeními mohli ukrýt. Hledali místo poblíž mexických hranic, které by bylo možno celkem bez potíží překročit a vyhnout se tak trestnímu stíhání. Vypravuje se, že při jedné takové „zotavovací“ cestě se dostala skupina herců i se ředitelem do Hollywoodu. Místo se jim zalíbilo a proto tam založili první ateliery. Okolí Hollywoodu jim poskytlo takovou změnu scenerií, že mohli filmovat kterýkoliv námět bez filmových kulis, jež by vytvářely umělé prostředí pouště nebo pohádkového mořského pobřeží.
Výrobce neměli na počátku pevné ateliery. Natáčení filmů v různých místech Hollywoodu a Los Angeles vedlo k neustálým srážkám s místním obyvatelstvem. Na mnoha domech byly vyvěšeny veliké plakáty – psům a hercům vstup zakázán. Teprve v roce 1915 se postoj obyvatelů vůči filmovému průmyslu a hercům změnil a od toho roku také začal skutečný rozvoj Hollywoodu. V roce 1920 měla obec 36.000 obyvatelů a v roce 1930 dokonce 235.000.
Známá filmová hvězda Mary Pickfordová přišla do Hollywoodu v roce 1913. Začínala s platem 1 dolaru týdně. Charlie Chaplin na tom byl lépe, začínal v tomtéž roce se 150 dolary týdně. Během dvou let stoupl jeho příjem na 10.000 dolarů týdně. V roce 1915 vyplácely filmové společnosti na platech 20 milionů dolarů. V téže době si konečně obyvatelé Hollywoodu uvědomili, že jejich záporný postoj vůči filmařům je vlastně nesmyslný, neboť díky hercům, atelierům a celému filmovému průmyslu těží nejen z obecních dávek, nýbrž také z přílivu cizinců a návštěvníků, kteří s sebou přinášeli a ochotně zde utráceli mnoho dolarů.
Dnešní obyvatelé Hollywoodu již dávno zapomněli, že dřív před filmaři zavírali dveře a nechtěli je pustit ani do své obce a tím méně do svých domovů. Hollywood je a jistě dlouho ještě bude největším střediskem filmového průmyslu a stejně dlouho bude městem snů všech adeptů filmového umění.
Zdroj: Kino ročník II, číslo 4, vyšlo 24. ledna 1947, napsal Prof. Dr J. Roucek (Hempstead)
Poznámka: Text je doslovným přepisem originálního textu se zachováním původního jazyka a stylistiky.